Урок-мініпроект з англійської мови для 4 класу на тему "Шкільне життя. Моя школа"

Про матеріал

Матеріал, мета якого активізувати ЛО: шкільні речі, предмети, шкільні приміщення, розвивати навички говоріння з опорою на фото своєї школи, розвивати навички читання з повним розумінням змісту прочитаного, уміння виконувати комунікативні завдання за прочитаним, читання із маркуванням тексту розвиваючи критичне мислення, практикувати роботу в групах для створення проекту.

Перегляд файлу

Конспект уроку-мініпроекту з англійської мови для  4 класу

 на тему  «Шкільне життя. Моя школа»                                 

Мета: навчальна: активізувати ЛО: шкільні речі, предмети, шкільні приміщення,  розвивати навички говоріння з опорою на фото своєї школи, розвивати навички читання з повним розумінням змісту прочитаного, уміння виконувати комунікативні завдання за прочитаним, читання із маркуванням тексту, практикувати роботу в групах для створення проекту;

розвиваюча: розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, мовленнєву реакцію учнів та мовну догадку

виховна: ціннісне ставлення до вчителів, однокласників,  культуру поведінки на уроці та у школі, позитивне ставлення до навчання у школі, інтерес до вивчення англійської мови

Тип уроку: урок-мініпроект

Методи і прийоми: метод проектів, інтерактивне навчання, особистісно орієнтоване навчання, здоров’я зберігаючі технології, ігровий метод,  робота в групах, методичний прийом критичного мислення «Читання із маркуванням тексту»

Обладнання: тематичні малюнки, відео, вербальні опори, фото, план школи

 

Хід уроку

І Початок уроку

D:\школа\4 клас\school\school\DSC02312.JPG1. Greeting

T. Good morning, dear pupils! 

Ps: I am a pupil

I am a good pupil

I am a clever pupil

I am a talented pupil

I try to be the best pupil in the world!  

 

D:\школа\4 клас\school\classroom-rules-clipart-15.jpgT: Today we meet again and I am so happy. How are you? Are you happy? We have got an interesting and unusual lesson today.

 

2. Warming-up     

Do you remember our class rules? Let’s remind!

Ps: Kindness! Be confident! Now and here! Be active! Be confident! Don’t interrupt! Be honest! Kindness! We speak English here!

3. Повідомлення теми і мети уроку

The topic of our lesson is “My School”. Today we will speak, read, write and play interesting games, repeat words on topics “School”, “School rooms”. Also we will build our school as a project, guess riddles and sing a song.

- Are you ready?

  I see everybody is ready, so let’s start our work.

 

ІІ Основна частина уроку

1. Phonetic drills

[ p]  pen, pencil, pencil- box                          [ d  ] gym, gymnasium, subject

[ r ]  write, read, ruler, rubber, room              [ s ] scissors, school

[ h ]  headmaster, hall                                     [ ∫ ] sharpener

[ t ]  teacher, training, canteen                        [ g  ] glue

                    [ ei]     eraser, training room          

                    [ ai]     diary,  library

                    [ 3:]    workshop

2. Practice the vocabulary

T: Name the things. Let’s go to school. Check our school things and show them, please:

a pen, a pencil, a pencil-box, a pencil sharpener, an eraser, an exercise-book, a ruler, a glue, scissors, English textbook, diary, a vocabulary and a schoolbag.

C:\Users\1\Desktop\вайбер 2018\Viber Images\IMG-2f2d8c30eb5367307cf15f7a5fa47a33-V.jpgWell done!

C:\Users\1\Desktop\вайбер 2018\Viber Images\IMG-0ad1a9453f72bc6cd0d1b7d9d674dc81-V.jpg3. Speaking

- When did you start school?  (at the age of 6)

Welcome to the first form. (Video)

  • What form are you in now? What is your school?

Guess “What room is this? (The photos of the school)

Let’s go on excursion.  

4. Physical activity

We are in one of American schools. Let’s sing and dance.

“Brain Breaks-Action Songs for Children – Happy Dance”

 5. Mini-project “My School”

Let’s build our school.  Make up 3 groups and choose a headmaster.

With the pictures of the classrooms build the ground floor, the first and the second floors.  

6. Reading 

1) Do you know this school? Read the text.  (On the chain)

My School

My DSC02319.JPG   is # 5 named after   Без имени-7.jpg .  It is 32 years old.      My school is in Armiiska Street, 107.

           It is a modern three-storeyed building. It is big and lovely.

 When you enter the school, you will see DSC02301.JPG with beautiful flowers.    On the right there is a  foto_mat_82.gif .   On the left there is a foto_mat_27.gif,                       a DSC02927.JPG, a canteen, a  museum, a foto_mat_25.gif  and six  foto_mat_13.gif   on the ground floor.

There is a library, a DSC02291.JPG ,  teachers’ room, headmaster’s room,            a foto_mat_16.gif  and our     8o_rONms69Q.jpg   on the first floor.

There are 12 classrooms, a foto_mat_74.gif, a muzika.jpg, a original-3371306941.jpg    on the second floor.

  I study a lot of subjects: Maths, Reading, English, Ukrainian, Nature Study, Art, PE, Computer Studies and Handicrafts. I read, write, do sums, sing, do sports, play games at our lessons.  I like my teachers and my school.               

  •  How old is our school?
  • What address has it?
  • What is our school?
  • What kind of rooms are there on the ground floor? (the first floor, the second floor)
  • How many rooms are there in our school?
  • What subjects do you study?
  • What do you do at the lessons?

 

 

 

 

2) Reading with marking

 

Read and mark      

 +

I know   

 -

I don’t know

  •  

# 1for me

School Rules

 

1. You must come to school on time.

 

2. You mustn’t run in the corridors.

 

3. You must not eat during the lessons.

 

4. You must go out of the classroom during the breaks.

 

5. You mustn’t behave badly.     

 

6. You must bring a note from your parents if you were absent.

 

7. You must wear a uniform at school.

 

  • Do you know school rules? Do you like your school? Why?

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Home task:

Think about your school. Write three things you like and three things you don’t like about it.

2. Thank you for your work. You are the excellent students. Did you like our lesson?

The lesson is over. Bye, children. See you later.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Колісніченко Володимир
    Цікаво ,корисно ,пізнавально!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Буймер Наталия
    Цікаво та пізнавально. Чудова розробка уроку!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Мачок Марина Олександрівна
    Дуже цікаво, науково, корисно! Багато почерпнула для роботи, дякую Вам!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Колісніченко Катерина Тихонівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Kameneva Alina
    Чудова розробка уроку! Цікаво та пізнавально.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Сокол Інна Юріївна
    Дуже цікавий міні-проект!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Каменев Виталий
    Видно що вчитель творчо підходить до своєї роботи
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Жадан Виктор
    як би у моєму дитинстві були такі уроки, я б знав іноземну мову і зараз!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. Середенко Людмила Василівна
    Сучасний урок! Такий міні-проект можна створити за один урок. Це дуже доцільно.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
docx
Додано
25 листопада 2018
Переглядів
2533
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку