Тема заняття: Мінна небезпека
Мета:
- розповісти про наслідки російського наступу та окупації, які становлять небезпеку для людей,
- показати, які правила діють на звільнених територіях щодо мінної небезпеки,
- повідомити, які служби відповідають за безпеку людей на цих територіях,
- познайомити з переліком вибухонебезпечних предметів (відео),
- вивчити та закріпити правила поводження з небезпечними чи підозрілими предметами,
- розробити алгоритм дій, коли зіткнувся з вибухонебезпечним предметом.
План заняття:
1. Постановка проблеми:
- учитель пропонує учням подивитись (в реалі, чи на фото) на певні предмети й визначити, які з них є небезпечними;
- викладач пояснює, що всі запропоновані предмети є вибухонебезпечними;
- учні пропонують свої варіанти формулювання проблеми, з якою вони стикнулись.
2. Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього:
- діти повинні усвідомити, що наша реальність змінилась і будь-який предмет може бути небезпечним;
- учні мають навчитись візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
- учні повинні чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.
3. Клас дивиться відео “Мінна небезпека”.
4. Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.
5. Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото небезпечні.
6. Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”
7. Підведення підсумків уроку.
Хід заняття:
1. Постановка проблеми.
Вступне слово вчителя:
- Поняття “окуповані” та “звільнені території” стали актуальними для нас з 2014 року. З часу, коли розпочалась Українсько-російська війна. Будь-які надзвичайні ситуації, особливо військового характеру призводять до того, що рівень безпеки людей стає значно нижчим. А небезпек, які нас очікують - значно більше. А значить навколо з’являється багато речей, які становлять загрозу нашому життю і здоров’ю. Ці речі залишаються на звільнених територіях у величезній кількості. Більшість із них - вибухонебезпечні предмети.
Завдання: Роздивіться уважно фотографії і скажіть, про що тут нас попереджають?
Відповіді:
- Що на території знаходяться міни,
- що тут небезпечно для життя,
- що ходити за попереджувальний знак небезпечно.
Запитання:
- Яка проблема постає перед людиною, яка бачить такі попереджувальні знаки?
Відповіді:
- Треба знати, як поводитись,
- Потрібно усвідомити, що тут є небезпека,
- Треба вміти розрізняти, які саме предмети є небезпечними.
2. Учитель оголошує тему уроку та очікування від нього.
Пояснення:
- Вірно! Отже ви вже зрозуміли, що ми говоритимемо про правила поводження з вибухонебезпечними предметами. Сьогодні ми з вами:
- спробуємо усвідомити, що наше життя, на жаль, змінилось, небезпек у ньому стало більше і будь-який предмет може нести загрозу нашому здоров’ю і життю;
- повчимось візуально відрізняти основні небезпечні предмети;
- постараємось виробити і чітко засвоїти алгоритм поводження з потенційно небезпечними предметами.
Запитання: Подивіться ще раз на картинки. Що, на вашу думку, знаходиться на території, яка відмічена такими знаками?
Відповіді:
- Там знаходяться міни,
- вибухонебезпечні предмети,
- снаряди та кулі, які не вибухнули.
Пояснення:
- Вірно! Так на територіях, де побував окупант, або його диверсійно-розвідувальні групи, позначають місця з потенційно небезпечними предметами. Якими можуть бути ці предмети, давайте послухаємо фахівця.
3. Клас дивиться відео “Мінна небезпека”. (перегляд відео) https://www.youtube.com/watch?v=rZQTYnnAKoU&t=1s
4. Вчитель влаштовує обговорення побаченого в ролику.
- Чим небезпечні міни?
- Чому міни, які полежали у ґрунті, більш небезпечні?
- Чим відрізняються протипіхотні і протитанкові міни?
- Яким способом міни потрапляють на нашу територію і як вони спрацьовують?
- Чому міни небезпечні не тільки для танків і піхоти, а й для мирних людей?
- Які з мін є найнебезпечнішими, на вашу думку?
- Що, окрім мін, є також небезпечним?
- Що ви запам’ятали про те, як потрібно поводитись у разі мінної небезпеки?
5. Клас повертається до фото, переглянутих на початку уроку, учні пояснюють, чому ділянки, зображені на фото - небезпечні.
а) Це - заміновані ділянки.
в) На цих ділянках можуть бути одна й більше мін.
с) Міни можуть бути нажимної дії, тобто такими, що вибухають при наступанні на них.
d) Міна може вибухнути у будь-який момент.
е) Радіус дії міни такий, що навіть стоячи віддалік ти не будеш у безпеці.
6. Гра-симуляція “Як поводитись із незнайомими та потенційно небезпечними предметами?”
Для гри будуть потрібні:
- предмети, які зовні нагадують вибухонебезпечні,
- Червона стрічка, хусточка, футболка,
- дерев’яні кілки, гілки, палички, - маркери, фанерні або картонні дощечки, - папір, скотч, канцелярські кнопки.
Умови гри:
- Діти діляться на групи.
- Вони виходять погуляти й раптом бачать незнайомий предмет, який нагадує міну.
- Їм потрібно придумати, як діяти у цій ситуації.
- За результатами своїх дій, команди повинні скласти пам’ятку для тих, хто прийде сюди після них, написати і прикріпити її до дощечки.
Виграє команда, яка найточніше передасть правила безпеки при виявленні вибухонебезпечного предмета.
Щоб підбити підсумки, вчитель зачитує правила, а діти звіряють, чи так вони написали і що пропустили.
Вчитель зачитує правила:
ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!
У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою ЗАБОРОНЕНО:
· наближатися до виявленого предмета;
· пересувати його або брати в руки;
· розряджати, кидати, ударяти по ньому;
· розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет;
· приносити предмет додому, у навчальне приміщення, інші багатолюдні місця.
При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:
· позначте місце, не наближаючись до нього, відійдіть на безпечну відстань і повідомте чергові служби МНС (тел. 101), міліцію (тел.102);
· не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей;
· припиніть усі рухи у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;
· не користуйтеся поряд з небезпечними предметами мобільним телефонам (дзвінок може спровокувати вибух);
· дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
7. Підведення підсумків уроку.
Діти заповнюють табличку, вчитель закликає їх поділитись тим, що вони написали.
Сьогодні я дізнався |
Сьогодні я навчився |
Сьогодні я зрозумів |
|
|
|