Урок "Мінна небезпека"

Про матеріал

Матеріал призначений для ознайомлення дітей з інформацією про вибухонебезпечні предмети та небезпеку, яку від них можна очікувати. Має на меті вчити, як відрізняти вибухонебезпечні предмети та знаки, які попереджають про них. Може бути використано під час виховних годин.

Перегляд файлу

Тема уроку: Мінна небезпека.

Мета уроку: Ознайомити дітей з інформацією про вибухонебезпечні предмети та небезпеку, яку від них можна очікувати; вчити, як відрізняти вибухонебезпечні предмети та знаки, які попереджають про них. Формувати навички безпечного поводження з ними. Розвивати мислення, увагу, зв’язне мовлення. Виховувати пильність, обережність, почуття самозбереження.

Хід заняття

І Вступна частина

  1.     Привітання. Оголошення теми та мети заняття.

В: Доброго дня, дорогі діти. Нажаль, наша країна сьогодні проживає складні часи, адже триває повномасштабна війна. Звісно, нам з вами дуже пощастило, тому що ми проживаємо на відносно мирній території, в так званому тилу. Але, тим не менш, тема, яку ми розглянемо, є дуже актуальною і для нас. Отже, тема нашого сьогоднішнього заняття – «Мінна безпека». Метою даного заняття є виховувати почуття власної відповідальності за своє життя та за життя оточуючих. Сьогодні кожен з вас створить свою власну пам’ятку, яку ви потім заберете додому, про те, яких правил потрібно дотримуватися, щоб зберегти своє життя та здоров’я.

  1.     Уведення в атмосферу. ( На дошці в центрі написано «Мінна безпека»)

В: Перед початком нашого обговорення, скажіть, будь ласка, що ви асоціюєте з поняттям «Мінна безпека». Свої думки записуєте навколо слова на дошці.

ІІ. Опитування для учнів

ЗАВДАННЯ № 1

1. В яких місцях можна зустріти вибухонебезпечні предмети? Можна обрати кілька варіантів:

 

А. На узбіччі доріг

Б. На полі та городах, що заросли травою

В. У зруйнованих будівлях

Г. Поруч із блок-постами

Д. У лісосмузі

Е. Біля покинутих машин

 

2. Якими з цих знаків попереджають про вибухонебезпечні предмети поблизу (можна обрати кілька варіантів):

 

3. Якщо людина раптом побачила поруч небезпечний предмет, наприклад, гранату, що можна робити в такій ситуації (можна обрати кілька варіантів):

 

А. Підійти поближче та перевірити, що предмет безпечний.

Б. Не рухатися, аби граната не спрацювала.

В. Обережно повернутися дорогою, якою прийшли.

Г. Забрати з собою та передати дорослим на деактивацію.

Д. Подзвонити рятувальникам чи батькам.

 

4. У разі виявлення небезпечного підозрілого предмету, за яким номером слід зателефонувати за допомогою?

 

А. 01

Б. 03

В. 104

Г. 101

Д. 04

 

5. Якщо ваш родич приніс додому вибухонебезпечний предмет, ваші дії (можна обрати кілька варіантів):

 

А. Попередити дорослого про небезпеку.

Б. Подзвонити рятувальникам.

В. Швидко тікати з подвір’я.

Г. Не бити на сполох, доки не дізнаємося, чи вибухонебезпечний предмет —  ще в робочому стані.

 

 

ІІІ.Справді, сьогодні ми поговоримо про попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів, зокрема, мін.

 

Перегляд відео уроку з мінної безпеки.

https://youtu.be/XAs_uq3T8Ps

Отже, підсумуємо:

Міни. детонатори (запали, підривники).

Міна – це вибухонебезпечний пристрій, спрямований на виведення з ладу чи знищення людини, транспорту або будівлі від присутності, близькості або контакту з особою чи транспортним засобом.

Потрібно пам’ятати, що міна може поранити, покалічити чи вбити людину, або декілька людей, зруйнувати чи пошкодити транспортний засіб.

Боєприпас, що не вибухнув (НВБ) вибухонебезпечний предмет, який був вистрілений, скинутий, запущений або випущений, проте не вибухнув через або несправність, або конструкцію, або з будь-якої іншої причини.

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

  1.               Не можна наближатися до міни, торкатися чи якимось чином впливати на неї (намагатися пересунути, накрити іншим предметом, залити водою, кидати в неї камінням тощо).
  2.               Все це може привести до вибуху міни.
  3.               Мінімальна безпечна відстань від міни – не менше 300 м.

Що робити при виявленні:

Не панікувати!

Відійти на безпечну відстань.

І тут вже, у безпечному місці, залишити якусь позначку (паперову серветку, червону стрічку, хустину тощо).

Обов’язково повідомити (телефонувати лише на безпечній відстані!) спеціальні служби за телефонами: 101 – ДСНС; 102 – Поліція.

Міна-пастка – вибуховий чи невибуховий пристрій (наприклад, капкан) або інший матеріал, який навмисно встановлюють для спричинення смерті або поранень внаслідок дотику до об’єкту, що здається нешкідливим, або виконання зазвичай безпечної дії.

Правильні дії:

1. Заспокоїтись та заспокоїти інших.

2. Спокійно, але переконливо попросити всіх присутніх відійти від підозрілого предмету та зробити це самому.

3. Якщо це трапилося у транспорті, попросити водія зупинитися, Заглушити двигун, всім вийти та відійти від транспортного засобу.

4. Якщо у приміщені – евакуювати всіх та відійти на безпечну відстань.

5. Передзвонити з безпечної відстані за телефонами екстрених служб (101 - Служба порятунку, 102 – Поліція, місцеві органи влади.

Граната - призначена для ураження осколками й ударною хвилею чи кумулятивним струменем людей та техніки. Є ручні гранати та ті, що вистрілюються із зброї. За Ознайомити 4 призначенням гранати розподіляються на: протитанкові (фугасні, кумулятивні), протипіхотні (осколкові, уламковофугасні), запалювальні, гранати спеціального призначення (димові, освітлювальні, сигнальні, тощо).

Патрони до зброї.

Окремо потрібно виділити цей вид загроз, який помилково сприймає населення відносно безпечним, з яким начебто можна проводити певні маніпуляції. Унаслідок маніпуляцій із цими капсулями можна отримати дуже серйозні травми.

Ознаки небезпечних територій.

Місця дислокації військових та інші фортифікаційні споруди.

Якщо на певній ділянці розміщувався чи зараз перебуває військовий підрозділ, ця ділянка вважається небезпечною. На ній можуть бути боєприпаси та інші ВНП. Підходи до військової частини часто мінуються

Також є вкрай небезпечними будь-які військові фортифікаційні споруди: окопи, траншеї, ДОТи (довгострокові вогневі точки), блокпости. Зазвичай підходи до них мінують. Там можуть бути залишки боєприпасів та ВНП, інші види небезпек.

Узбіччя доріг, ґрунтові дороги та лісосмуги.

На територіях, наближених до місць проведення бойових дій, ці ділянки часто мінують з метою ускладнення пересування техніки супротивника. Тому категорично забороняється з’їжджати на узбіччя, заходити в лісосмугу, а також пересуватися невідомими ґрунтовими дорогами.

Залишки мертвих тварин.

Наразі фіксується багато випадків підривів свійських та диких тварин на мінах/розтяжках. І вони лишаються німими свідками небезпечних територій.

Необроблені поля та ділянки, де не ведеться господарська діяльність, теж можуть становити загрозу.

Ділянки з видимими ознаками пошкодження ґрунту та травного покриття, залишками дротів, розтяжок, ниток, мотузок, ізоляції, скотчу тощо.

Водойми, переправи, мости та інші важливі елементи інфраструктури можуть бути замінованими.

Правила безпечної поведінки.

Правильні дії при виявленні підозрілих предметів:

Зупинитися. Якщо ми рухались, перше, що нам потрібно зробити, це зупинитися.

Не панікувати, заспокоїтись. Про цей крок дуже часто забувають. Натомість він конче важливий. Якщо ми не опануємо себе, навряд чи наші подальші дії будуть правильними. Скоріш за все, в паніці ми наробимо купу ризикованих небезпечних речей, які б ми ніколи не зробили у спокійному зваженому стані. А це може вартувати нам життя. Якщо в нас відпрацьовані навички безпечної поведінки, ми ніколи не будемо панікувати, оскільки ми напевно знаємо що треба робити.

Попередити інших, якщо Ви рухались не самі, голосно повідомивши про небезпеку та наказавши зупинитися.

Перевірити ознаки наявності інших предметів навколо себе, уважно роздивившись, не рухаючись з місця.

Повернутися назад тим же шляхом, яким прийшов, стараючись рухатись по своїх слідах на безпечну відстань (не менше 300 метрів).

Позначити небезпечну територію помітним знаком (червона стрічка, хустина тощо). Увага: маркування здійснювати тільки на безпечній ділянці!

Повідомити ДСНС (тел.: 101), Поліцію (тел.: 102), місцеві органи влади.

Чого не можна робити:

  •                 Наближатися до вибухонебезпечного предмета.
  •                 Якимось чином впливати на нього (торкатися, кидати каміння, пересувати, накривати чи заливати водою, кидати у вогонь тощо.
  •                 Телефонувати безпосередньо поруч з небезпечним предметом.
  •                 Здійснювати маркування безпосередньо біля нього.

Якщо раптом опинився на мінному полі:

Зупинитися

Не панікувати і не рухатись нікуди.

Голосно попередьте інших.

Гукайте на допомогу. Але попередьте, що підходити не можна. Попросіть викликати екстрену службу за телефоном 101 чи 102

Чекати на допомогу.

 

IV.Закріплення отриманих знань

2). Тестування

Для того, щоб перевірити свої знання, виконайте тест за кодом або за посиланням (якщо діти не мають можливості виконувати завдання самостійно, можна робити колективно, при цьому вивести зображення на дошку).

https://naurok.com.ua/test/poperedzhennya-rizikiv-vid-vibuhonebezpechnih-predmetiv-minna-nebezpeka-2483207.html

(За браком часу або можливостей, тест може бути виконано вдома).

  1. Підведення підсумків. Рефлексія.

Діти підсумовують результати своєї роботи і оцінюють, чи змогли вони проявити ті якості, що записали на початку уроку.

 

1

 

doc
Додано
2 квітня 2025
Переглядів
640
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку