Тема: Молодець проти овець, а проти молодця — сам вівця.
Анатолій Григорук. «Молодець проти овець».
Мета:
Формувати читацьку, комунікативну компетентність:
- вчити усно висловлювати свої думки державною мовою; розвивати мовлення;
- формувати уміння сприймати, розуміти, аналізувати;
- знаходити в тексті роз’яснення змістовного значення слів, спираючись на життєвий досвід;
- вчити визначати головну думку;
- формувати навичку передбачення змісту тексту;
- вчити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; проводити смисловий і структурний аналіз тексту.
- ділитися своїми почуттями та враженнями на основі прочитаного тексту; визначати ставлення автора до головного героя.
Формувати соціальну компетентність:
- формувати вміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі;
- учити розуміти гумор, жарт; виховувати любов до тварин.
Формувати пізнавальну компетентність, виховуючи потребу в систематичному читанні.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, ватман для асоціацій, маркер, Т-таблиця.
ХІД уроку
Виклик. Вступ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок
Настрій на урок візьмемо, (посмішка)
Працювати розпочнемо.
- Всіх вас та гостей запрошуємо на урок. Привітайте гостей.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Вправи для розвитку артикуляції дихання
- Для того, щоб легше було читати, виконаємо вправи для артикуляції.
- Вдих носом, видих ротом;
- Вдих ротом, видих носом;
- як співає зозуля?
- каркає ворона?
- Продзижчіть як комар?.
2. Робота над чистомовкою
За-за-за — там іде коза
Са-са-са — ось летить оса..
Ка-ка-ка- бігла сіра мишка
Ик-ик-ик- жив маленький хлопчик
3. Асоціативний кущ
Хлопчик
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Слайд 1 (тема)
- Тема уроку: «Молодець проти овець, а проти молодця – сам вівця».
- Епіграф «Коли щось робиш, думай і про наслідки.
- А розкрити тему допоможе оповідання Анатолія Григорука «Молодець проти овець»
Слайд 2 (автор)
Слайд 3 ( книжечки)
- Сьогодні ми прочитаємо одне оповідання Анатолія Григорука. Я сподіваюся, що воно змусить вас замислитися та й посміхнутися також.
Осмислення. Основна частина уроку
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ АНАТОЛІЯ ГРИГОРУКА «МОЛОДЕЦЬ ПРОТИ ОВЕЦЬ» (с. 60-61)
Слайд 4 (назва)
1.Передбачення на основі назви.
- Як ви гадаєте, про кого буде це оповідання?
- Зараз у процесі читання перевіримо ваші думки.
2. Читання оповідання вчителем
- Чи справдилося ваше передбачення?
- Чому я ні разу не почула слово вівця?
- Чи було над чим посміятися?
Слайд 5 (словникова робота)
3. Словникова робота
Читання «луною» за вчителем слів: войовниче, байдужісінько, спересердя, моріжку, перебігши, брязнув, зневажливо.
Довідкове бюро
Жижках — тут: по ногах.
Нажахане — перелякане.
Моріжок — трава.
4. Читання тексту учнями.
- На які логічні частини поділяється оповідання? (Зачин, основна частина, кінцівка)
1). Читання зачину «Буксиром»
-Де відбувалася подія?
2).Читання «Ланцюжком» основної частини.
-У якій послідовності діяли герої?
Слайд 6 (малюнковий план)
Слайд 7 (ілюстрація)
- Ми всіх назвали? Нікого не пропустили? Де вівця?
3). Мовчазне читання кінцівки твору
-Знайдіть, де висловлена головна думка оповідання.
- Чому сестра вжила слово овець, а в тексті його нема?
- Може вівця сховалася у інших героях або у вчинках?
- Добре, ще подумаємо……….
5. Повторне читання тексту учнями.
1) Читання у парах (дзвіночок)
2) Вибіркове читання. (Нагадуємо про темп та силу голосу, обґрунтовуємо)
-Знайдіть і прочитайте як діяв
Задавака волохатий
Ще й рогатий й бородатий.
Він травицю - скуб та хап.
Здогадались, хто це? (Цап)
-Прочитайте речення про те, як відреагував такий герой:
Замість носа п’ятачок,
Замість хвостика гачок.(Порося)
-Знайдіть речення про такого героя:
Один ввечері і зранку
Вартую я на ганку
І кусаю і гарчу
В дім чужих я не пущу. (Пес)
-Прочитайте речення про:
Кудлая злякався
В бур’янах сховався. (Кіт)
Прочитайте проте, що зробило налякане
Невеличке та сіреньке
В нірці мешкає тихенько.
Уночі по хаті - шнир,
Я шукаю сало й сир. (Миша)
Слайд 8 (емоції)
3) Емоційний інтелект
-Знайдіть та зачитайте виділені жирним шрифтом слова
Фізкультхвилинка (звуки ферми)
(Лягли на травичку, задрімали)
6. Аналіз тексту. Кубик Блума
Назви….головних героїв,
у якій послідовності вони з’являлися, …
Чому….хлопчик так себе поводив,…
всі звірі злякалися….
сестричка так сказала…
хлопчик проявив сміливість проти цапка,…
чому злякався миші
Поясни… ви впевнені, що хлопчик сміливий?
Чи співпало щось з вашими асоціаціями про хлопчика?
Щось допишемо? (хвастун)
Я правильно зрозуміла, що вівці тут нема? (Укр. нар. казки)
Слайд 9 (вівці)
Слайд 10 (головна думка)
То навіщо автор так назвав оповідання?
Чи було за щось соромно?
Чи міг хлопчик передбачити, що таке станеться?
А смішно?
Запропонуй асоціацію до слова (миша) (усно)
Придумай чим може закінчитися оповідання, які ще головні герої можуть з’явитися
Оціни поведінку хлопчика
Чим можна пояснити цю поведінку
7. Робота над виразністю
- Як прочитаємо кінцівку? (розсудливо, спокійно)
Рефлексія. Підбиття підсумків
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Заключна бесіда.
|
Я вважаю, що автор А. Григорук любить свого героя.
За Ні
- Прочитайте прислів’я, яким ми почали урок.
- Чому вчить нас це оповідання?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Стисло переказувати оповідання.
.