Урок мужності "Хто стоїть на захисті нашої держави" має на меті розкрити поняття "захисник держави", здійснити екскурс в історичне минуле і ознайомити учнів із захисниками України на різних історичних етапах розвитку України.
Лужанський ЗНЗ вчитель початкових класів Івасюк М. М.
Урок мужності: Хто стоїть на захисті нашої держави. Від козака до воїна АТО.
Мета: виховувати повагу до українських захисників землі, до історичного минулого своєї держави, формувати почуття патріотизму, толерантності, національної свідомості та гордості за свою Батьківщину.
Обладнання. Картки до асоціативної моделі, розрізані частини прислів’їв, картки зі словниковими словами, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційна частина. Вступ.
Епіграф:
Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно, бо ти на всіх у нас одна.
Одна від Заходу й до Сходу, володарка земель і вод –
Ніхто не ділить хай народу, бо не поділиться народ.
Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно, бо ти на світі в нас одна.
ІІ. Розкриття сутності поняття «захисник». Побудова асоціативної моделі «Захисник».
ЗАХИСНИКАМИ є кожен, хто любить свою державу. Людина, яка сумлінно виконує свою роботу, відповідально ставиться до своїх обов’язків на своєму місці є захисником України. Чи це пекар, який випікає хліб, чи це робітник, який на заводі виготовляє деталі до воєнної техніки, чи це поет, який закликає берегти і захищати свою країну, чи це журналіст, який правдиво висвітлює події, чи це учень, який старанно вчиться, щоб отримати професію і трудитись на славу України, чи щоб морально чи матеріально підтримувати наших бійців.
У вузькому розумінні «захисник — той, хто захищає, обороняє, охороняє кого-, що-небудь від нападу, замаху, удару, ворожих, небезпечних дій».
Тому захисниками України є воїни, які захищають кордони і територію держави. Здавна це була князівська дружина, козацьке військо, воїни Української повстанської армії (УПА), Збройні Сили України, а тепер ще й бійці АТО.
ІІІ. Історія свята Дня захисника України.
Сьогодні Україна святкує славне свято,
Це свято – чоловіче, твоє це свято, брате!
Це свято тих, хто ладен в будь-яку хвилину
Батьківщину захищати і рідну Україну!
Хай мир панує завжди і спокій навкруги,
Будь-що тобі хай буде, мій брате, до снаги,
Хай множаться здобутки, життя хай процвітає,
Покровом Божа Матір тобі хай огортає!
ІV. Хто стояв на захисті нашої держави. Від козаків і до бійців АТО.
Князівська дружина. У Давній Русі так називали збройні загони - постійне військо князя та апарат його влади. Дружина була тісно пов'язана з князем і забезпечувала нормальну роботу соціально-політичного механізму суспільства. Цим пояснюються такі її функції, як участь у війнах та соціальних конфліктах, присутність у князівському дворі, участь у бенкетах, а також особлива князівська турбота і щедрість щодо дружини. Дружина поділялася на старшу й молодшу. Старша дружина, або «мужі» складалася з представників феодальної аристократії і була найближчим оточенням князя, брала участь в обговоренні державних і господарських справ, очолювала молодшу дружину та воїнів.
Українське козацтво надзвичайно цікаве та важливе явище в історії як країни так і світу. Однак козаки були не просто вояками, адже поряд силою, мужністю, розумом, хитрістю, вони шанували та берегли рідну культуру, традиції та звичаї.
Вважають, що слово «козак» походить від слова «коза». Козаки були спритні, як кози, вдягалися в козячі кожухи, говорили гучним голосом. А ще кажуть, що слово «козак» походить від слова «коса». Люди, які йшли у бій з татарами, були озброєні косами, серпами.
Завдання в групах (З’єднати частини прислів’їв та пояснити їх значення)
|
Козак не боїться |
— козацька доля. |
|
Коли козак у полі, |
нема переводу. |
|
Степ та воля |
– козацька мати. |
|
Козацькому роду |
ні тучі, ні грому. |
|
Україна |
то він на волі. |
Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Заснована в кінці 1942 року, діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована в збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР, як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Поруч з тим УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба.
|
|
Сухопутні війська |
|
|
Повітряні Сили |
|
|
Військово-Морські Сили |
|
|
Високомобільні десантні війська |
|
|
Сили спеціальних операцій |
Збро́йні си́ли Украї́ни — військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності
Пам’ятайте про тих, що безвісті пропали,
Пам’ятайте про тих, що не встали, як впали.
Пам’ятайте про тих, що згоріли як зорі,-
Такі чисті і чесні, як повітря прозоре.
Пам’ятайте про тих, що за правду повстали,
Пам’ятайте про тих, що лягли на заставах.
Пам’ятайте про тих, що стрибали під танки…
Є в місцях невідомих невідомі останки.
Є в лісах, є у горах, і є під горою –
Менше в світі могил, ніж безсмертних героїв.
Пам’ятайте про них і у праці, і в пісні –
Хай відомими стануть всі герої безвісні.
Як говорив Тарас Шевченко: «У своїй хаті – своя сила і правда, і воля», тож маємо обов’язково шанувати тих, чий святий обов’язок – захищати свою хату, боронити свою правду – своєю силою і своєю волею. Як колись для козака почесним обов’язком була служба в Запорозькій Січі, так і сьогодні захищати рідну землю – це почесний обов’язок для наших бійці АТО.
ІV. Інформаційний колаж «Давня і сучасна зброя»
(Учні розповідають про давню і сучасну зброю на основі власних досліджень)
Висновок. З давніх часів і до сьогодення зброя дуже змінилася. Технічний прогрес вплинув на відносини між людьми, між країнами. Сильніший той, хто володіє різною новітньою зброєю, його бояться, він розпочинає війни. За весь цей час люди працювали над тим, щоб удосконалити зброю, але не знайшли способу врегулювання чвар, сварок, непорозумінь. Тобто вони не зуміли удосконалити свою душу, серце, не навчилися любити один одного як самого себе.
V. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
(Три речення з уроку)
___ Що запам’ятав?______
___ Що було найцікавіше?____
____ Що пораджу друзям?_____