Урок 'My parents' jobs' (за підручником Start up для 4 класу авт. С.Губарєва, О.Павліченко)

Про матеріал
План-конспект уроку для 4 класу НУШ (Unit 2 My family, friends and me) вміщує етапи уроку та матеріали, з використанням платформ Games4esl.com та Liveworksheets.
Перегляд файлу

Розділ 2            Я, моя сім’я та друзі

4 клас

           План-конспект уроку

Тема: Професії моїх батьків

Мета: створити умови для повторення та активізації у мовленні здобувачів освіти вивченої лексики з теми «Jobs», вивчення правил вживання неозначеного артикля a / an перед назвами професій; сприяти розвитку навичок зорового сприймання та сприймання на слух, розвитку навичок усної взаємодії та писемного продукування, розвитку мовної здогадки, уваги, уміння презентувати себе та свою родину,  описувати дії людей різних професій; впливати на виховання толерантного ставлення до інших та розуміння важливості родини.

Очікувані результати: здобувачі освіти розрізняють артикль a / an, вміють називати професії членів своєї родини, використовуючи лексичний та граматичний матеріал уроку, ідентифікують різні професії, спираючись на опис дій.

Ключові компетентності: комунікативність, соціальна і громадянська компетентності, здоров’я і безпека.

Обладнання: підручник для 4 класу Start up (авт. C.Губарєва, О.Павліченко), аудіо додаток, відео, завдання онлайн, тематичні малюнки, гра ‘Jobs and ocupations’.

Хід уроку

  1. Початок уроку
  1. Greeting https://www.youtube.com/watch?v=TFVjU-dsIM8
  2.  presenting the subject and the objectives of the lesson

Today we are to revise how to name different jobs in English, revise how to use a / an article, develop the reading, listening, writing and speaking skills. We’re also going to play a game and have fun!

  1. Warming-up  

You know there are so many different jobs in the world!  Do you remember the song we learnt at the previous lesson? Let’s sing and revise the professions. Listen and sing together with me!

Song ‘What do you want to be?’

 https://www.youtube.com/watch?v=wKfrbnRRD-k&t=16s

  1. Основна частина уроку
  1. Vocabulary and grammar revision (with the flashcards on Jobs). What is the rule of the article a /an ?  That’s wonderful!    Now look and say.

What is he / she? He / She is a / an … . T – P1 -  P2 – P3… (in turn)

  1. Pair work   Writing and sorting out (into two columns : a / an) vet, actor, doctor, farmer, astronaut, painter, optician, engineer, nurse, clown           Well done!
  2. Listening Ex.3p.25
  1. Pre-listening activity: presenting the new vocabulary – brave, talented, hardworking, creative
  2. While listening activity: listen and point.
  3. After-listening activity: say what these people’s jobs are.         Super!
  1. Physical warming up https://www.youtube.com/watch?v=p4gNCR0HVuk
  2. Group work    Work in the groups of four, listen and choose the occupations.

https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Jobs_and_occupations/Jobs_1_-_listen_and_choose_ym2874370pd

I’m impressed! Good job!

  1. Speaking Checking the homework: tell about your parents’ professions, where they work and what they do.            P1, P2, P3, P4…..                   It’s great!
  2. Game ‘Jobs and occupations’ Let’s compete. Who can guess the job?

https://games4esl.com/esl-classroom-games/jobs-hidden-picture/

 

  1. Кінець уроку
  1. Explaining the homework ( ex.4,5 p.26) and the task online https://www.liveworksheets.com/worksheets/en/English_as_a_Second_Language_(ESL)/Jobs_and_occupations/People_who_help_us_ag2988352jx

 

  1. Summarizing, self-assessment (Assess yourselves by choosing the stars. 3 stars – well done, 2 stars – good job, 1 star – so-so )

 

 

 

                

 

docx
Додано
29 жовтня 2022
Переглядів
670
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку