продовжувати формувати науково-природничі та світоглядні компетентності, увести поняття деформація тіла, сили пружності, надати уявлення про види деформацій, з'ясувати залежність сили пружності від деформації, ознайомити учнів з приладом для вимірювання, розвивати логічне мислення учнів.
Тема: Деформація тіла. Закон Гука.
Мета: продовжувати формувати науково-природничі та світоглядні компетентності, увести поняття деформація тіла, сили пружності, надати уявлення про види деформацій, з'ясувати залежність сили пружності від деформації, ознайомити учнів з приладом для вимірювання, розвивати логічне мислення учнів.
Обладнання: прилади для демонстрування деформацій тіл.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Фізика – це ємність слова!
Фізика для нас – не просто звук!
Фізика – опора і основа
Всіх без виключення наук.
Лев Ландау
Хід уроку:
І. Організація класу.
Створення робочої атмосфери уроку. Епіграф сьогоднішнього нашого уроку (висить на дошці, читаю його) Лев Ландау (радянський фізик, лауреат Нобелівської премії):
- Яка головна думка цього висловлювання?
(Фізика - опора і основа всіх без виключення наук)
ІІ. Актуалізація опорних знань
а) перевірка домашнього завдання (перевіряю наявність виконання задачі в зошитах)
б) Опитування: (Зверніть увагу на таблицю з минулого уроку)
- Що таке сила? (Сила причина зміни швидкості тіла)
- Як вона позначається? (F)
- В яких одиницях вимірюється? (Ньютонах; Н)
- Властивості сили. (Векторна величина)
- Чим характеризується сила? (Точкою прикладання, величиною, напрямком)
- Чим вимірюють силу? (Динамометром)
ІІІ. Мотивація діяльності (роздаю підручники)
Дослід 1: Покотили кульку, кулька покотиться, набуває певної швидкості, швидкість може змінюватись в залежності від прикладеної сили.
- Що буде, якщо по ній вдарити молотком, що з нею станеться?
(кулька деформується)
Отже, продовжуємо вивчення розділу: «Взаємодія тіл. Сила.»
Тема нашого сьогоднішнього уроку: « Деформація тіла. Закон Гука.» (записуємо дату, тему уроку в зошити)
Оголошую мету уроку і план вивчення нового матеріалу.
План
1. Деформація.
2. Види деформації.
3. Сила пружності.
4. Закон Гука.
5. Динамометр.
IV. Формування нових знань та вмінь.
(розтягнення, стиснення, вигин, кручення, зсув)
Дослід 2 Візьмемо гумку і будемо її згинати, або резинку розтягувати, зіжмакаємо поліетиленовий пакет, а потім припинимо дію сили.
- Що стане з гумкою, резинкою і пакетом?
(Ці тіла не відновлять своєї форми)
Висновок: Деформація зникає
Знайдіть правило, як називається така деформація ст. 126 внизу
(пружною)
Дослід 3 Візьмемо пластилін і будемо його стискати, зіжмакаємо папір.
- Чи відновлять пластилін і папір свою попередню форму?
(Ці тіла не відновлять своєї форми)
Висновок: Тіло залишається деформованим
- Як називається така деформація?
Відповідь на це запитання ви зможете дати, прочитавши правило на ст. 127
(пластичною)
Переходимо до третього пункту плану - сила пружності.
- Що ж таке сила пружності?
Знайдіть і прочитайте на ст. 127.
- Як її позначають?
Fпруж
- Вимірюють її, як і будь-яку силу в Ньютонах.
- Як ще можна позначати силу пружності? Прочитайте матеріал підручника на ст. 127-128 до закону Гука.
(N - сила нормальної реакції опори; Т - сила натягу підвісу)
Fпруж=k*x
Fпруж- сила пружності; х - видовження тіла; k - коефіцієнт пропорційності жорсткість тіла.
Знайдіть на ст. 128 відповідь на питання:
- Що таке видовження тіла?
x=l-l0
l – довжина деформованого тіла; l0 – довжина недеформованого тіла.
Дослід 4 Динамометр, закріплений в лапці штатива, на нього підвішуємо тягарець, потім два тягарці, потім три.
Висновок: пружина збільшується на певну величину, це і буде видовження тіла.
[ k ] = Н/м
(від форми та розмірів тіла і від матеріалу, з якого тіло виготовлене)
k = Fпруж/х
Скориставшись графіком, визначте жорсткість тіл І, ІІ, ІІІ.
(І тіло k = Fпруж/x = 3H/0,25м; II тіло k = 2H/0,3м = 6,7 Н/м; ІІІ тіло k = 1Н/0,4м = 2,5 Н/м)
І останній пункт плану динамометр. Знайдіть на ст. 129 відповідь на питання:
V. Закріплення вивченого матеріалу
Задача 1 (Розв’язує вчитель, спільно з учнями)
Діючи на пружину силою 40 Н, учень розтягнув її на 8 см. Визначте жорсткість пружини. Яку силу треба прикласти учневі, щоб розтягти ту саму пружину ще на 6 см?
Дано: Запишемо закон Гука
F1 = 40 H F1 = k*x1
x1 = 8 см = 0,08 м k = F1/x1 = 40 H/0,08м = 500 Н/м
x2 - x1 = 6 см = 0,06 м F2 = k*x2 x2 = x1 + 0,06 м = 0,08 + 0,06 = 0,14 м
k - ? F2 - ? F2 = 500 Н/м * 0,14 м = 70 Н
Відповідь: 500 Н/м 70 Н
Задача 2 (Самостійно)
Під дією якої сили пружина жорсткістю 40 Н/м розтягнулася на 7 см?
Дано: F = k*x
k = 40 Н/м F = 40 Н/м * 0,07 м = 2,8 Н
х = 7 см = 0,07 м Відповідь: 2,8 Н
F - ?
Задача 3 ( Самостійно, вправа 19 (2), ст. 132)
Дано: x = l – l0
l = 12 см = 0,12 м l0 = l - x
х = 20 мм = 0,02 м l0 = 0,12 м – 0,02 м = 0,1 м
l0 - ? Відповідь: 0,1 м
VI. Підбиття підсумків уроку:
Гра «Продовж речення»
Оцінювання учнів.
VII. Домашнє завдання
§19 , вивчити. Вп 19(3)
Повернемося до епіграфу сьогоднішнього уроку.
Додатково за наявності часу питання: