продовжувати формувати предметні ключові компетентності через вміння розв'язувати задачі, застосовувати формули для обчислення сили пружності, вчити учнів аналізувати умову, грамотно оформлювати задачі, робити необхідні креслення.
Тема: Закон Гука. Розв’язування задач.
Мета: продовжувати формувати предметні ключові компетентності через вміння розв’язувати задачі, застосовувати формули для обчислення сили пружності, вчити учнів аналізувати умову, грамотно оформлювати задачі, робити необхідні креслення.
Обладнання: збірники задач, підручники, картки з тестовими завданнями.
Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.
Не достатньо знати закони,
необхідно також їх застосовувати.
С.П. Капіца
(радянський і російський учений, фізик)
Творчість – це не сума знань, а особлива спрямованість інтелекту особистості і прояв її сил в активній діяльності.
В. Сухомлинський
Хід уроку:
І. Організація класу.
Створення робочої атмосфери уроку.
(Недостатньо знати закони, необхідно також їх застосовувати при розв’язуванні задач.)
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
А) Перевірка домашнього завдання Вправа 19(3)
Перевіряю наявність та правильність його виконання.
Вправа 19(3)
Дано: Використали закон Гука
k = 20 Н/м Fпр = k*x
x = 0,1 м Fпр = 20 Н/м* 0,1 м = 2 Н
Відповідь: Fпр = 2 Н
Fпр - ?
Б) Тестові завдання (роздаю тести)
Тести
А) зміна швидкості тіла;
Б) зміна форми та розмірів тіла;
В) зміна маси тіла.
2. Види деформації.
А) розтягнення, вигин, стиснення;
Б) кручення, свердління, зсув;
В) вигин, кручення, довбання.
3. Сила пружності - це …
А) міра інертності тіла;
Б) сила, яка виникає під час деформації тіла і напрямлена протилежно напрямку зміщення частин цього тіла в ході деформації;
В) сила, яка виникає під час взаємодії двох тіл.
4. Закон Гака:
А) Fпруж = k*m;
Б) Fпруж = ρ*V;
В) Fпруж = k*x.
5. Одиниці жорсткості:
А) Н/м;
Б) м/Н;
В) Н/м*с.
6. Прилад для вимірювання сили:
А) секундомір;
Б) термометр;
В) динамометр.
В) Усні вправи (записані на дошці)
Зроби перетворення:
10 кН =…Н, 300 Н =…кН, 3,5 мм =…м, 12 см =…м
(1000; 0,3; 0,0035; 0,12)
Г) Завдання на відповідність (записане на дошці)
x k F
Н м Н/м
IV. Розв’язування задач
- Згадаємо формули, якими нам потрібно буде скористатись при розв'язуванні задач (записую на дошці під диктовку учнів)
Fпр = k*x; x = ǀl-l0ǀ; k = Fпр/x; x = Fпр/k
Задача (розв’язує вчитель спільно з учнями)
Дано: Закон Гука
k = 50 Н/м Fпр = k*x
x = 4 см = 0,04 м Fпр = 50 Н/м * 0,04 м = 2 Н
Fпр - ? Відповідь: 2 Н
Задача (Вп 19(4) (а,б), самостійно)
(тим часом перевіряю тестові завдання)
а) Дано: k = Fпр/x
Fпр = 10 Н k = 10 Н/0,2 м = 50 Н/м
x = 0,2 м Відповідь: 50 Н/м
k - ?
б) Дано: k = Fпр/x
Fпр = 3 кН = 3000Н k = 3000 Н/0,15 м = 20000 Н/м
х = 0,15 м Відповідь: 20000 Н/м
k - ?
Задача (Вп 19(5) (а,б), самостійно)
а) Дано: k = Fпр/x
x = 2 см = 0,02 м k = 13 Н/0,02 м = 650 Н/м
Fпр = 13 Н Відповідь: 650 Н/м
k - ?
б) Дано: Fпр = k*x
k = 2 Н/см Fпр = 2 Н/см*0,4 см = 0,8 Н
x = 4 мм = 0,4 см Відповідь: 0,8 Н
Fпр - ?
Задача графічна (Вп 19 (7), розв’язує вчитель спільно з учнями)
Дано: рис. 1(1) ст. 132
Fпр1 = 20 Н k = Fпр1/x = 20 Н/0,01 м = 2000 Н/м
x = 1 см = 0,01 м x = Fпр2/k = 50 Н/2000 Н/м = 0,025 м
Fпр2 = 50 Н Відповідь: 2000 Н/м ; 0,025 м
k - ? , x - ?
Оцінювання учнів.
V. Підсумки уроку
- Сьгодні на уроці ми розв’язували задачі на використання закону Гука, а також графічні задачі, подібні задачі будуть на контрольній роботі, тому зверніть увагу на їх розв’язання.
VI. Домашнє завдання
§ 19 – повторити, Вп 19(4(в);5(в))
Додаткове завдання (сильним учням) графічне Вп 19(7) рис. 1(2) ст. 132
Додатково (за наявності часу)
Вп 19(6)
Дано: F1 = k*x1
x1 = 7 см = 0,07 м k = F1/x1 = 2800 Н/0,07 м = 40000 Н/м
F1 = 2,8 кН = 2800 Н F2 = k*x2
x2 = 4,2 мм = 0,0042 м F2 = 40000 Н/м*0,0042 м = 168 Н
F2 - ? Відповідь: 168 Н