Урок на тему:"Е.Т.А.Гофман - багатогранний митець-романтик" (10 клас)

Про матеріал
Пропонований матеріал - це конспект першого уроку з вивчення біографії Ернста Теодора Амадея Гофмана та його твору "Малюк Цахес на прізвисько Цинобер".
Перегляд файлу

Тема уроку: Е.Т.А.Гофман — багатогранний митець-романтик. Сюжет і жанр твору «Крихітка Цахес...».

Мета уроку: допомогти учням визначити багатогранність таланту Е.Т.А.Гофмана; формувати уміння збору інформації; розвивати навички усного мовлення, уміння аналізувати факти і робити висновки; перевірити знання тексту твору Гофмана; виховувати уважного читача і інтерес до читання;

формувати предметні та ключові компетентності.

 

Епіграфи

Не можна зрозуміти мотивів письменника, нічого

не знаючи про те, з чого почалося його становлення.

Джордж Орвелл

Він був однаково чудовий як юрист,

як поет, як музикант, як живописець.

Напис на надгробку Е.Т.А.Гофмана

 

Хід уроку

І. Організаційний момент (слайд №1).

Останніми вихідними обірвала яблука на своїх небагатьох деревах. Але в учителя є ще інший сад: учні в класі. Сьогодні я дуже сподіваюся на багатий урожай вашого гарного настрою, плідної роботи, глибоких думок, несподіваних висновків. Отже, ми починаємо…

ІІ. Робота над темою уроку

1. Власне, ми продовжуємо працювати над темою «Пізній романтизм». І сьогодні поговоримо про представника німецького романтизму — Ернста Теодора Амадея Гофмана (слайд №2).

Навіщо? - Щоб краще зрозуміти його твір, запропонований програмою. (Звернення до першого епіграфа).

2. Але познайомитися з Гофманом пропоную у незвичний спосіб: ми почнемо не з дати його народження і не з дати смерті. Умовно відвідаємо його могилу і звернемося до напису на надгробку (слайд №3).

3. Презентація результатів домашньої роботи:

* кожна з 4-х груп учнів називає по три факти із життя Гофмана (див. додаткові матеріали), учитель відкриває по одній частині «закритої» картинки на слайді, а інші групи мають назвати ту сферу діяльності, у якій проявив себе митець;

* на кожному наступному слайді слова з другого епіграфа доповнюються одним словом: «юрист, музикант, живописець, поет». На дошці - другий епіграф.

4.Підсумок: який висновок особисто для себе ви зробили, познайомившись з біографією митця? (Відповіді учнів)

5. Подивіться на зображення пам’ятника Гофманові у м.Бамберг, де він жив і працював протягом 5 років. Хто знаходиться на плечі? (Кіт)(Твір «Життєва філософія кота Мура» був названий у одному із повідомлень при перевірці домашнього завдання). То у якому виді мистецтва Гофман проявив себе найбільше?

   1

*Так, у літературі. Але ми працюватимемо з іншим твором - «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Це один з найвідоміших творів Гофмана, який, до речі, сам ілюстрував його перше видання.

6. Тестування «Криве дзеркало» («Так» - «Ні»).

1. Фея Рожа-Гожа перетворила крихітку Цахеса на красивого хлопчика.

2. Бальтазар та Фабіан вперше зустріли Цахеса під час своєї прогулянки лісом.

3. На чаюванні у Моша Терпіна Бальтазар спочатку чомусь нявкав, а потім читав свої вірші, за які його дуже хвалили.

4. Скрипаль Сбіока погрожував засунути Цинобера у контрабас.

5. Друг Бальтазара Пульхер застрелився у нього на очах.

6. Доктор Проспер Альпанус допоміг Бальтазарові побити Цинобера.

7. Фабіан захоплювався магічним мистецтвом Проспера Альпануса.

8. Через кожні 9 днів Цахес ходив до перукаря.

9. Цинобера нагородили орденом.

10.Фея Рожа-Гожа дуже засмутилася, коли розбився її золотий гребінець.

11.Проспер Альпанус дав Бальтазарові лорнет і табакерку для допомоги йому самому і Фабіанові.

12.Мати забрала крихітку Цахеса додому.

Ключ

1. Ні           7. Ні

2. Так         8. Ні

3. Ні           9. Так

4. Так        10. Так

5. Ні          11. Так

6. Так        12. Ні

7. Перевірка роботи у формі гри «Морський бій».  Ось ігрове поле.     

 

  1

  2

  3

  4

  А

 

 

 

 

  Б

 

 

 

 

  В

 

 

 

 

  Г

 

 

 

 

2

  На цьому полі «розкидані» букви слова, яке має відношення до твору «Малюк Цахес ...». Учні по черзі говорять свої відповіді із тестування. Якщо відповідь правильна, то учень/-иця називає координати «цілі» на «полі бою»: А-1, В-3 …

І так перевіряємо усі відповіді. Якщо хтось «поцілив» у клітинку із буквою (їх розташування є у вчителя, але учні його не знають), то учитель прикріплює її на «поле» і пише під ним. Після завершення роботи «поле» має такий вигляд:

 

   1

   2

   3

   4

   А

   А

   ?

   ?

   З

   Б

   ?

   К

   ?

   ?

   В

   ?

   ?

   ?

   А

   Г

   К

   ?

   ?

   ?

 

А  З  А  К  К (остання відповідь просто перевіряється, тому що їй не вистачило клітинки).

Отже, яке слово «сховане» на ігровому полі? Це  слово «казка». Сам Гофман визначав такий жанр, як «казка про реальне», «казка з нових часів». (Ст. 70 підручника Ю.Ковбасенка, 2018).

8. То чому саме це слово? Назвіть ознаки казки у цьому творі (боротьба добра і зла, перемога добрих сил, вигадані герої (які саме?), чарівні предмети (які?)

Чому ця казка романтична? (Виняткові герої (у чому їхня винятковість?)діють у виняткових обставинах (чим вони виняткові?)

ІІІ. Підсумкове слово учителя.

 Ми знаємо, що казки кажуть неправду, але при цьому дають нам дуже важливі уроки. Чого хотів Гофман навчити нас своїм твором? Це тема наступних уроків.

IV. Д/З:підготувати усний вибірковий переказ «Злет і падіння Цахеса».

V. Мотиваційний момент (слайд №13)

VI.Оцінювання (тестування у зошитах) + робота на уроці.

VII.Рефлексія: подивіться на сигнал WI-FI на останньому слайді і визначте рівень вашого робочого заряду на сьогоднішньому уроці, наскільки він сильний і що цьому посприяло, що завадило підключитися на повну.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

docx
Додано
2 березня
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку