Урок на тему " Павукоподібні"

Про матеріал
В матеріалах представлені розробка уроку та презентаціія по темі уроку біологіїї "Павукоподібні"для учнів 7 класу.
Зміст архіву
Перегляд файлу

Тема уроку: Клас  Павукоподібні

 

Мета уроку:

Освітня. Сформувати знання про основні особливості організації і процесів життєдіяльності павукоподібних, пов'язані із життям на суходолі, їх різноманітність;

Розвиваюча. Розвивати навички відрізняти павукоподібних від інших представників  членистоногих ; логічне мислення, творчу активність учнів;

Виховна. Виховувати дбайливе ставлення до природи; сприяти екологічному вихованню.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Форма уроку : синтетична.

 

Місце уроку в навчальній темі.: поточний

 

Методи і методичні прийоми:

 

1.Інформаційно-рецептивний:

а)словесний: розповідь – пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником

б)наочний: ілюстрація, демонстрація,ТЗН

Прийоми навчання: виклад інформації ,пояснення, активізація уваги та мислення одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.

2.Репродуктивний

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань

3.Проблемно-пошуковий: Постановка проблемного питання

Прийоми навчання:  постановка взаємопов’язаних проблемних запитань активізація уваги та мислення

4.Візуальний:Робота з наочністю

 

Міжпредметні зв’язки

  • Література
  • Історія
  • Медицина

 

Матеріали та обладнання : презентація на мультимедійний дошці, підручники, завдання на аркушах паперу.

 

Основні поняття та терміни: павукоподібні, павутина, павутинні бородавки, хеліцери, ногощупальця, слинні залози, печінка, , мальпігієві судини, легені, трахеї, гемолімфа, головогрудний ганглій, арахнологія.

 

 

 

 

 

Хід уроку

 

І. Організаційний етап

Епіграфом уроку я вибрала слова Генрі Форда, які повинні надихнути вас на творчу і плідну працю:

Зібратися разом – це початок.

Триматися разом – це прогрес.

Працювати разом – це успіх.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

Запитання

1.Який тип  тварин вивчаємо?

2. За якими ознаками тварин віднесли до типу Членистоногі?

3.На які класи поділяється тип?

4. Який клас тварин вивчили?

 

Завдання

 За зображенням тварин дати назви представникам класу Ракоподібні.

 

Вправа «Так чи ні»

  1. Тіло ракоподібних складається з головогрудей і черевця (так).
  2. У ракоподібних 5 пар ходильних ніг (так).
  3. Кровоносна система річкового рака замкненого типу (ні).
  4. Міцності кутикулі надає хітин (так).
  5. На черевці рачкового рака міститься 5 пар черевних ніжок (так).
  6. Зелені залози – це органи виділення ракоподібних (так).
  7. Тип Членистоногі називається так тому, що тіло тварин поділене на сегменти (ні).
  8. Ракоподібні мають дві пари вусиків (так).
  9. Ракоподібні мають складні очі (так).
  10. Очі розміщені нерухомо (ні).
  11. На перших 3-х парах ходильних ніг є клешні (так).
  12. Якщо рак втрачає клешню, то на її місці виростає нова (так). 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадки:

 

1. Не руками снувалося,
Не руками і ткалося,                              2. Висить сито, руками не вито. (Павутина.)
Десь далеко вродилося,
У куточку вмостилося.                           3. Якої пряжі нема в продажі? (Павутини.)
Сидить злодій тихо-тихо,
Комусь буде лихо-лихо. (Павук.)

 

Вчитель. Як правило, павуки не викликають симпатії у людей. А між іншим – це одна із найцікавіших груп членистоногих. Я пропоную уважніше  вам придивитися до цих тварин, дізнатися про них більше, і я впевнена , що ваше ставлення наприкінці уроку зміниться.

 

Повідомлення теми і мети  уроку.

 

ІV. Сприйняття та засвоєння учнями  нового матеріалу

 

Розповідь учителя

Арахноло́гія (грец. αραχνη — павук і λογος — слово, вчення) — галузь зоології, що вивчає павукоподібних.

АРАХНА (греч. arachne — павук) – давньогрецька легенда

Павукоподібні (Arachnida)

Клас Павукоподібні — це численна (близько 60 тис. видів) група наземних членистоногих. До павукоподібних належать більше 10 рядів.

Характерні особливості цієї групи тварин ми будемо розглядати на прикладі павука-хрестовика. Характерною ознакою павука-хрестовика, яка відображена у його назві, є малюнок у вигляді хреста на спинній поверхні черевця.

 

Зовнішня будова

Відділи тіла– головогруди і черевце

На головогрудях  - вісім простих очей – 4 пари ,

  1. пар кінцівок:

1 пара - видозмінена на ногощелепи – хеліцери,закінчуються  кігтеподібний члеником у якому проходять  отруйні залози

Хеліцерами павук захоплює й убиває здобич, захищається від ворогів, розрізає нитки павутини.

  2  пара – ногощупальця – органи дотику та смаку.

Ногощупальці схожі на кінцівки, але коротші та мають один кігтик і волоски, що служать для проціджування рідкої їжі. У статевозрілих самців ногощупальці видозмінені у зв’язку зі статевою функцією, їхні кінцеві членики перетворені в копулятивні органи, зазвичай дуже складно влаштовані.

Решта  - 4 пари – ходильні ніжки

Кінцівки покриті волосками, які місцями прилягають, місцями стирчать. Вони різні за формою та розмірами і виконують функції органів чуттів: дотикових і нюхових. Кінцівками павук-хрестовик натягує й розриває павутинні нитки, відміряє відстань між радіусами та витками спіралі павутини.

 

На черевці : 3 пари павутинних бородавок- видозмінені кінцівки

Черевце павука-хрестовика нечленисте, його сегменти злиті. Покрив черевця еластичний, густо вкритий волосками. На черевці відкривається статевий отвір, розташовані органи дихання — легені й трахеї .

 

 

 

Спосіб життя павука-хрестовика

 

Він мисливець хоч куди –

Сітки ставляє завжди.

А тоді сидить та слуха –

Чи не попадеться муха?

Вириватися не слід!

З’їсть він муху на обід.

 

Павук хрестовик – хижак. За допомогою своєї ловильної сітки-павутини-він полює на дрібних літаючих комах.

Завдання 

Прочитати текст параграфа « Як павук будує павутину». Дати відповіді на запитання:

 

  • Як павук будує свою павутину?
  • Чому  павук не заплутується в власній павутині?

 

Обговорення:

Значення павутини

 

  • для полювання на здобич;
  • для розмноження – утворення коконів ;
  • для розселення;
  • для перенесення неблагоприємних умов;
  • як засіб пересування

 

 

Властивості павутини.

  • Павутинна нитка в 50—70 разів легше за людську волосину, але  тієї ж довжини.
  • Підвісна нитка, якою можна було б охопити земну кулю по екватору, важила б всього 340 грамів.

 

 

 

                       

                    Внутрішня будова павука хрестовика

 

Робота з текстом підручника , пояснення вчителя (презентація слайд 15)

 

Розмноження

Роздільностатеві , розвиток прямий без перетворення.

 

 

 

 

 

 

Різноманітність павукоподібних

 

Повідомлення учнів.

Упереджувальне завдання

Павук-птахоїд

Каракурт занесені до Червоної книги України

Тарантул

Водяний павук-сріблянка

Кліщі

 

 

V. Узагальнення і закріплення знань

 

Завдання

  1. Порівняльна характеристика ракоподібних і павукоподібних ( спільні ознаки)
  2. Цифровий диктант
  3. «Яка тварина зайва і чому?»

 

Цифровий диктант

 

 

 

Ракоподібні

Павукоподібні

1

Покрив тіла-багатошарова кутикула

 

+

2

Мають 5 пар ходильних ніжок

+

 

3

Органи дихання-легеневі мішки і трахеї

 

+

4

В травній системі є слинні залози і печінка

 

+

5

Органи виділення – мальпігієві судини

 

+

6

Травлення починається поза організмом тварини

 

+

7

Мають чотири пари ходильних ніжок

 

+

8

Органи виділення зелені залози

+

 

9

Органи дихання-зябра

+

 

10

Мають складні  очі

+

 

11

Мають хеліцери

 

+

12

Мають вісім простих очей

 

+

 

 

2,8,9,10

1,3,4,5,6,7,11,12

 

 

Цікава інформація. Біоніка.

 

 

VІ.  Підведення  підсумків уроку

 

VІІ.  Домашнє завдання

Вивчити параграф, опрацювати терміни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Мета уроку: дати загальну характеристику класуПавукоподібні, показатиособливостійогобудови, повязаніізжиттям на суходолі; розвиватилогічнемислення, творчуактивністьучнів; формувативміння і навичкироботи з роздавальнимматеріалом, підручником, схемами; виховуватибережливеставлення до природи.

                                 C:\Documents and Settings\Пользователь\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5\CLC5CHSB\MCj04363210000[1].png              

Тема уроку:  

Клас Павукоподібні.               C:\Documents and Settings\Пользователь\Мои документы\p8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зібратися разом – це початок.

Триматися разом – це прогрес.

Працювати разом – це успіх.

 

Генрі Форд

 

 

 


ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ 

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 

ПІБ

ПІБ

Ракоподібні

 

Ракоподібні

 

Павукоподібні

 

Павукоподібні

 


 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Клас Павукоподібні

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Тип ЧленистоногіКлас. ПавукопобніКлас Комахи. Клас Ракоподібні

Номер слайду 4

Клас Ракоподібні1345672 Які тварини зображені?

Номер слайду 5

Мета уроку: сформувати знання про основні особливості організації і процесів життєдіяльності павукоподібних, пов'язані із життям на суходолі; їх різноманітність. Розвивати навички відрізняти павукоподібних від інших представників членистоногих ; логічне мислення, творчу активність. Виховувати дбайливе ставлення до природи. Тема : Клас Павукоподібні

Номер слайду 6

Арахноло́гія (грец. αραχνη — павук і λογος — слово, вчення) — галузь зоології, що вивчає павукоподібних.

Номер слайду 7

АРАХНА (греч. arachne — павук) У старогрецьких міфах це ім'я дівчини яка, за переказами, досягла такого високого ткацького мистецтва, що викликала на змагання саму богиню Афіну. Арахна виткала тканину краще за Афіну. Але Афіна не визнала переваг Арахни і перетворила її на павука, що вічно тче свою павутину.

Номер слайду 8

Павукоподібні (Arachnida) 60 000 видів ( в Україні- понад 4 тис.) Довжина тіла від 0,1 мм до 17 см Більшість мають отруйні залози. Поширені по всьому світу.

Номер слайду 9

Зовнішня будова. Ходильні ноги( 4 пари) Черевце. Головогруди Хеліцери очіПавутинні бородавки. Ногощупальця

Номер слайду 10

Він мисливець хоч куди – Сітки ставляє завжди. А тоді сидить та слуха – Чи не попадеться муха? Вириватися не слід! З’їсть він муху на обід. Спосіб життя павука хрестовика

Номер слайду 11

Павук хрестовик – хижак. За допомогою своєї ловильної сітки-павутини-він полює на дрібних літаючих комах. Як павук будує свою павутину?Чому павук не заплутується в власній павутині?

Номер слайду 12

Етапи будівництва павутини.

Номер слайду 13

для полювання на здобичдля розмноження – утворення коконів для розселеннядля перенесення неблагоприємних умовяк засіб пересування. Значення павутини

Номер слайду 14

Властивості павутини. Павутинна нитка в 50—70 разів легше за людську волосину, але тієї ж довжини. Підвісна нитка, якою можна було б охопити земну кулю по екватору, важила б всього 340 грамів.{7 DF18680-E054-41 AD-8 BC1-D1 AEF772440 D}Волокно. Міцність на розрив, г/денье Павутинна7,8 Нейлон5,2 Шовк3,7 Сталь3,5 Віскоза2,0 Ацетатна целлюлоза1,3

Номер слайду 15

Внутрішня будова. Шлунок. Серце. Стравохід. Отруйна залоза. Нервова система. Кишка. Статева залоза. Павутинні залози. ТрахеїЛегеніМальпігієві судини. Анальний отвір

Номер слайду 16

Розмноження. Тварини - роздільностатеві , розвиток прямий без перетворення.

Номер слайду 17

Основні особливості організації, що забезпечили пристосування павукоподібних до життя на суходолі:воскові виділення кутикули, які перешкоджають випаровуванню води;поява «легенів» і трахей — органів дихання атмосферним киснем;зменшення розмірів тіла для обмеження числа линьок;розвиток копулятивних органів і внутрішнього запліднення.

Номер слайду 18

Класифікація: Царство: Тварини (Animalia)Тип: Членистоногі (Arthropoda)Підтип: Хеліцерові (Chelicerata)Клас: Павукоподібні (Arachnida)Ряди: Павуки. КліщіСкорпіони. Псевдоскорпіони. Сольпуги. Косарики

Номер слайду 19

Павук птахоїд. Водяний павук- сріблянка. Тарантул. КаракуртІксодовий кліщ. Павутинний кліщ. Коростяний кліщ. Різноманістність павукоподібних

Номер слайду 20

Порівняльна характеристика ракоподібних і павукоподібних. Які спільні ознаки мають зображені тварини?

Номер слайду 21

Яка тварина зайва і чому?123

Номер слайду 22

Біоніка - наука, яка вивчає закономірності будови і життєдіяльності живих систем з метою використання їх у техніці, архітектурі, дизайні. Біоніка

Номер слайду 23

Павутина та універсальний клей

Номер слайду 24

Павук і робот. Стопохідна машина П. Л. Чебишева

Номер слайду 25

Домашнє завдання. Вивчити параграф, опрацювати терміни.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Радченко Світлана Андріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
17 липня 2020
Переглядів
4357
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку