Розробка уроку на тему "Поняття моделі. Моделювання". 7 клас. Інформатика.
За підручником «Інформатика 7 клас» (автори Морзе Н.В., Барна О.В. та ін) К: Освіта 2015
Програма з інформатики 5 – 9 класи загальноосвітніх навчальних закладів.
7 клас. Тема “Моделювання»
Урок 01. Моделювання. Поняття моделі.
Мета:
Навчальна Сформувати уявлення про моделі, моделювання, типи моделей
Розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, критичності думки, пам’яті, уваги, навички самостійної роботи на ПК;
Виховна: підвищувати рівень інформаційної культури, прищеплюваи бажання мати глибокі та якісні знання.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування умінь і навичок.
Обладнання та наочність: комп’ютер, інструкції з ТБ у кабінеті інформатики
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП Привітання. Готовність до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
1. Наведіть приклади моделей.
2. Для чого їх використовують?
3. На яких шкільних предметах ви працювали з моделями? Назвіть їх.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Завдання 1 (листочки)
Встановіть відповідність між моделями та їх призначенням.
1) Модель літака |
|
А) Створення рівняння залежності руху від часу за різної швидкості |
2) Модель землетрусу |
|
Б) Вивчення розташування материків, океанів, країн на Земній кулі |
3) Модель прямолінійного руху матеріальної точки |
|
В) Вивчення наслідків землетрусу на різні архітектурні споруди |
4) Глобус |
|
Г) Вивчення аеродинамічних властивостей |
Відповідь: 1-Г, 2-В, 3-А, 4-Б
ІV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Ми дізнаємось:
1. Що таке предметна галузь?
2. Чому люди користуються моделями і створюють їх?
3. Яку модель називають інформаційною?
4. Як можна класифікувати моделі?
Нас оточують різні обיִєкти.
Обיִєкти можна обיִєднувати в групи по певним властивостям
Обיִєкти взаємодіють між собою
Сукупність обיִєктів, що мають однакові властивості та перебувають у певних відношеннях, утворюють предметну галузь.
ПРЕДМЕТНА ГАЛУЗЬ – сукупність об’єктів, властивості яких і відношення між якими розглядаються у відповідній галузі.
Одну й ту саму предметну галузь можуть досліджувати люди різних професій та віку. При цьому вони виділяють обיִєкти з цієї галузі чи розглядають різні властивості залежно від завдання, яке виконується.
Наприклад, предметну галузь БІОЛОГІЯ можуть розглядати учні на уроках, науковці в лабораторіях чи дослідники-мандрівники в реальних умовах.
МОДЕЛЬ – спрощене подання реального обיִєкта, явища чи процесу.
Від латинської modulus – міра зразок норма =копія або образ
МОДЕЛЬ – матеріальний чи уявний обיִєкт, який у процесі вивчення(навчання) замінює реальний обיִєкт-оригінал, зберігаючи важливі для даного обיִєкта типові властивості оригіналу.
Коли використовують моделіі?
1. Якщо обיִєкта не існує (проект будинку)
2. Якщо розміри оригіналу не дають змоги ефективно досліджувати його (пори року, день-ніч)
3. Якщо небезпечно для здоровיִя або матеріальні втрати (ядерний реактор, організм людини, випробування літаків)
ІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ – модель, яка описує інформаційні процеси або містить опис обיִєкта, у якому вказано лише суттєві властивості, важливі для розв’язування конкретної задачі.
Може мати різний вигляд (розклад руху потягів – схема, таблиця, текст).
МОДЕЛЮВАННЯ – процес дослідження властивостей обיִєкта на основі створення відповідної моделі.
За способом подання : |
матеріальні інформаційні |
За формою подання :
|
таблиці графіки словесний опис, формули, зображення |
Предметна галузь |
Математика Будівництво Мистецтво Залізниця |
Спосіб використання |
навчальна експериментальна |
Фактор часу |
Статичні динамічні |
МАТЕРІАЛЬНА МОДЕЛЬ – модель, яка відтворює геометричні та фізичні властивості обיִєкта-оригінала.
Макети споруд, географічні карти тощо
ЗНАКОВА ІНФОРМАЦІЙНА МОДЕЛЬ – модель, у якій властивості обיִєкта описуються за допомогою певної системи знаків: математичних виразів, рівнянь, фізичних і хімічних формул, нотних записів тощо.
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
VI. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Встановіть відповідність між означенням та його змістом.
1) Модель об'єкта |
|
А) Процес створення та дослідження моделей |
2) Моделювання |
|
Б) Множина всіх об'єктів, властивості яких і відношенняміж якими досліджують |
3) Предметна галузь |
|
В) Новий об'єкт, який має властивості цього об'єкта, суттєві для певного дослідження |
Відповідь: 1-В, 2-Б, 3-А
ІV. ФОРМУВАНННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
V. ВПРАВИ ДЛЯ ОЧЕЙ
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
VIІ. Домашнє завдання
Додаток 1.(на парту)
Завдання 1.Встановіть відповідність між моделями та їх призначенням.
1) Модель літака |
|
А) Створення рівняння залежності руху від часу за різної швидкості |
2) Модель землетрусу |
|
Б) Вивчення розташування материків, океанів, країн на Земній кулі |
3) Модель прямолінійного руху матеріальної точки |
|
В) Вивчення наслідків землетрусу на різні архітектурні споруди |
4) Глобус |
|
Г) Вивчення аеродинамічних властивостей |
Завдання 2.Встановіть відповідність між означенням та його змістом.
1) Модель об'єкта |
|
А) Процес створення та дослідження моделей |
2) Моделювання |
|
Б) Множина всіх об'єктів, властивості яких і відношенняміж якими досліджують |
3) Предметна галузь |
|
В) Новий об'єкт, який має властивості цього об'єкта, суттєві для певного дослідження |
1