Конспект уроку з англійської мови на тему "Сім'я Паркерів. Вживання вказівних займенників" для учнів 4 класу за підручником А.Несвіт. Урок засвоєння лексичного та граматичного матеріалу.
Тема: Сім’я Паркерів. Вживання займенників this/these, that/those. Структура there is/there are.
Мета: практикувати учнів у вживанні ЛО уроку; ввести та закріпити лексичні одиниці уроку: handsome, good-looking, elegant, handsome, pretty. Продовжити формувати навички вживання вказівних займенників this/these, that/those. Закріпити навички вживання структури there is/there are. Формувати навички свідомого читання.
Розвивати фонематичний слух, аудитивну пам'ять, навички усного мовлення.
Виховувати інтерес до предмету, шанобливе ставлення до сім’ї.
Обладання: підручник, картка для самостійної роботи, таблиця для засвоєння ГС, флеш-картки.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll continue to speak about the Parker’s family. You’ll know about their appearance and learn to describe your members of family. You’ll also practice in using demonstrative pronouns and grammar structure there is/there are.
2. Введення в іншомовну атмосферу.
a) phonetic drill
- Look at the blackboard and name the sounds
[u:] [ŋ] [Λ] [a:]
Look reading husband park
- Clap your hands when you hear the sounds [a:].
Cut mark sun must farm dark start
b) warm – up
- Do you have a family? How many members of family do you have? Have you a brother or a sister?
- OK. Read the poem and tell me what do you know about Amily’s family.
A little Amily
Has got a family:
A mother, who likes to cook,
A father, who writing a book
A brother, who goes to school
And a fish, which swims in the pool.
3. Checking homework.
- So, at home you made story about your nieces and nephews.
Independent work
funny старший
elder молодший
younger смішний
niece племінник
nephew племінниця
б) Choose the right item.
This/These are pens. That /Those is a lamp. That/Those are bookcases. This/These is a computer.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
а) робота з підручником
- Open your books and find the ex.1,p.12
- Look at the pictures and answer the questions.
b) семантизація нових ЛО
- Read the words with their translations.
Handsome, good-looking, elegant, pretty, smart, hazel
(використовую малюнки та флеш-картки)
c) вправи на вживання ЛО уроку
- гра «A ball» (називаю слова, учні перекладають з української мови на англійську і навпаки)
- Let’s make word-combinations and sentences with the words.
Елегантна сестра, гарний тато, привабливий чоловік, гарна мама, розумний дядько.
- Ex. 5, p.13 (PB)
Look and say. Make as many sentences as you can.
Mr Parker |
is isn’t |
a/an |
good-looking |
man woman |
Mrs Parker |
handsome |
|||
My mum |
pretty |
|||
My father |
elegant |
|||
My aunt/ uncle |
old/young |
2. Reading
a) словникова робота
- Read the unknown words which we meet in the text: sick people, keeps the home
b) reading
-ex.3,p.12
c) post – reading activities
- You have cards. Match the words which correspond to the following person.
Mr Parker pretty Mrs Parker
good looking
dark hair
long fair hair
blue eyes
handsome
elegant
brown eyes
3. Grammar Revision
a) робота з таблицею
- Today we’ll also practice in using grammar structure there is/ there are.
There is (однина) on
Предмет in the де?
There are (множина) under and etc.
б) робота в зошитах
Read and circle.
1. There is a fridge in/ on the kitchen.
2. There is a black cat on / under the table.
3. There is a bowl of apples in /on the table.
4. There is sandwich between / next to the apples.
5. There is a banana in front of / behind the apples.
6. The table is between / behind two chairs.
7. There is a boy in / at the door.
8. The white cat is behind / in front of the boy.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Homework: learn new words and do the cards.
1. Match and say.
good looking father елегантна жінка
elegant woman привабливий тато
handsome brother гарна дочка
pretty daughter красивий брат
young uncle молодий дядько
2.Unscramble the sentences.
1. father / a/man./My/ young/is/ handsome
_________________________________________________________
2. always/Mrs/very/White/elegant./is
_________________________________________________________
3. pretty/elder/girl./is/ My/a/sister
_________________________________________________________
4. younger/Tom/my/Becky./than/Uncle/aunt/is
_________________________________________________________
3. Write ten words to describe a person.
Good-looking _____________________________________________
_________________________________________________________
Summarizing.