Тема. У світі реального та уявного. Картини М. Приймаченко. Контрастні кольори. Зображення фантастичної тварини (гуаш )
Мета: ознайомити учнів із світом народного малярства, з творчістю народної художниці України Марії Примаченко; ознайомити з поняттям «Колірний контраст»; вчити створювати фантастичні образи тварин за мотивами творів Марії Приймаченко, застосовуючи виражальні засоби образотворчого мистецтва; розвивати асоціативно-образне мислення, творчу уяву, фантазію, уміння слухати музику; виховувати шанобливе ставлення до народних традицій, сприяти їх відродженню.
Обладнання: мультимедійний комплект, малюнки учнів, картки для парної і групової роботи.
Обладнання: мультимедійний комплект, ємність для води, гуаш
Хід уроку
І.Організація учнів до уроку.
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Демонстрація навчальної презентації.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Бесіда.
(«Звір гуляє», «Фантастичний звір», «Синій бик», «Бичок -третячок», «Зелений слон» , «Рожева мавпа», «Котячий цар».)
-Це назви картин української художниці, про яку ми сьогодні будемо говорити на уроці.
ІІІ Оголошення теми і завдань уроку.
ІV.Актуалізація опорних знань учнів.
-Доповніть речення.
Архітектура -…..
Архітектор-….
Мурали-…
V.Вивчення нового матеріалу
Народні маляри – це майстри, які не здобуваючи художньої освіти, створюють картини, розписують храми, будинки.

![]()
-У вас на картці написані слова, зафарбовані у різні кольори. Ваше завдання – назвати колір, у який вони зафарбовані. А не прочитати слово.
Виступи дітей.
1.Марія Приймаченко народилася в 1908 році в невеликому селі Болотня, що на Київщині. В її родині було багато творчих людей.
2.Будучи ще маленькою, Марія захворіла на поліомієліт. Хвороба змусила її дивитись на світ дорослими очима, зір та слух дівчинки значно покращився.
3.Через хворобу вона пройшла лише чотири роки навчання.
4.Марія Примаченко згадує, що коли пасла гусей, біля річки помітила синюватий глей. Вона взяла його і розмалювала свою хату. А сусідам сподобалось. Вони попросили її розмалювати їм хату, а за роботу дали порося.
5.Малювала обома руками на звичайному ватмані. Використовувала пензлі, акварель, гуаш, не змішувала фарби.
6.Намалювала 800 картин, 650 з яких зберігаються у Національному музеї
українського народного декоративного мистецтва (Київ).
7.У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Приймаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами мистецький світ.
-Перед вами 3 картини художниці і варіанти назв цих картин. Спробуйте вгадати назву і підписати її під кожною картиною.
-Але дивовижні тварини зустрічаються і в природі. Про одного представника тваринного світу ви зараз дізнаєтесь.
Качконіс або качкодзьоб – це одна з найбільш дивних, дивовижних тварин, що мешкають на планеті Земля.
Тварина ця живе тільки в Австралії і на прилеглих островах та Тасманії. Ніде в світі качконіс більше не зустрічається. Качконіс віддає перевагу теплій прісній воді, температура якої від 25 до 30 градусів.
Довгий час вчені не могли визначитися: хто це? Птах, звір, а може, плазун? Качконіс – ніби як звір, трохи більше кролика, але ось голова у нього пташина!
Нарешті, експерти встановили: це ссавець тварина, яйцекладна, з пташиним дзьобом. При уважному розгляді стає ясно, що на пташиний дзьоб качкодзьоба схожий лише зовні.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/rozpovid-pro-tvarynu-kachkonis
https://www.youtube.com/watch?v=JH_j90WveAQ



https://www.youtube.com/watch?v=hx6_QLh9fJQ
VІІ. Практична діяльність учнів
Намалюйте фантастичну тварину (гуаш). Для посилення виразності використовуйте контрастні кольори, яскравий декор. Вигадайте тваринці незвичайне ім’я
VІІ. Підсумок
1.Демонстрація малюнків.
-Придумайте казку про фантастичну тварину, яку ви намалювали.
VІІІ. Рефлексія
Додаток
6. Гра «Підбери картині назву» (групова робота).


-------------------------------------------------- ------------------------------ ------------------------------------
Чорний звір
Бичок – третячок Котячий цар
Лев зламав дуб Кукурудзяний кінь у космосі Гороховий звір
Фантастичний звір


======================================== =================================== =
Котячий цар Бичок – третячок Лев зламав дуб
Чорна мавпа Гороховий звір Зелений слон

_____________________________________________________________________________________________
Чорна мавпа Чорний звір Звір гуляє Лев у ліжку Дика курка у винограді

____________________________________________________________________________________________
Звір гуляє Котячий цар Бичок – третячок
Лев у ліжку
Синій бик
Слон Дика курка у винограді