Про народну казку «Мудра дівчина» з аналізом її структури, характеристикою героїв, утвердженням думки про обов'язкову перемогу добра над злом.
Народна казка «Мудра дівчина». Яскравий національний колорит казки. Народне уявлення про добро і зло
Мета: розширювати знання учнів про народні казки, їхні особливості, ознайомити школярів із народною казкою «Мудра дівчина»; формувати вміння аналізувати структуру казки, характеризувати казкових героїв, розвивати комунікативні навички; виховувати повагу до знань; утверджувати думку про обов’язкову перемогу добра над злом; виховувати кмітливість, оптимістичний світогляд.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: ілюстрації до твору, роздатковий матеріал, картки.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
«Поетична хвилинка»
Дощ із краплі починається
Все — із доброго чи злого —
Починається з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка.
З пагінця чи з бруньки — гілка,
З гілки — дудочка-сопілка.
Хліб — з маленької зернинки,
Дощ — із чистої краплинки.
Пагорбок стає горою,
А роса стає водою.
Навіть річечка-ріка
Починається з струмка.
День турботою почнеться,
Кожен за своє береться.
Проганяй мерщій дрімоту
І рукам давай роботу.
І роби невтомно, вміло
Хоч мале, та добре діло.
(М. Сингаївський)
До чого закликає поет? Основна думка поезії?
(Усе велике починається з малого. Поет закликає творити добро).
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
IIІ. Актуалізація опорних знань
Гра “Світлофор”
№ |
Запитання |
Так |
Ні |
1 |
У казці розповідається про трьох братів (двох) |
|
- |
2 |
Дочку бідного чоловіка звали Марфуся (Маруся) |
|
- |
3 |
У казці пролунало три загадки. |
+ |
|
4 |
Пан передав дівчині 2 десятки яєць (один десяток) |
|
- |
5 |
Мудра дівчина передала панові горщечок борщу. (каші). |
|
- |
6 |
Удруге пан дав дівчині стеблинку льону |
+ |
|
7 |
Дівчина передала панові гілочку з дерева |
+ |
|
8 |
Батько купив дочці живого хорта (зайця) |
|
- |
9 |
Панові собаки покусали дівчину |
|
- |
10 |
Дівчина подарувала панові горобця |
+ |
|
11 |
Мудра дівчина допомогла визначити, чиє було лоша |
+ |
|
12 |
За те, що дівчина так учинилаила з паном, він кинув її у в’язницю (відпустив додому) |
|
|
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
У багатьох народів світу є казки про мудрих дівчат, жінок, які вирізняються своїм розумом, кмітливістю, умінням перемагали сильних і владних володарів. Згадаймо хоча б Шехерезаду з арабських казок «Тисяча й одна ніч», Василису Премудру та інших. Є така казка і в українського народу.
- Назвіть види казок?
До якого з них відноситься “Мудра дівчина”?
2. Словникова робота.
Убогий— бідний;
позиватися— судитися;
прудкіш— швидше;
хорти— порода мисливських собак;
прицькуйте— натравіть собак, випустіть собак;
світлиця— кімната; рундук — ґанок.
3.Робота над композицією казки
Про що йдеться в кожній частині? (У зачині розповідається про те, як багатий брат дав убогому корову і потім хотів її забрати, хоча той йому відробив за неї. В основній частин— про те, як донька Маруся своїм розумом допомогла батькові. У кінцівці йдеться про те, що пан визнає розум і мудрість Марусі)
3. А зараз прочитайте «пірамідки» слів і об'єднайте їх правильно.
Хорт прудкий
Нива колосиста
Рундук високий
Прясти майстерно
Полотно біле
Гребінка дерев'яна
Світлиця простора
Ґринджоли швидкі
4. Робота із хмаринкою слів
Завдання: підкреслити слова , які стосуються казки.
(Мудра дівчина, заєць, горобець, мотузок, брехня)
5. Робота з ілюстраціями до казки
1.Яка ілюстрація зайва? Чому?
2.Перекажіть епізоди , які ілюструють малюнки.
3. Розташуйте ілюстрації в хронологічному порядку.
4. Дайте заголовок кожному малюнку. Запишіть їх. Це і буде план казки.
6. Мозковий штурм (бесіда за змістом казки)
1. Як ви гадаєте,чи був пан справедливим?Доведіть свою думку прикладами з тексту?
2.Чому, на вашу думку, батько звернувся за порадою не до освічених чоловіків, а до дочки?
3.Порівняйте відповіді багатого та бідного братів. Про що вони свідчать?
4.Чи розсердився пан, почувши правильні відповіді на свої запитання? Чому?
5.Як ви гадаєте, чи мають пан і Маруся спільні риси?
6.Доведіть, що «Мудра дівчина» є казкою. До якого різновиду вона належить? Чому ви так вирішили?
7.Чи можуть злі сили бути розумними?
7. Теорія літератури, с. 37
Аналіз казки
Тема: зображення звичайної людини, яка вміє користуватися своїм розумом та розв’язувати складні питання.
Ідея: уславлення розуму, кмітливості, мудрості та засудження жадібності й неосвіченісті.
8. Анаграми
Урамся, кобать, нап, ратб (записані на дошці)
Характеристика дійових осіб (називаємо риси ланцюжком). На дошці - риси Марусі.
Маруся |
Батько |
Пан |
Брат |
добра, смілива, кмітлива, розсудлива, винахідлива, працьовита, мудра, розумна |
добрий, чесний роботящий, боязливий, люблячий |
ледачий, нерозсудливий, самолюбивий |
зажерливий, скупий, дурний, облесливий |
9. Фізкультхвилинка
Казка дасть нам відпочити
І на місці не сидіти.
Ось Марусині слова:
Щоб спина була пряма,
Піднімайтеся на носки,
Раз, два, три, чотири.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки вбоки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
10. Спробуйте себе у ролі головної героїні, мудрої Марусі. Розгадайте логічні загадки.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
Скарбничка народної мудрості
З’єднайте частини прислів’їв.
Які з них відображають головну думку казки? “Не багатство красить людину, а розум”
Висновок: “Найбільше багатство людини - ... (розум)”
Метод “Прес” (записаний на дошці)
Я вважаю, що
Тому, що
Наприклад
Отже,
VІ. Домашнє завдання
Чит. С. 39 — 46, письмово с. 47, № 11 (реклама казки).
VII. Підсумок
Добра людина схожа на ясне сонечко, тому що всіх вона вміє зігріти своєю любов’ю, турботою, щирістю та ласкою, подарувати щастя.
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить,
В її очах любов і ласка сяють,
Така людина сонечком горить.
Давайте засвітимо дерево доброти.
Бо як ми знаємо добро завжди перемагає зло.
/На дошці намальоване дерево/
З чим асоціюється добро? На листочках, які прикріплені на партах, запишіть і одягнімо наше “дерево доброти”.
1. Прочитайте «пірамідки» слів і об'єднайте їх правильно.
2. Робота із хмаринкою слів
3. Скарбничка народної мудрості
На панську мудрість… а розум ще далі.
І сила перед а душа в болоті.
Око бачить далеко… розумом никне.
Голова без розуму… дурень повчає
Тіло в злоті… мужицька хитрісь.
Розумний учить, як ліхтар без свічки.