Конспект уроку з літературного читання
Ніна Бічуя « Чотири руді лисиці»
Мета: формування предметних компетентностей: розширити в учнів знання про характерні ознаки зими; ознайомити їх із оповіданням «Чотири руді лисиці»; цікавими фактами з біографії його автора, Ніни Бічуї, навчити помічати красу і неповторність природи, удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати , узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення учнів; спостережливість, вміння правильно оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати любов до природи, доброту, співчуття; уміння бачити і засуджувати зло і жорстокість.
- формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: уміння висловлювати рефлексивні і оцінні судження; моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, уміння вчитися; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: уміння висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання завдань;
інформаційної: уміння здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної(громадянської): уміння працювати в парі, групі, з усіма в колективі;
здоров'язбережувальної: дотримуватись правильного сидіння за партою, нести та отримувати позитивні емоції;
загальнокультурної: дотримуватись норм мовленєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: портрет Ніни Бічуя , слова для словникової роботи, малюнки зимового лісу, тварин, вирізані сніжинки, картки з тестовими завданнями.
Тип уроку: комбінований
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
Ι. Всупна частина .
1. Організаційний момент
2. Психологічна настановка на урок:
Усміхнітся один одному, подумки побажайте успіхів на урок. Аби впоратись із завданнями будьте старанними і слухняними. Отже, дамо собі настанову на урок.
Не просто слухати, а чути ! СЛАЙД
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
На кожному уроці ми робимо відкриття і сьогоднішній урок не виняток. Перед вами лежать сходинки успіху, 5 сходинок – це 5 блоків завдань уроку. Успішне їх виконання, свою активність – позначатимете наліпкою на сходинці. Окрім того, за гарні відповіді на уроці ви також будете отримувати від мене наліпки.
А всі ми будемо отримувати кодове слово – вислову важливого для кожної людини. Його ми складемо в кінці уроку.
- Я очікую від вас активності, а чого очікуєте ви від уроку?
Очікування дітей
-Я очікую …
-Я хотів би…
-Я сподіваюсь …
ΙΙ. Основна частина.
1.Робота над загадкою
- Продовжимо урок загадкою:
Біла, гарна, чарівна,
Мов снігуронька вона,
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай,
Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)
3. Асоціативний кущ
Підбираємо до слова ЗИМА асоціації
4. Розчитування.
- А як зветься перший зимовий місяць?
Їхав грудень возом! СЛАЙД
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги снігу.
5. Які скоромовки про зиму ми знаємо?
( діти розповідають, одну повторюємо разом)
Біла ковдра землю вкрила, а озера- біла крига. ( 1 слово « Перший»)
(1 сходинка)
8 Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Гра «Відгадай мене».
Загадка:
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?
(Лисиця) ( 2 слово «крок») ( 2 сходинка)
Перевірка домашнього завдання.
Вам на домашнє завдання було підготувати коротеньку інформацію про лисицю. ( 3 слово « до добра) ( 3 сходинка)
ΙΙΙ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми дослідимо текст. Продовжимо визначати головну думку, головного героя тексту. Будемо вчитися знаходити в тексті описи та діалоги.
Спочатку прочитаємо значення деяких слів.
Словникова робота
Гостинець* — тут: велика дорога.
Придалася* — тут: пригодилась.
- Виразне читання оповідання вчителем.
- Перевірка первинного сприйняття змісту твору
- Який настрій викликало у вас оповідання ?
3. Словникова робота. Але в тексті є слова значення яких ви могли зрозуміти неповністю. Прочитайте їх і скажіть, значення яких слів ви не розумієте?
Здмухував СЛАЙД
ворушиться
гостинець
льодком
автостраду
безкраїм
пустельним
заволав
загальмував
слизькому
чимчикували
сплеснув
придалася
наполохати
Фізкультхвилинка
- А зараз почитайте текст зі своїм другом в парі. Спочатку перший читає один абзац, напівпошепки, другий слідкує, потім- навпаки.)
Розташувати події у логічній послідовності.
__ Лисиці чимчикували через дорогу.
__Вітер надимав щоки.
__Тут би рушниця придалася.
__Їхати було важко.
__Шофер ще якусь мить не рушав з місця.
__Лисиці йшли спокійно.
__Раптом щось випорхнуло від краю поля. ( 5 слово « зла»)
- Поясніть, як ви розумієте це прислів`я?
Чи можна зробити його девізом нашого уроку?( 5 сходинка)
Ιꓦ. Заключна частина.
- Отже, яка головна думка оповідання?
- Позитивні герої цього оповідання…
- Вони…
- Я засуджую в цьому оповіданні…
- Тому що, він…
2. Рефлексія. Підсумуємо наш урок вправою «Навіщо»
Чи сподобалось вам оповідання?
Навіщо ми зустрічаємо в творі таких героїв?
Навіщо автор розповідає нам про ці події?
Навіщо порушує таку тему?
Самооцінювання і оцінювання
Як би ти оцінив свою роботу на уроці?
А я оцінюю вас сьогодні так:
Домашнє завдання.
Підручник с. 69-70
Прочитай текст.
Підготуйся до стислого переказу тексту за складеним планом.