Тема: Реакції проміжного обміну речовин на прикладі гліколізу.
Мета: ознайомити учнів із перебігом безкисневого етапу обміну речовин.
Обладнання: схема гліколізу.
Поняття та терміни: гліколіз, АТФ.
Тип уроку: комбінований.
План.
1. Організаційний етап (2 хв)
2. АОЗ та мотивація навчальної діяльності (7 хв)
3. СНМ (20 хв)
4. Узагальнення знань (10 хв)
5. Підсумки (5 хв)
6. ДЗ (1 хв)
Хід уроку
1. Організаційний етап (2 хв)
Привітання з учнями, перевірка готовності до уроку, створення робочої атмосфери.
2. АОЗ та мотивація навчальної діяльності (5 хв)
2.1. Фронтальна бесіда:
- при зловживанні алкоголем чи наркотиками яка органела в клітинах печінки дуже збільшується? Чим це загрожує?
- поясніть, чому система одномембранних органел дуже розвинена в клітинах ендокринних залоз?
- поміркуйте, чому в бластомерах зародку не розвинена ЕПС, але велика кількість рибосом?
2.2. Мотивація:
Скласти разом з учнями питання до теми уроку, визначивши тим самим завдання уроку.
3. СНМ (20 хв)
3.1. Розповідь учителя з елементами бесіди:
Блок запитань:
- пригадайте, які органічні молекули є основним джерелом енергії?
- який універсальний механізм транспорту енергії в клітині?
- чи синтезуються в гіалоплазмі молекули АТФ?
3.2. Тези:
- основне джерело енергії в клітині — глюкоза (С6Н12О6 );
- джерело енергії в молекулі глюкози — ковалентні хімічні зв’язки;
- етапи вивільнення енергії — гліколіз, цикл Кребса (окисне декарбоксилування), окисне фосфорилювання.
- Гліколіз (glykys – солодкий, lysis - розщеплення) — ферментативний анаеробний процес розпаду переважно молекул глюкози з утворенням молекул молочної кислоти або етанолу внаслідок бродіння.
- анаеробний процес дихання або безкисневий — розщеплення речовин без участі кисню.
- схема гліколізу (печатна або записана на дошці):
С6Н12О6 2Піровиноградна кислота ( С3Н4О3) 2Молочна кислота (С3Н6О3) + 2АТФ
- рівняння гліколізу:
С6Н12О6 + 2 АДФ + 2Н3РО4 = 2 С3Н4О3 ( С3Н6О3) + 2АТФ + 2Н2О
- енергетичний баланс: всього 200 кДж, з яких 80 кДж — АТФ (5% енергії), а 120 кДж — тепло.
3.3. Висновки ( визначають учні, запис у зошитах:
- низка енергетична ефективність — всього 5% від загальної кількості енергії;
- важливий за умов низької концентрації кисню;
- історично найдавніший процес утворення енергії, отже дуже поширений, а для деяких організмів — єдина можливість отримання енергії (облігатні паразити);
- є підготовчим етапом для більш ефективного процесу — аеробного дихання;
- протікає переважно у клітинах печінки, опорно-рухової системи, клітинах крові тощо, а ферменти локалізовані в у розчинній цитоплазмі клітин;
- додаткова енергія, так зване «друге дихання»
4. Узагальнення знань (10 хв)
Блок запитань:
- пригадайте, які органічні молекули є основним джерелом енергії?
- який універсальний механізм транспорту енергії в клітині?
- чи синтезуються в гіалоплазмі молекули АТФ?
- що таке гліколіз?
- який процес перетворення енергії називається анаеробним?
- продукти розщеплення глюкози?
- енергетичний баланс?
- значення гліколізу?
5. Підсумки (5 хв)
5.1. Гра «Ланцюжок»:
Учень ставить запитання будь-кому з класу, а той, після відповіді ставить запитання іншому.
5.2. Виставлення оцінок.
6. ДЗ (1 хв)
Вивчити відповідний параграф підручника. Відповісти на запитання після параграфу.