Урок № 42
Біологія 7 клас
Тема: Органи чуття, їх значення.
Мета:
- сформувати поняття про особливості органів чуття у тварин різних груп та їхню роль у житті тварин;
- розвивати уяву, пам'ять, пізнавальний інтерес, вміння порівнювати біологічні об’єкти, аналізувати та формулювати висновки;
- виховувати розуміння того, що людина — частина природи, культуру спілкування.
Обладнання й матеріали: фотографії, підручник, картки із завданням
Базові поняття: рецептори, органи чуття, зір, слух, нюх, дотик, смак, рівновага, бічна лінія, термолокація електричні органи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
4. Як будова покривів тіла тварини пов’язана із її способом життя?
Робота з малюнком
Охарактеризуйте покриви таких тварин, назвіть основні функції які вони виконують.
II. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Як ви розумієте слова
А нюх, як у собаки, а зір, як у орла….
III. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Здивуй! Зацікав!»
Найкращий зір серед усіх тварин мають хижі птахи. Наприклад орел може побачити мишу на відстані 3 км.
У Китаї живуть мавпи – носач, довжина носа сягає 10-12 см. Вони ніколи не бються й усі суперечки вирішують так: два самці сідають один перед одним і починають кричати. Хто кого перекричить – той і переможець. Яка роль при цьому носу? Як ви гадаєте, який самець переможе, з довшим чи коротшим носом? (видає гучний звук)
ІV. Формування практичних умінь та навичок
Технологія «Мікрофон»
— Які органи чуття мають тварини?
Обговорення відповідей учнів
— Яка основна функція органів чуття?
Основні функції органів чуття — сприйняття певного подразника, що діє на організм. За допомогою органів чуття тварини пристосовуються до умов навколишнього середовища, що постійно змінюються.
Рецептори – це спеціальні видозмінені клітини, які розміщенні по всьому тілі тварин. Кожен рецептор сприймає свій подразник (світло, тиск, температуру, повітря) тому і існують органи чуття.
Розповідь з елементами бесіди
Показ презентації .(фото органів чуття)
Органи чуття – це спеціальні органи, які здатні сприймати подразнення навколишнього середовища й самого організму. Розрізняють такі органи чуття: органи зору, слуху, рівноваги, нюху, смаку, дотику.
Поза всяким сумнівом, у тварин органи чуття розвинені набагато краще, ніж у людей. Тоді як в одних представників фауни відмінно розвинений слух, інші можуть похвалитися чудовим зором і бездоганним нюхом.
Робота з підручником
Таблиця " Органи чуття тварин" (записати у зошот) (мал.39.3-39.7, ст.158 )
Органи чуття |
Особливості будови, принцип дії та використання
|
Органи зору |
Сприймають світлові подразнення. Можуть бути представлені простими або фасетковими очима. Фасеткові очі складаються з багатьох маленьких вічок. У найпростішому варіанті (черви) органи зору – це просто світлочутливі клітини, які розташовані по всьому тілу. |
Органи слуху |
Сприймають звукові коливання повітря або води. У різних тварин вони можуть розташовуватись на різних частинах тіла. Так, у ссавців органи слуху розташовані на голові, а в коників – на задніх ногах. Деякі тварини (кажани, кити) використовують свої органи слуху для орієнтування у просторі. Це так звана ехолокація. Вона корисна в умовах, коли органи зору використовувати складно (у ночі або під водою) |
Органи нюху |
Сприймають хімічні сигнали від певних речовин. Вони збирають інформацію з навколишнього середовища, виловлюючи окремі молекули речовин. Можуть розташовуватись як ззовні тіла (вусики комах), так і в середині. |
Органи смаку |
Як і органи нюху, сприймають хімічні сигнали від певних речовин. Тільки органи смаку в ротовій порожнині. Однак, наприклад, у мух вони розташовані ззовні на ніжках |
Органи дотику |
Рецептори органів дотику розкидані по всьому тілу тварин. Утім існують і спеціальні органи, що мають дуже велику кількість таких рецепторів. Це різноманітні щупальця, вусики, ніжки та іншц структури. У ссавців такою структурою є вібриси – чутливі волоски на тілі. |
Органи рівноваги |
Визначають положення тварин відносно поверхні землі. Зрозуміло, що ці органи найкраще розвинені у тварин, які рухаються в тривимірному середовищі – літають (птахи, комахи), активно плавають (риби, молюски), стрибають (мавпи). Найчастіше органи рівноваги складаються з каналів або порожнин, заповнених чутливими клітинами. |
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа « Установити на відповідність» (завдання на карточках)
Установити відповідність між тваринами та їхніми органами дотику.
Тварини |
Органи дотику |
1 річковий рак 2 білка 3 ящірка 4 тарантул 5 медуза |
А вусики Б щупальці В язик Г щетинки Д вібриси |
Відповіді: 1 — А, 2 — Д, 3 — В, 4 —Г , 5 - Б
2. Вправа «Знайти зайве» (завдання на дошці)
Виберіть із за пропонованих термінів зайвий та обґрунтуйте свій вибір
Орел, заєць, пінгвін, страус, кріт, качка, білка ( орган чуття - нюху)
Синичка, кіт, дельфін, коник, ящірка, жирафа, рак (орган чуття - слуху на задніх лапках)
Підбиття підсумків уроку
Технологія «Незакінчені речення»
Учні працюють з відкритими реченнями, наприклад:
— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…
— Урок важливий, тому що…
— Мені сподобалося…
— Мені не сподобалося…
VI. Домашнє завдання § 39, намалювати органи чуття, скласти кросворд
(по здібностях учнів)
Оцінювання учнів