Відкритий урок з біології у 7 класі на тему:
« Павукоподібні:особливості будови,способу життя,їх роль у природі та значення у житті людини»
Підготувала:
вчитель біології
Гевчук Надія Юріївна
Тема .Павукоподібні:особливості будови,способу життя,їх роль у природі та значення у житті людини.
Мета: створити умови для засвоєння учнями знань про особливості
організації та процеси життєдіяльності павукоподібних, розширити
знання учнів про різноманітність павукоподібних; розкрити риси їх
пристосованості до середовища існування й способу життя;
сформувати поняття про значне поширення представників класу; їх
роль у різних екосистемах і господарській діяльності людини;
пояснити небезпеку деяких видів павукоподібних , які єпаразитами
людини й переносниками деяких захворювань; навчити заходів
профілактики захворювань ,які переносять павуки й кліщі;
розвивати аналітичне й критичне мислення в учнів; уміння працювати
з текстом ,порівнювати ,робити висновки й узагальнення ,виявляти
помилки в міркуваннях; продовжити екологічне виховання учнів,
почуття відповідальності під час роботи в групах, активність і
самостійність.
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок – подорож.
Обладнання: таблиці за темою уроку «Клас Павукоподібні»,малюнки,
правила першої допомоги в разі укусів отруйних павуків,
повідомлення учнів, презентації.
3
Хід уроку
І.Організаційна частина.
1.Організація классу до навчальної діяльності.
Добрий день!
2.Психологічне налаштування.
Учитель. Давньокитайська мудрість говорить: «Вважай нещасливим той
день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового».
Тож давайте посміхнемось один одному й разом вирушимо до країни знань.
ІІ. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.
На минулому уроці ми вивчали клас Ракоподібні.
Перевіримо ваші знання по цій темі за допомогою гри «Світлофор».
Запитання гри:
1.Назвіть представників класу Ракоподібні.
(раки,креветки,циклопи,дафнії)
2.З яких відділів складається тіло рака?
(головогруди,черевце)
3.Скільки пар ходильних ніг у ракоподібних ?
(5 пар)
4.Скільки вусиків у ракоподібних ?
(2 пари:довгі і короткі)
5.Скільки років живуть річкові раки ?
(до 20 років)
6.Який спосіб життя ведуть ракоподібні ?
(водний спосіб життя)
7.Органи дихання ракоподібних.
(зябра)
8.Які ракоподібні занесені до Червоної книги України ?
(6 видів крабів:прісноводний,кам’яний,мармуровий,волохатий
трав’яний)
9.Який пігмент у рака не руйнується під дією високої температури?
(червоний)
10.З чого складається панцир у рака ?
(покриви ракоподібних просякнені вапняком,що надає
їм особливої міцності)
11.Які є органи чуття у раків ?
(2 пари вусиків – це органи нюху і дотику ; пара складних очей,що
містяться на рухомих стебельцях; органи рівноваги – містяться
в основі коротеньких вусиків)
12.Охарактеризуйте кровоносну систему ракоподібних.
(кровоносна система незамкнена: кровоносні судини відкриваються
у порожнину тіла і кров змішується з порожнинною рідиною,
так утворюється гемолімфа – це особлива рідка тканина внутрішнього
середовища ).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Відгадайте загадку. Сидить у куточку і тче сорочку.(павук)
Розповідь учителя. Сьогодні ми продовжимо вивчати тварин типу
Членистоногі й зупинимось на представниках підтипу Хеліцерові. До
підтипу Хеліцерові належать кілька класів тварин , але ми познайомимось
з одним – класом Павукоподібні. Крім усім відомих павуків , до нього
належать скорпіони , кліщі .Їх можна побачити скрізь: у лісі , степу , на
березі річки або озера й навіть у воді. Їх не можна назвати довгожителями,
бо живуть лише один сезон, а в кінці літа, відкладаючи яйця , гинуть.
Серед них є чудові ткачі.
ІY. Повідомлення теми й завдань уроку.
Отже , тема уроку: «Павукоподібні:особливості будови,способу життя,їх роль у природі та значення у житті людини»
Вивчивши тему , ви довідаєтесь дуже багато корисного і цікавого.
Таким чином, завдання нашого уроку:
План уроку
1.Клас Павукоподібні.
2.Ряд Павуки.
3.Ряд Кліщі.
4.Ряд Скорпіони.
5.Значення павукоподібних у природі та житті людини.
Y. Вивчення нового матеріалу.
1.Загальна характеристика Павукоподібних
Розповідь учителя. Відомо понад 70 тисяч видів.Переважно тварини суходолу,іноді живуть у прісних та морських водоймах. Зустрічаються паразитичні форми.
Тіло найчастіше складається з двох відділів: головогрудей і черевця.У більшості павукоподібних(павуків) сегменти черевця злиті.У кліщів всі відділи і сегменти тіла зливаються в єдине ціле.На головогрудях розташовані шість пар кінцівок.Перша пара кінцівок – це хеліцери,які призначені для захоплення та розривання їжі.На кінці хеліцери часто знаходиться отруйний кігтик,на якому відкриваються протоки отруйниз залоз.Друга пара – це педипальпи,які слугують органами дотику,беруть участь у живленні,можуть виконувати функції захоплення їжі(у скорпіонів).Мають 4 пари ходильних кінцівок.Кінцівки черевця редуковані або видозмінені(у павутинні бородавки,легені тощо).Вусиків у них немеє,очі прості.
Покриви утворені кутикулою,що вкрита жироподібною речовиною.Ця речовина запобігає втраті вологи тілом.
Можуть тривалий час голодувати.Мають отруйні залози.За допомогою яких убивають і паралізують здобич.Травлення зовнішньокишкове(секрет особливих слинниз залоз і травний сік печінки вприскується в тіло здобичі,розщеплюються її білки,напівперетравлений вміст всмоктується) і внутрішньоклітинне – після всисання їжі.Глотка м’язиста і діє як насос.Виділення відбувається через особливі трубочки – мальпігієві судини.
На черевці у павуків є павутинні бородавки,що під час ембріонального розвитку закладалися як численні кінцівки.Павук використовує павутину для виготовлення ловчих сіток,плетіння кокону для яєць,будови житла.
Кровоносна система незамкнена.Серце знаходиться у черевці,у дрібних форм редуковане.
Дихають павукоподібні легеневими мішками або трахеями.Легені павукоподібних нагадують зябра,занурені в тіло: є багато листоподібних складок,що пронизані дрібними кровоносними судинами.
Роздільностатаві.Спостерігається статевий диморфізм.У більшості видів самка більша самця за розмірами.Статеві органи знаходяться у черевці.Запліднення - внутрішнє.Розвиток прямий(крім кліщів).
Клас Павукоподібні налічує кілька рядів.Ми ознайомимося з представниками трьох рядів .
Клас Павукоподібні
ряд Павуки ряд Кліщі ряд Скорпіони
Хто ж знає іншу назву павуків? Учні. Арахніди.
Чому саме така назва ?
Повідомлення учня. Існує легенда про дівчину – рукодільницю,яка наважилася викликати саму богиню Афіну на змагання з ткацтва,за що була покарана.
Скривджена богиня перетворила її на істоту,яка тче все своє життя, - на павука.
Наукова назва класу Павукоподібні – Арахніди.
Учитель. Ми починаємо свою подорож країною Арахнід. Наші зупинки – це міста, що мають такі самі назви, як ряди класу.На кожній зупинці нам повідомляють інформацію про ряд і його представників .Під час прослуховування інформації ви заповнюєте у зошитах опорні схеми,які роздані вам на парти.На домашнє завдання вам потрібно було самостійно підготувати повідомленя про ряди Павукоподібних і їх представників.
Я думаю , що всі будуть брати активну участь на уроці.Хто буде активно працювати отримає 12 балів.
2. Ряд Павуки
Перша наша зупинка – ряд Павуки. Приготуйте першу опорну схему «Павуки» ( Опорна схема 1).
Зараз ми послухаємо інформацію про ряд Павуки.А ви заповнюєте першу опорну схему.
Повідомлення учня про ряд Павуки
Обговорення почутої інформації.
А зараз ми ознайомимось із деякими представниками цього ряду.
Перший представник – це павук-сріблянка,який живе під водою
.
Повідомлення учня про павука – сріблянку.
Наступний наш представник – це павук - птахоїд.
Повідомлення учня про павука – птахоїда .
А зараз ми ознайомимося з отруйними павуками ,які є у нас на Україні. Перший представник – це каракурт.
Повідомлення учня про каракурта.
А як же розпізнати укус каракурта?
Наступний представник – тарантул.
Повідомлення учня про тарантула.
Аякі ж ознаки укусу тарантула?
Розповідає учень.
Учитель. А як же надати першу допомогу в разі укусу павука?
1.Отрута павуків , потрапляє неглибоко ,її можна знешкодити нагріванням.
2.Місце укусу слід негайно припекти скіпкою або двома- трьома
голівками сірників.
3.Накласти пов’язку , змочену в міцному розчині марганцівки.
4.Забезпечити потерпілому рясне питво,щоб отрута виводилася з
організму з потом і сечею .
5.Відправити потерпілого до медичної установи.Уразі укусу каракурта
вводять спеціальну сироватку.
А зараз давайте проаналізуємо опорну схему 1.
3.Ряд Кліщі
Наступна наша зупинка «Ряд Кліщі».
Учитель.Кліщі – різнгоманітна група павукоподібних,яка нараховує 25 тисяч видів.В Україні трапляється понад 3 тисячі.
З їх будовою ми спробуємо ознайомитись з допомогою самостійної роботи
з підручником.Відкрийте підручник на відповідній сторінці ,прочитайте текст про кліщі і закінчіть опорну схему 2,яка знаходиться у вас на партах.На це завдання відводиться 3 хвилини.
Перевіряємо завдання.
А зараз ознайомимось із представниками цього ряду.
Учитель. Є вільноживучі представники і багато видів є паразитами.Ми ознайомимося із паразитами людини.Перший представник – коростяний свербун.
Повідомлення учня «коростяний свербун».
Учитель. Роль кліщів у природі також велика , вони беруть участь у процесах ґрунтоутворення, знищують шкідників сільського і лісового господарства. А також вони є паразитами людини, тварин і рослин.
Якщо ви знайшли на собі кліща, то необхідно на це місце прикласти ватний тампон, просочений рослинною олією, а потім викрутити кліща з допомогою пінцета. Але бажано , щоби це робив фахівець – медпрацівник.
4. Нарешті ми прибули на останню зупинку – ряд Скорпіони, на якій ознайомимося із ознаками ряду і представниками.
Тож , які ознаки характерні для скорпіонів?
Повідомлення учня про скорпіони.
А зараз послухаємо повідомлення про ендеміка Криму.
Повідомлення учня про кримського скорпіона.
Учитель. Ось ми і закінчили подорож країною Арахнід.
YI. Узагальнення і систематизація знань учнів.
1.Давайте пригадаємо , які ряди павукоподібнх ми вивчили ?
2.Яке значення павукоподібних у природі та житті людини ?
Відповіді.
Позитивне значення:
- ланка в ланцюзі живлення;
- беруть участь в ґрунтоутворенні;
- знищують мух,комарів,клопів,переносників і
збудників захворювань;
- зменшують число лісових шкідників.
Негативне:
А зараз хвилинка цікавої інформації.
Скажіть будь – ласка, чому в народі кажуть ,що павуків не можна вбивати.
Учень розказує легенду.
Учитель.1. Павук харчується власною павутиною.Павутина існує не більше
доби.Вона складається із шовкових ниток,які павук поїдає,
щоби потім використовувати ці речовини для будівництва нової
павутини.
2. Павуки можуть пророкувати погоду.Якщо вони ховаються в
гнізді значить буде дощ,а якщо тчуть павутину – чекайте гарної
погоди.
YII. Рефлексія.
Учитель. Сьогодні ми не тільки вивчили новий матеріал,але й училися спілкуватися.
Щирість,доброзичливість,привітність є необхідними умовами приємного спілкування.Дарувати людям радість спілкування – це щастя.Ви сьогодні подарували мені незабутні миттєвості життя.І я щаслива від цього.
Чиї відповіді вас сьогодні порадували ?
Що цікавого ви дізналися на уроуці ?
Тож давайте, піднявши руки долонями до сонця,подаруємо радість тим ,
кому сьогодні не вистачає щастя,тепла і радості.
YIII.Домашнє завдання.
1.Опрацювати параграф у підручнику.
2.Підготувати загадки і цікаву інформацію про комах.
Опорна схема 2.
Голівка
Будова
органи
Кліщі пересування
розміри
ХАРЧУВАННЯ
ОПОРНА СХЕМА 1.
МІСЦЕ РОЛЬ У
ЗНАХОДЖЕННЯ ПРИРОДІ
ПАВУКИ НАДАННЯ ПЕРШОЇ
ДОПОМОГИ В РАЗІ УКУСУ
ВИДИ НЕБЕЗПЕЧНІ ВИДИ
ДЛЯ ЛЮДИНИ