Плід . Поширення плодів
Мета: ознайомити учнів із різноманітністю плодів та їх поширенням;
з’ясувати класифікацію плодів за наявністю вологи, за кількістю насіння та здатністю до розкривання;
розвивати пізнавальний інтерес до природи, уміння логічно мислити та формувати навички порівняння;
виховувати уважність, наполегливість, спостережливість.
Основні поняття: простий плід, збірний ( складний), супліддя.
Обладнання: мультимедійний супровід, свіжі плоди, ілюстрації.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
I Організаційний етап.
II Актуалізація опорних знань
Вправа « Закінчи речення»
III Мотивація навчальної діяльності.
IV Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Розповідь вчителя з елементами бесіди та складання опорного конспекту
Прості плоди утворюються коли квітка має одну маточку, а складні(або збірні) утворюються з декількох маточок.
Якщо плоди зростаються, тоді утворюється супліддя, наприклад у шовковиці та ананаса, інжиру та буряка
За вмістом вологи плоди поділяють на сухі та соковиті.
Соковиті:
Сухі розкривні:
- стручок ( капуста, матіоли, гірчиця);
- стручечок ( грицики, рижій, талабан);
- біб ( горох, квасоля, соя);
- коробочка ( мак, фіалка, петунія);
Сухі нерозкривні:
чи знаєте ви що плід сейшельської пальми у 30 млн. разів важчий за плід берези.
Повідомлення учнів, робота з підручником
Самопоширення ( автохорія): огірок-пирскач, акація жовта, розтріскування сухих плодів.
Чи знаєте ви що під час достигання в плодах « скаженого» огірка створюється тиск до 6 атмосфер, завдяки чому насіння розлітається на відстань до 12 метрів.
Поширення вітром ( анемохорія): кульбаба. клен. тополя.
Поширення птахами ( орнітохорія).
Поширення водою (гідрохорія): осока, рогоза. глечики, комиші.
V Рефлексія
Вправа «Відгадай загадку» та охарактеризуй тип плоду
1.Маленькі плоди, мов сережки повисли
Червоні – солодкі, зелені - ще кислі ( вишні)
2. Сам маленький, а шуба дерев’яна ( горіх)
3. Без рук, без ніг, а на тин пнеться ( квасоля)
4.Помідорові брат, але носить чорний халат( баклажан)
5. Маю жовтий вусок, запашний колосок.
Буде з мене мука й паляниця м’яка ( пшениця)
6. Білі зуби маю, та усі ховаю,
Довгі коси маю та не заплітаю ( кукурудза)
VI Домашнє завдання:
VII Підсумки уроку
.