Урок-подорож, 5 клас
Додавання і віднімання звичайних чисел
Мета: узагальнити вміння і навички, додавати і віднімати дробові числа; формувати вміння застосовувати отримані знання в нестандартних ситуаціях; виховувати інтерес до математики; розвивати логічне мислення, кмітливість, спостережливість.
Хід уроку
Математика – цариця всіх наук. Її улюблениця – істина, її вбрання – простота і ясність. Палац цієї володарки оточено тернистими заростями і, щоб досягти його, кожному доводиться пробиватися крізь хащі. Випадковий мандрівник не виявить у палаці нічого привабливого. Краса його відкривається лише розуму, що любить істину і загартований у боротьбі з труднощами.
Ян Снядецький
І. Актуалізація опорних знань.
Учитель. Сьогодні ми здійснимо незвичайну подорож. Оскільки всі палаци розміщуються на невідомому острові, то ми обираємо морську подорож. Уявіть, що ви на теплоході і всі – моряки. Але не можна вирушати у подорож без капітана.
( Учні обирають капітана)
Вітаю капітана. Сьогодні ми вирушаємо в країну Звичайні дроби. В дорогу ви повинні взяти з собою набуті знання, кмітливість, спостережливість та уважність.
Перш ніж вирушити у подорож, потрібно перевірити вашу готовність, тобто дати відповіді на запитання.
Фронтальне опитування
Учитель. З опитуваннями ми справились, теплохід вирушає у подорож.
ІІ. Розв’язування вправ.
Учитель. На теплоході трапилась аварія. Прошу капітана виділити трьох моряків для ремонту. Для цього потрібно перетворити неправильні дроби на мішані числа.
Розв’язати рівняння:
Учитель. Теплохід наш відремонтовано, і ми вирушаємо далі. Попереду невідомий острів, на який ми відправили розвідників.
1-й розвідник. Дробові числа з’явилися набагато раніше, ніж натуральні.
Єгиптяни ще 4000 років тому розглядали дроби з чисельником 1:
.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Записували вони їх так:
2-й розвідник. У Давньому Римі система дробів ґрунтувалася на діленні маси на 12 рівних частин. Цю одиницю називали ассом,
асса – унцією. Також вживали назви семіс – половина асса, секстанс - шоста частина асса.
3-й розвідник. Українці здавна користувалися дробами.
вони називали половина, третина, четвертина, …, десятина, а мішані числа
аж до початку ХХ ст. – повтора, півтретя, півп’ята, півдев’ята.
Учитель. Наш теплохід потрапив у туман. Правильний шлях може вказати тільки капітан. Для цього йому потрібно пройти тестування.
Тест
Відповідь. 1 – А, 2 – Б, 3 – В, 4 – Б, 5 – В.
Фізкультхвилинка
Руки за голову ставимо сміло
І повертаймося вправо і вліво
Двічі наліво, двічі направо –
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо –
Будемо гарну мати поставу.
Руки до пліч ви поставте усі,
Будемо рухи робить колові.
Вперед – вперед, назад – назад,
Кожній вправі учень рад.
Раз, два, три, чотири,
Щоб плечі наші трішки спочили.
Моряк. Мені вже набридло подорожувати. Я хочу зробити перерву на
доби і з’їсти
центнера морозива. Чи не забагато я хочу?
Учитель. Скільки ж наш моряк хоче відпочивати і з’їсти морозиво?
Відповідь. 10 хв., 100 г.
Учитель. Тепер порахуємо, який шлях нам слід подолати. Для цього розв’яжемо задачу.
Задача 1. Ми подолали 36 миль, що становить
усього шляху. Яка довжина усього шляху в кілометрах? Зазначимо, що 1 географічна миля дорівнює 7420 м, 1 морська миля – 1872 м. Приймаємо, що 1 миля ≈
км.
Відповідь. 360 км.
Учитель. Давно, 1565 р., в англійському графстві Камберленд під час грози сильний вітер вирвав дерево з корінням. В ямі, яка при цьому утворилася, мешканці графства знайшли чорну речовину. Щоб дізнатися її назву, потрібно розв’язати вправу.
Шестеро моряків біля дошки розв’язують завдання. Номер завдання відповідає номеру букви в слові. Виконавши завдання, на кутах шестикутника знаходите відповідь і відповідну їй букву та записуєте її в таблицю.



![]()
![]()
![]()
![]()


Обчисліть:
![]()
|
1 |
|
|
2 |
|
|
3 |
|
|
4 |
|
|
5 |
|
|
6 |
|
Відповідь. ГРАФІТ
Учитель. Поки наші моряки розшифровують слово, усі інші розв’язують задачу.
Задача 2.Чайні листки під час сушіння втрачають
своєї маси. Скільки потрібно взяти свіжих чайних листків, щоб одержати 5 кг сухих?
Відповідь. 30 кг.
Учитель. Насамкінець на нас очікує ще одне завдання.
Завдання. Заповніть клітинки квадрата, щоб по діагоналях, горизонталях та вертикалях була однакова сума.
|
1 |
|
3 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
Відповідь.
|
1 |
|
3 |
|
|
|
|
|
2 |
|
4 |
ІІІ. Підсумок уроку
Ми з вами подолали багато перешкод і дісталися до країни Звичайні дроби. Молодці! Але першим отримає приз той з моряків, хто назве найменший дріб.
Відповідь. Найменшого дробу не існує.
ІV. Домашнє завдання.