Урок № ___
Біологія
7 клас
Тема: Покриви тіла тварин, їх різноманітність та функції. Лабораторне дослідження особливостей покривів тіла тварин
Мета: розширити знання учнів про покриви тіла тварин; розглянути функції, які виконують покриви тіла в різних груп тварин, починаючи від одноклітинних; установити взаємозв’язок між будовою покривів і рівнем організації тварин; удосконалити вміння працювати з роздавальним матеріалом, творчо розв’язувати поставлені завдання; створювати атмосферу співпраці та співдружності.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
«Так — ні».
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.
1. Кільчасті черви мають променеву симетрію тіла.
2. Формування різних видів симетрії тіла пов’язане з певним типом живлення, характером руху тварини та середовищем існування.
3. Гідра і коренерот — радіально-симетричні тварини.
4. Прямокрилі комахи здатні до стрибків.
5. Тварини, які здатні до активного руху, мають променеву симетрію тіла.
6. Усі рептилії переміщуються дуже повільно.
7. У літаючих ссавців добре розвинений кіль.
8. Для двостулкових молюсків характерний реактивний рух.
9. У тварин двобічна симетрія проявляється у схожості або майже повній ідентичності лівої і правої половин тіла.
10. Найшвидший бігун серед наземних тварин — гепард.
11. Справжній політ — це активний рух за допомогою крил.
12. У радіально-симетричних тварин є верхня і нижня частини, але правої і лівої, передньої і задньої немає.
Відповіді:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
ні |
так |
так |
так |
ні |
ні |
так |
ні |
так |
так |
так |
так |
Запитання до учнів:
— Який орган захищає тварин від дії навколишнього середовища? (Покриви тіла.)
Постановка проблемного питання:
— Якби до вас прийшла жаба за порадою, змінювати їй шкіру чи ні, або бурий ведмідь — змінювати йому коричневе хутро на біле чи ні, що б ви їм порекомендували? (Не змінювати, тому що вони пристосувалися до свого середовища існування.)
Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.
ІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Характерні ознаки покривів тварин різних груп
Тварини |
Особливості покривів тіла |
Одноклітинні |
Тіло вкрите зовнішньою клітинною мембраною. У багатьох найпростіших (джгутикові, інфузорії) є еластична оболонка — пелікула |
Кишковопорожнинні |
Епітеліально-м’язові клітини зовнішнього шару (ектодерми) виконують покривну функцію |
Кільчасті черви |
Одношаровий епітелій (епідерміс) і тонка кутикула, яка виділяється епітелієм. Багато слизових залоз |
Молюски |
Тіло вкрите шкірною складкою — мантією, що вистелена одношаровим епітелієм, у якому міститься велика кількість залозистих клітин |
Членистоногі |
Одношаровий епітелій, який утворює товстий шар хітинізованої кутикули. У ракоподібних кутикула насичується кальцій карбонатом і перетворюється на панцир |
Риби |
Шкіра з багатошарового епітелію і дерми. Укрита лускою і містить багато слизових залоз |
Амфібії |
Шкіра гола з багатошарового плоского епітелію і дерми. Містить густу сітку кровоносних судин і слизові залози |
Рептилії |
Шкіра суха з багатошарового епітелію і дерми. Шкірні залози відсутні. Характерне зроговіння епідермісу і наявність рогових лусочок, щитків або пластинок, які вкривають тіло |
Птахи |
Шкіра суха, тонка з багатошарового епітелію і дерми. Шкірні залози відсутні (крім куприкової). Є похідні епідермісу — пір’я, рогові чохли (утворюють дзьоб, кігті, рогові щитки (вкривають нижню частину ніг) |
Ссавці |
Шкіра товста з багатошарового епітелію і дерми. Утворює різноманітні похідні — шкірні залози (потові, сальні, пахучі, молочні), волосяний покрив, кігті, нігті, копита, луску тощо |
— Які функції виконують покриви різних груп тварин?
Учитель записує відповіді учнів на дошці, потім учні разом обговорюють їх і складають опорний конспект:
Функції покривів тіла тварин:
1) захисна;
2) видільна;
3) дихальна;
4) терморегуляційна;
5) обмінна.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Лабораторне дослідження особливостей покривів тіла тварин
ІV. Підведення підсумків уроку.
Обговорення та виставлення оцінок
V. Надання та пояснення домашнього завдання.