Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Політичне і культурне життя Київського, Чернігівського й Переяславського князівств у другій половині ХІ – на початку ХІІІ ст.
Мета: визначати особливості політичного і соціально-економічного життя Київського, Переяславського, Чернігівського, у ХІІ – першій третині ХІІІ ст., охарактеризувати господарську та політичну культуру Русі в ХІІ – першій половині ХІІІ ст., розвиток церкви і мистецтв у цей період, проаналізувати причини передумови політичної децентралізації (дроблення) Київської держави; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником;
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
визначати особливості політичного і соціально-економічного життя Київського, Переяславського, Чернігівського, у ХІІ – першій третині ХІІІ ст.;
-
характеризувати господарську та політичну культуру Русі в ХІІ – першій половині ХІІІ ст., розвиток церкви і мистецтв у цей період;
-
аналізувати причини передумови політичної децентралізації (дроблення) Київської держави;
-
показувати на карті території князівств у період роздробленості Київської держави (Русі-України) та половецьких земель;
-
пояснювати відмінність між елітарною (княжо-дружинною) культурою Русі, яка тяжіла до цілісності, та народною культурою, яка була просякнута старими, племінними відмінностями.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійна презентація, проектор, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, атлас, історичні карти
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Гра «Маска».
-
Прочитайте твердження та назвіть особу, що ховається за маскою.
(Ізяслав Ярославович)
(Володимир Мономах)
(Мстислав Володимирович)
-
Кросворд.
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та розгадайте кросворд.
https://learningapps.org/display?v=phk1i5snj22
-
Адміністративно-територіальна одиниця Русі-України, якою управляв князь, залежний від великого київського князя.
-
Союз між трьома практично однаково могутніми політичними чи військовими лідерами.
-
Річка, біля якої київські князі зазнали поразки у 1068 р.
-
Застаріла назва в’язниці.
-
Старший син Ярослава Мудрого.
-
Місто, у якому відбувся перший з’їзд князів.
-
Колегіальні органи влади у Київській державі.
-
Син князя Всеволода Ярославовича.
-
Монети Володимира Мономаха.
-
Надання грошей у борг з умовою сплати відсотків при погашенні боргу.
-
Народ, з яким воювали київські князі.
-
Держава, що складається з кількох самоврядних утворень, за якими зберігається певна самостійність.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребус.
(Іконопис)
-
Поясніть значення слова-відгадки.
-
Які відомі ікони ви знаєте?
-
Сьогодні ми з’ясуємо, як розвивався іконопис у Київській державі, які ікони того часу стали відомими та збереглися до наших днів. Також з’ясуємо головні здобутки культури Русі-України часів роздробленості.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте карту «Руські князівства від середини ХІІ – до середини ХІІІ ст.
-
Знайдіть і назвіть удільні князівства Русі-України другої половини ХІІ – першої половини ХІІІ ст.
-
Які з них безпосередньо межували з половецьким степом?
-
З якими удільними князівствами сусідило Київське князівство?
-
На якому березі Дніпра знаходилися Переяславське та Чернігівське князівства?
-
Висловіть припущення про те, як місце розташування та природні умови князівств впливали на їхнє політичне та господарське життя?
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись текстом підручника на с. 87 – 89, заповніть таблицю.
|
Київське
князівство
|
Переяславське
князівство
|
Чернігівське
князівство
|
Географічне
розташування
|
Великі території.
Родючі чорноземи.
Вигідне розташування.
Корисні копалини.
|
Чудове сполучення з іншими містами.
Добре укріплений.
|
Невелика територія.
На сході і півдні межувала зі Степом.
|
Правління
|
Змінювали один одного кожні 6-8 років
Співправителі Святослав (1177-1194) та Рюрик(1180-1202)
|
Святослав
Олег
Давид
|
Володимир Глібович
|
Головні події
|
1169 р. розорення Києва військами Андрія Боголюбського
|
|
|
Основні
відмінності
|
Найбільше в державі міст і містечок – 80.
Резиденція митрополитів у Києві.
Київ – найбільше та найбагатше місто.
|
|
Майже цілковита залежність від Києва.
|
-
Робота в парах.
-
Вправа «Віднови експозицію».
-
Готуючи нову експозицію «Культура Русі-України в другій половині ХІ - першій половині ХІІІ ст.», працівники музею частково втратили інформацію про деякі експонати. Користуючись текстом підручника на с. 89 – 93, допоможіть їм її відновити.
Зал «Архітектура»
|
|
|
|
Успенський собор Києво-Печерського монастиря
1073 р.
Феодосій Печерський
Святослава Ярославовича
|
Михайлівський Золотоверхий собор
1108 – 1113 рр.
Святополк-Михайло Ізяславович
|
П’ятницька церква в Чернігові
|
|
|
|
Борисоглібський собору Чернігові
1128 р.
|
|
|
Зал «Образотворче мистецтво»
|
|
|
|
Мозаїка «Євхаристія»
Михайлівський Золотоверхий собор
1108 – 1111 рр.
|
Вишгородська ікона Богородиці
|
Свенська ікона Богородиці
|
Зал «Література»
|
|
|
|
«Повість минулих літ»
1113 р.
Нестор
|
«Повчання дітям»
Володимир Мономах
|
«Слово о полку Ігоревім»
|
|
|
|
«Ізборник Святослава»
1073 р.
|
|
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з контурною картою.
-
Позначте на картосхемі:
-
Похід Андрія Боголюбського на Київ. Підпишіть рік походу.
-
Кордони Русі-України в першій половині ХІІІ ст.
-
Похід новгород-сіверського князя Ігоря проти половців та підпишіть рік події.
-
Територію Київського, Переяславського та Чернігівського князівств.
-
Вправа «Ромашка Блума
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Коротко про головне».
-
Сформулюйте одне коротке твердження, яким можна схарактеризувати розвиток Русі-України другої половини ХІ – першої половини ХІІІ ст.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати матеріал підручника на с. 87 – 94.
-
Підготувати коротке повідомлення про дну із пам’яток.