Тема. Узагальнення з теми «Виникнення та розвиток Київської Русі».
Мета:
узагальнити та поглибити знання учнів з теми;
розвивати навички застосування навчальної інформації, роботи в групі;
виховувати культуру спілкування, повагу до нашої історії.
Форма проведення уроку: історична гра
Терещенко Олена Євгеніївна,
вчитель історії ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3
імені Сергія Гордійовича Шовкуна
Прилуцької міської ради
Чернігівської області
Урок з історії України. 7 клас
Тема. Узагальнення з теми «Виникнення та розвиток Київської Русі».
Мета:
Тип уроку : узагальнюючий.
Форма проведення уроку: історична гра
Обладнання: карта «Київська Русь ІХ-ХІ ст.», вислови В. Сухомлинського про Батьківщину, портрети князів.
Технічні засоби навчання: мультимедійна система, комп'ютер
Після цього уроку учні зможуть:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- З давніх-давен людям відомо: «дерево життя» - це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок - символ минулого часу, другий - сучасного, а третій - майбутнього. Зображення « дерева життя» зустрічається на каменях далеких часів і свідчить, що люди ще в сиву давнину знали про нерозривний взаємозв'язок минулого, сучасного і майбутнього. Як це
розуміти? А так, що навколишнє - це наслідки минулих подій. А в тому, що відбувається нині, народжується майбутнє.
- З 1991 р. веде свій відлік незалежна держава Україна. Але витоки української державності сягають у глибину століть. І першим етапом була найдавніша держава - Київська Русь. Саме в державу справжніх героїв свого часу буде наша гра-подорож.
Правила гри
Об’єднайтеся у дві команди, оберіть капітана, дайте назву команді.
Оголошуються правила гри. Система оцінювання проста – за кожну правильну відповідь команда одержує один жетон. Жетони збирають капітани команд, а наприкінці уроку переможцем стає та команда, у якої найбільша кількість жетонів. За правилами нашої гри команда може допомогти відповісти своєму товаришу. За порушення дисципліни знімається один жетон.
Основна частина уроку. Гра.
Слайд №1
Завдання і запитання гри на слайдах.
Слайд №2 Повстання древлян (945 р.)
Слайд №3 Загибель Святослава відбулося (945 р.)
Слайд №4 Ольга заступила на престол (945 р.)
Слайд №5-6 Установіть відповідність між князями і датами їх правління
Слайд №7 Кому належать слова:
«Хай це буде матір'ю городам руським». (Олег)
Слайд № 8 «Се почнемо повість оцю. Після потопу — бо троє синів Ноєвих, Сим, Хай і Яфет, розділили між собою землю». (Нестор)
Слайд № 9 «Як занадиться вовк по вівці, то переносить усю отару, якщо не вб'ють його». (Деревляни)
Слайд № 10 «Я, сину, пізнала Бога й радуюся, а коли й ти пізнаєш Бога, то почнеш радуватися». (Ольга)
Слайд № 11-12 Який портрет тут зайвий? Чому? (Аскольд був князем з династії Києвичів, а інші князї – з династії Рюриковичів.)
Слайд №13 Вибрати правильну відповідь
З походом кого з київських володарів на Візантію пов'язують першу спробу впровадження християнства заходами князівської влади:
А) Аскольда 860 р.
Слайд №14 Коли відбулися події, про які йдеться в з історичного джерела?
«Аскольд же й Дір прийшли. І вискочили всі інші воїни з човнів, і мовив Олег Аскольдові й Дірові: «Ви оба не є ні князі, ні роду княжого. А я єсмь роду княжого. – і тут винесли Ігоря. – А се – син Рюриків. І вбили вони Аскольда й Діра…»
Г) наприкінці Х ст.
Слайд №15Кому з давньоруських князів кияни сказали: «Ти, княже, чужої землі шукаєш і бережеш, а своєї мало не втратив»
Б)Святославу
Слайд №16 Держава, на яку робили походи Аскольд, Олег та Ігор
Б) Візантія
Слайд №17Назву якого міста пропущено в уривку з історичного джерела?
«Пішов Олег на греків, Ігоря заставивши в Києві… і прибув він до ___________, а греки замкнули Суд і город заперли. І вийшов Олег на берег, і повелів воїнам виволокти кораблі на берег. І повелів Олег воїнам своїм колеса зробити і поставити на колеса…»
В) Царгород
Слайд №18 Наслідки якої події періоду правління княгині Ольги зображені на мініатюрі з літопису?
Г)придушення повстання древлян
Слайд №19 Що стало одним із результатів посольства великої княгині Ольги до Константинополя, про яке повідомляє літописець?
А)прийняття княгинею християнства
Слайд №20 Роль якого народу так оцінив історик?
«…[Вони] як ударна сила князівських військ Русі не тільки принесли із собою високу для тих часів систему організації, навчання й озброєння армій, а й зробили вагомий внесок у формування й зміцнення державних інститутів Русі».
В) варягів
Слайд №21 Які моря з’єднував торговельний шлях «із варяг у греки»?
Б) Балтійське та Чорне
Слайд №22 Позначте іншу назву варягів.
В) Нормани
Слайд № 23 У якій літературній пам’ятці Русі автор намагається показати «звідкіля єсть пішла Руська земля»?
Б) «Повість минулих літ»
Слайд № 24 Позначте термін, що характеризує подію на Русі
в Х ст., зображену на ілюстрації.
В) збирання полюддя
Слайд № 25 Позначте плем'я, у битві з яким загинув київський князь Святослав Ігорович, повертаючись на батьківщину після походу проти Візантії?
Б) Печеніги
Слайд № 26
Робота над висловами
«Той, хто по - справжньому любить Батьківщину, - з усякого погляду справжня людина» В. Сухомлинський
- Поясніть, як ви розумієте висловлювання Василя Сухомлинського!
З правлінням якого князя можна пов’язати це висловлювання? Свою відповідь обґрунтуйте.
Слайд № 27
«Жалість до самого себе, підвищена чутливість до власних болів і страждань породжує моральну глухоту...Мужність і безстрашність у малому –це паросток громадянської стійкості і непохитності, воїнської доблесті й героїзму»
В. Сухомлинський
- Поясніть, як ви розумієте висловлювання Василя Сухомлинського!
З правлінням якого князя можна пов’язати це висловлювання? Свою відповідь обґрунтуйте.
«…в житті людини має бути щось найголовніше, що стоїть вище від усіх повсякденних турбот, тривог, пристрастей. Ставлення до Батьківщини як до священного й найдорожчого облагороджує всі людські почуття, зближує, ріднить людей, очищує душі від усього, що принижує гідність». В. Сухомлинський
- Поясніть, як ви розумієте висловлювання Василя Сухомлинського!
З правлінням якого князя можна пов’язати це висловлювання? Свою відповідь обґрунтуйте.
Слайд № 28
Справжній патріот повинен любити свою державу, якою б вона не була. Треба пам'ятати: ти тут народився, ти тут виріс, це - твоя домівка, ріднішої землі ти не знайдеш, як би ти не намагався. Якщо ти хочеш називати себе справжнім патріотом, виховай в собі почуття любові до Батьківщини. Гордись нею.
Справжній патріот повинен поважати свою культуру та звичаї. Культурна історична спадщина - це невід'ємна частина твоєї нації та держави. Як може людина називати себе патріотом, якщо вона не знає (і не хоче знати) історії свого народу, його звичаїв, обрядів та пісень. Все це - частина твого народу, яка живе в кожному з нас. Нація, яка забуває свої звичаї та культуру, перестає бути нацією. Народ, який не хоче знати своєї історії, автоматично можна назвати первісним стадом, адже цим самим він проявляє свою неповагу до Батьківищини. А не поважаючи свою Батьківщину - ти не поважаєш себе. Тому хай вислів В. Сухомлинського «Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини - ніщо» буде законом для нас українців!
Слайд № 29
Висновок: ми з вами розглянули перший етап розвитку Київської Русі. Перші
князі зміцнили свою державу: об'єднали окремі княжіння слов'ян, добилися
ії міжнародного визнання, посилили ії військову могутність. Утворення у IX
ст. Київської держави мало велике значення: вперше східнослов'янські
племена об'єдналися в єдину державу, яка упродовж 400 років свого
існування була однією з найбільших і наймогутніших в Європі.
Підведення підсумків. Капітани оголошують кількість набраних жетонів. Учитель оцінює діяльність учнів під час уроку.
Домашнє завдання. Повторити вивчений матеріал з теми «Виникнення та розвиток Київської Русі».