Урок природознавства 4 клас "Географічна карта"

Про матеріал
Розробка уроку природознавства. 4 клас Тема: Географічна карта Підготувала учитель початкових класів Яготинського НВК №2 Київська обл
Перегляд файлу

Тема. Географічна карта, умовні знаки на карті

Мета: Закріпити й поглибити знання дітей про

план місцевості, масштаб, глобус, формувати

уявлення про поняття “географічна карта”;

навчати читати карту, використовуючи умовні

позначення та масштаб; розвивати спостережливість; виховувати активну пізнавальну діяльність; розширювати кругозір.

Обладнання. Карта півкуль, політична карта України, атласи, контурні карти, демонстраційні таблиці, глобус, олівці, мультимедійний проектор

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

 

 

І

І.ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

V. ПРЕДСТАВЛЕННЯ «ФАХІВЦІВ»

-А щоб урок пройшов цікаво, повчально,  запам’ятався цікавими  фактами нам допоможуть такі фахівці:

Фенолог – спостерігає за сезонними явищами в живій і неживій природі.

Історик - дослідники минулого

 Географ – дослідники різних природних явищ на планеті.

VІ. ФЕНОЛОГІЧНІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

 

VІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

––   Отже з хорошим настроєм, бажанням дізнатись чогось нового, пропоную перевірити, як ви засвоїли матеріал попереднього уроку.

Для цього проведемо тестову перевірку. ТЕСТ

— Діти, прошу бути уважними, час на виконання завдань 3 хвилини. На картці запишіть своє прізвище і до роботи.

 

  1. Планом предмета називається

а) його малюнок;

б) його розміри;

в) його вигляд зверху.

  1. Зображення невеликої частини земної поверхні за допомогою умовних знаків називається

а) планом предмета;

б) малюнком місцевості;

в) планом місцевості.

  1. Масштаб показує

а) довжину і ширину предмета;

б) у скільки разів зменшено справжні розміри предмета;

в) висоту предмета.

  1. Який масштаб доцільно використати для креслення плану класу?

а) 1 см – 5 см;        б) 1 см – 1 км;

в) 1 см – 100 м;      г)1см – 1м.

      5. Який масштаб доцільно використати для креслення плану класу?

   а) 1 см – 5 см;        б) 1 см – 1 км;

   в) 1 см – 100 м;      г)1см – 1м.

    6. Обчисліть справжні розміри  ділянки.

На плані ділянка має такі розміри:

довжина  4 см,

ширина — 3 см.

Масштаб плану: 1 см —   10 м.

 

 

         А зараз прошу обмінятися картками з товаришем по парті і проведемо взаємоперевірку.

Правильну відповідь позначте «+», а неправильну –  «-».

         Тепер візьміть кожен свій аркуш і оцініть свої знання, помноживши кількість правильних відповідей на 2. Підніміть руку в кого 6 правильних відповідей, 5 правильних відповідей, 4 правильні відповіді.

       Я дуже задоволена результатами перевірки і переконана в тому, що ви справді любите природознавство і готові дізнаватись та засвоювати нові знання.

 

 

 

 

 

 

 

 VІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 Пояснення вчителя

  •      Що в мене в руках?
  •      У мене в руках глобус.
  •      Пригадайте, що таке глобус

( Глобус — зменшена модель Землі.)

  • Яку форму має глобус?
  • Отже, як і Земля, глобус має форму кулі.

 

  • На глобусі можна знайти зображення будь-якого місця на Землі, але ним незручно користуватися.
  • Уявіть ,що ви вирушаєте в далеку дорогу чи в подорож.
  • Що ви з собою візьмете?

 

 

  • Правильно в подорожі люди зазвичай беруть із собою карту.
  •      Але Земля має форму кулі, як же перенести її на плоский аркуш паперу?
  •     Як зображують Землю на площині?

Що таке карта?

Географічна карта — це зменшене у багато разів зображення на площині всієї поверхні Землі або її частини за допомогою масштабу й умовних знаків.

Вчені умовно поділили глобус  на дві півкулі і поверхню утворених півкуль зобразили на аркуші паперу. Так отримали географічну карту півкуль: західної і східної (демонстрування )

Покажіть західну півкулю, східну півкулю. (Усі об’єкти діти показують на карті і глобусі.)             

  •  Покажіть Північний полюс; Південний полюс.
  •   Чи все на глобусі і карті півкуль зображено однаково? (Так, однаково.)
  •   Отже, який висновок можна зробити? (Зображення на карті і глобусі однакові.)
  •  
  •  

Робота з картою

  1.   Розповідь про кольори, якими позначають сушу і водойми на карті.
  •   На карті за допомогою різних кольорів зображена вся поверхня нашої планети.

Сушу на карті, як і на глобусі, позначають різними кольорами, бо по­верхня Землі не однакова, не рівна: низовини — зеленим, височини — жовтим, гори — коричневим. Водойми позначають синім кольором. А також за ко­льором можна дізнатися про глибину водойм: чим темніший синій колір, тим глибші місця; світлим кольором позначають мілкі місця. Аналогічно: чим вищі гори, тим темніше забарвлення на карті вони мають.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • На глобусі і карті ми бачимо лінії, що йдуть від одного полюса до іншого, покажіть їх. Вони називаються меридіанами.
  • На глобусі і карті є інші лінії. Як вони називаються? (Паралелі)
  • Покажіть найдовшу паралель.
  • Де знаходиться екватор?

Робота за підручником

 

  •    Намалюйте екватор. Домальовуйте паралелі і меридіани.
  •    Що спільного і чим відрізняються глобус і карта? Розповідь про відмінності між планом і картою.
  •   Географічна карта відображає більш значні території, ніж план. Масштаб на карті дрібний; чим більшою є територія, зображена на карті, тим дрібніший її масштаб; чим менший масштаб карти, тим менше подробиць можна на ній позначити.

На карті, як і на глобусі, є градусна сітка, що складається з меридіанів і па­ралелей. За ними визначаються сторони горизонту: меридіани вказують на­прямок з півночі на південь, а паралелі — із заходу на схід.

  1.    (с. 38-40)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 38.

  •    Поясніть значення слова «карта».

Учитель пропонує учням розглянути карту півкуль у шкільному атласі та розказати, що на ній зображено.

  •    Що називають географічною картою?
  •    Чому’на ній не можна детально відобразити місцевість?
  •    Який напрямок указують меридіани?
  •    Який напрямок указують паралелі?
  •    Які умовні знаки використовують на карті?
  •    Як позначають низовини, підвищення, гори, водойми, великі міста?
  •    Які бувають карти?
  •    Що таке атлас?

Учитель пропонує учням виконати практичну роботу на с. 39-40.

  •    Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 40.
  •    Якими словами ви збагатили на уроці свій сло

 

Географічна карта це —

а)  зображення земної поверхні в кольорі;

б) зображення  земної поверхні за допомогою умовних знаків

в)  зменшене в багато разів   зображення на  площині всієї земної кулі, або окремих  частин земної поверхні за допомогою умовних позначок

2. Лінії на карті, які з’єднують Південний і Північний полюси і проведені згори вниз, називають:

а) меридіанами;

б) паралелями;

в) екваторами.

3. Лінії, накреслені подібно до екватора через певну відстань, називають:

а) меридіанами;

б) паралелями;

в) допоміжними осями.

4. На карті синім кольором позначають:

а) гори

б) водний простір

в) рівнини

5. На карті найвищі гори позначають:

а)зеленим;

б) жовтим;

в) темно- коричневим.

6. Карти, на яких умовно зображується земна поверхня, називаються:

а) фізичними;

б) політичними;

в) картами природних зон.

docx
Додано
4 січня 2020
Переглядів
9629
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку