Тема. Різноманітність птахів
Мета: - узагальнити знання учнів про птахів, на їх основі з’ясувати причини поширення цього класу в природі; розвивати уявлення дітей про взаємо- зв’язки організмів із середовищем існування; розкрити риси пристосованості різних груп птахів до умов середовища; визначити роль цих тварин в екосистемах;
- продовжити формувати вміння роботи з підручником і додатковою літературою; вміння працювати в групах;
- формувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиця «Різноманітність птахів», таблиця «Пристосованість
птахів до середовища», роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Методи: рольова гра, логічні вправи, робота в групах з текстом підручника,
складання характеристики, вікторина, сенкан.
Структура уроку
І. Актуалізація знань отриманих раніше………………………………… 5-7 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності…………………………………….. 2-3 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу………………………………………….. 20 хв.
IY. Закріплення вивченого матеріалу…………………………………… 10 хв.
V. Висновки………………………………………………………………. 3 хв.
VI. Домашнє завдання, виставлення оцінок……………………………. 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація знань отриманих раніше.
1) Експрес – опитування (метод «Мікрофон»)
1. Назвіть загальні ознаки класу Птахи:
- мають пір’яний покрив;
- передні кінцівки перетворилися на крила;
- розмножуються відкладаючи яйця;
- очі прикриті повіками;
- тіло поділяється на голову, тулуб, кінцівки;
- шкіра суха, майже позбавлена залоз;
- скелет легкий ( зумовлено наявністю порожнин у більшості кісток);
- мають кіль;
- характерне подвійне дихання;
- теплокровні.
2) завдання «Виправ помилку»
До класу Птахи належить приблизно 8600 видів тварин. +
Усі птахи здатні до польоту. –
Тулуб птахів обтічної форми. +
На шкірі є залози, які виділяють жироподібну речовину. –
Кістки черепа зрослися рухомо. –
Старе пір’я у птахів змінюється в процесі линяння. +
Більшість птахів мають кіль. +
Їжу птахи пережовують за допомогою зубів. –
Повітряні мішки визначають механізм дихання птахів. +
Мають два кола кровообігу і трикамерне серце. –
Добре розвинений мозочок.+
3) Із запропонованого переліку термінів і понять складіть пари, позначаючи їх відповідними цифрами.
I. Тулуб 1. Зміна пір’я
II. Рульові 2. Гуси, кури, лебеді
III. Пігменти 3. Довгі пера хвоста
IV. Линяння 4. Розширення стравоходу
V. Стегно, гомілка, стопа 5. Горобець, дятел, ворона
VI. Воло 6. Відлітають на зимівлю і повертаються
VII. Око 7. Обтічна форма
VIII. Виводкові 8. Здатне до подвійної акомодації
IX. Нагніздні 9. Фарбуючі речовини
X. Перелітні 10. Скелет задньої кінцівки
Відповідь: I – 7 VI – 4
II – 3 VII – 8
III – 9 VIII – 2
IV – 1 IX – 5
V – 10 X – 6
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Де тільки не зустрічаємо ми птахів! У лісі і в полі, в горах і по берегах річок, у міському парку і на рідному подвір’ї. ми так звикли до них, що часом нам починає здаватися, ніби ми добре їх знаємо.
Чи так це насправді? На жаль, ні. Частенько доводилося зустрічати людей, які грака плутають з вороною, всіх дрібних птахів вважають горобцями, а корисними – лише дятлів. Цього ніколи б не було, якби ці люди були більш спостережливими і допитливими.
Що це за чубата пташка стрибає по стерні? А нишпорка, що шелестить прибережною шелюгою – хто вона? А чий це силует чітко вирізняється на тлі вечірнього неба? Птах великий, сірий… Може чапля?
Отак, з дня на день спостерігаючи за птахами, поступово починаєш розпізнавати їх у природі, підмічати непомітні на перший погляд деталі, а потім і розуміти, що живуть вони не кожен сам по собі, а тісному взаємозв’язку, часом малопомітному, з іншими тваринами і рослинами. А це вже перший крок до розуміння єдності природи, її екологічної цілісності. Незвичайне – поряд. Воно навколо нас. Треба тільки захотіти зустрітися з ним. І ми з вами поринемо в світ прекрасного пернатого чуда.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ( учні об’єднуються в 3 групи).
Завдання для груп
Група 1 – вивчає Надряд Безкілеві птахи.
Група 2 – вивчає Надряд Пінгвіни.
Група 3 – вивчає Надряд Кілегруді птахи.
План роботи за яким працюють учні
1.Середовище існування.
2. Риси пристосованості птахів до умов середовища.
3. Представники.
4. Значення даних птахів.
5. Види, занесені до Червоної книги.
Групи презентують виконану роботу. ( учні можуть представляти раніше підготовлені повідомлення, малюнки, диски із записами голосів птахів ін.)
Одночасно решта учнів в своїх зошитах коротко записують основну інформацію.
IY. Закріплення вивченого матеріалу.
1). Розв’язування чайнворду «Птахи»
1. Невеликий лісовий птах. Під час осінніх і зимових кочівель залітає в сади, парки. Самці мають червоні груди. ( Снігур ).
2. Реакція птахів у відповідь на сезонні зміни умов існування за участю нервової системи. ( Рефлекс )
3. Поширений комахоїдний птах, живе в лісах, садах, парках. Восени кочує.
( Синиця ).
4. Один з органів травної системи. ( Язик )
5. Болотяний птах з довгими ногами і довгим носом. ( Кулик )
6. Найбільший представник з родини Воронових. Малочисельний осілий птах. (Крук )
7. Стрій, яким летять гуси. ( Клин )
8. Птахи, які висиджують сліпих безпорадних пташенят. ( Нагніздні )
9. Природжена несвідома дія птахів у відповідь на зміни навколишнього середовища. ( Інстинкт )
2). Вікторина
1. Самець якої пташки на току як би каже: «Спать пора, спать пора»? ( перепел )
2. Яка пташка співає перед грозою, як грає на флейті, а в звичайному стані м’яукає? ( іволга )
3. Яке місто носить назву хижого птаха? ( Орел )
4. Скільки треба взяти «а», щоб отримати птаха? ( сорок – а )
5. Які птахи не висиджують свої яйця? ( смітні кури, зозулі )
6. У яких птахів яйця насиджує самець? ( ему, пінгвін )
7. Який птах не має куприкової залози і від цього страждає взимку і під час дощу? ( дрохва )
8. Чому кажуть: «Як з гуся вода»? ( пір’я гусей густо змащене жиром, вода вода стікає з пір’я )
9. Яка пташка робить гніздо з риб’ячих кісток? ( зимородок )
10. Коли температура птахів вища – взимку чи влітку? ( однакова, бо птахи теплокровні )
3). Складання Т- схеми до уроку
Т
Я знав |
Я дізнався |
|
|
4). Складання і зачитування сенканів.
Наприклад:
тварин
V. Висновки.
Птахи – справжня окраса природи. Вони чарують нас розмаїттям свого оперення, гнучкістю поведінки і, звичайно, співом. Птахи надають природі неповторного колориту, без них вона одразу б потьмяніла б. Розуміння цього зароджується ще в дитинстві. Тому, зустрівши десь у лісі чи полі якогось птаха, не поспішайте проминути його, придивіться до нього, прислухайтесь. Порівняйте його з відомими вам птахами, і ви зможете пересвідчитися, наскільки різноманітна й неповторна природа у різних своїх виявах.
Пташиний спів! Скількох поетів та композиторів надихнув він! А скільки людей з насолодою слухають пташині голоси.
Кожен повинен усвідомити, що птахи – наші справжні друзі й помічники, і відповідно ставитися до них.
VI. Домашнє завдання, виставлення оцінок.
Опрацювати § 46 підручника, скласти загадки про птахів, підготувати повідомлення про сільськогосподарських та промислових птахів.
1