Птахи
Урок-телепередача
Тема: Різноманітність птахів. Риси пристосованості до польоту та різних середовищ життя.
Мета: познайомити учнів з екологічними групами птахів, особливостями пристосувань до середовища існування, деякими унікальними видами місцевого регіону, які ілюструють різноманітність птахів та їх адаптації; розвивати навички роботи в групах, вміння працювати з додатковою літературою, творчі здібності учнів. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до птахів, захоплення красою і неповторністю кожного живого створіння на землі.
Обладнання та матеріали: малюнки, плакати представників екологічних груп птахів, слайди, діафільми, відеофільми, фотографії, листівки з зображенням місцевих видів птахів; книга «Всі тварини України» (автор) видавництва «Торсінг».
Базові поняття та терміни: основні екологічні групи птахів.
Хід уроку
Слово вчителя.
Птахи — унікальні істоти. Всі вони — неперевершені створіння, — жваві, красиві, вправні в польоті. Сучасна передова авіація не може перевершити вражаючої техніки і точності приладів «пташиної навігації» і віртуозності польоту. Які секрети мають птахи, що дозволило їм оволодіти мистецтвом повітроплавання? Чому деякі птахи можуть літати вгору і вниз, назад і вперед, або зависати нерухомо в повітрі, як гелікоптери? Що дало змогу птахам освоїти різні середовища існування, від степів до водойм? Які птахи мешкають у наших лісах, полях і степах? На ці та інші питання ми постараємось знайти відповіді в нашій телепередачі «У світі птахів». Представляю вам ведучих нашої телепередачі.
Робота в групах.
Вчитель поділяє клас на декілька груп, які готують матеріал для «телепередач», користуючись додатковою літературою, малюнками, відеоматеріалом тощо.
Група № 1: «Пристосування птахів до польоту».
Група № 2: «Птахи наших водойм та їхні пристосування».
Група № 3: «Птахи наших лісів та їхні пристосування».
Група № 4: «Птахи наших степів і боліт та їхні пристосування» .
II. Вивчення нового матеріалу
Виступ групи № 1: Пристосування до польоту.
Літальний апарат птаха повинен бути компактним, легким і міцним. Саме дим вимогам відповідає скелет птаха, який має трубчасті, пусті всередині кості, видозмінені в крила передні кінцівки. Зверніть увагу, що голова птаха не має зубів, кісточки черепа тоненькі, грудина має кіль для прикріплення сильних грудних м’язів. Хребет, за виключенням шиї, у птахів малорухомий, окремі хребці утворюють жорсткий каркас, до якого прикріплюються кінцівки. Ребра — дуже тоненькі і пласкі, при цьому кожне ребро з’єднане з сусіднім за допомогою гачкоподібних відростків, які надають грудній клітці міцності та еластичності. Внутрішня будова теж має ряд особливостей, які зменшують вагу тіла і сприяють польоту: швидкий процес травлення і звільнення кишечнику, добре розвинені грудні м’язи, наявність повітряних мішків і подвійне дихання, відсутність сечового міхура і одного яєчника. Повітряні мішки знаходяться між внутрішніми органами та м’язами, проникаючи навіть в пустоти трубчастих кісток. Під час польоту мішки виконують роль насосу, за допомогою якого в десять разів збільшується об’єм повітря, який проходить через дихальні шляхи. Завдяки повітряним мішкам кров збагачується киснем під час вдиху і під час видиху. Крім того, мішки з повітрям охолоджують тіло птаха під час інтенсивної роботи — польоту. Особливе захоплення викликає будова пташиної пір’їни. Вона легесенька, міцна, непроникна для повітря, бо має особливі гачечки, які з’єднують окремі борідки пір’їни в одне ціле. Пір’я захищає тіло птаха від холоду і одночасно утворює обтічну поверхню, яка необхідна для польоту. Ніхто з людей ніколи не зможе створити подібне диво природи. Пристосування птаха до польоту не має собі рівних, де справжній шедевр Божого творіння! Колібрі, наприклад, може літати у будь-якому напрямку: вгору або вниз, горизонтально, вперед або назад. Птах демонструє фігури вищого пілотажу, а це потребує значних затрат енергії і напруженої роботи серця. Тому у цієї крихітної пташки маса серця і грудних м’язів складає майже половину від маси всього тіла, а швидкість змахів крилами досягає 50-80 за секунду! Плечові суглоби у колібрі можуть рухатись у всіх напрямках і обертатись на 180°, завдяки чому вона може здійснювати рухи, які не під силу будь-якій іншій пташці. Хіба це не викликає подив і захоплення унікальністю пристосування до польоту?
Виступ групи № 2: Птахи водойм.
1 учень: Зверніть увагу на пристосування гусеподібних птахів, які мешкають у водоймах: видовжене тіло та шия полегшують їм пошук їжі у воді. Плаский широкий дзьоб добре проціджує воду і утримує спійману здобич. На суші вони неповороткі і незграбні, але у воді почуваються, як риби в рідній стихії. Крім того, вони легко здійснюють далекі перельоти, піднімаючись навіть над високими гірськими хребтами. Хто не бачив знаменитий гусячий «клин», не милувався красою і унікальним порядком пташиного вирію, коли «гуси-лебеді» прилітають на рідну землю?
Лебеді — найбільші представники гусеподібних, які мешкають на водоймах у глухих районах лісотундри та лісостепу. Лебедя-шипуна легко відрізнити від кликуна по великому, чорному роговому наросту (гулі) в основі дзьоба. Під час польоту його крила ритмічно риплять, що дає змогу пізнати його і на «слух». Він мешкає в багатьох країнах Європи та Азії, в Україні найчисельніший в дельті Дунай. Окремі пари гніздяться також в пониззі Дністра і Дніпра. Шипун найкрасивіший із всіх відомих лебедів: має граціозно витягнуту шию, яскраво-біле пір’я та чорну відмітину над червоним дзьобом.
Оселяється лебідь-шипун в важкодоступних заростях очерету, на тихих озерах та по великих річках, Молодята даруються і починають будівництво величезного гнізда, в якому не тісно буде і малечі. Наприкінці квітня — на початку травня в гніздах можна знайти повні кладки з 5-8 великих зеленувато-білих яєць. Самка — лебідка дбайливо насиджує кладку протягом місяця.
Лебедята-пуховички дуже кумедні, люблять плавати, гратися, шукати на воді всіляку рослинну їжу, або полювати на комашню. Вони вилуплюються, вкриті густим пухом, з перших хвилин життя здатні самостійно шукати корж, жити у виводку під пильними доглядом: батьків. Дорослі молоді птахи мають сіре забарвлене пір’я, і тільки на другий рік їхнє пір’я стає сніжно-білим. Лебеді відважно захищають своє потомство, в разі небезпеки стоять насмерть. Живляться лебеді переважно рослинною їжею — різними водяними рослинами, які дістають з дна водойми. Зимують в прибережних водах Чорного моря, в Західній Європі га Англії. Фактор непокоєння з боку людини, яка стала навідуватися навіть у непролазні хащі водойм, грає сумну роль в зменшенні чисельності цих величних красивих птахів, які вже занесені до Червоної книги України.
Цікаво, що лебеді — птахи. найбагатші на пір'я: у кожного пір’я більше, ніж зірок на небі! А якщо серйозно, на тілі лебедя можна нарахувати до 25 тис. пір’їн. І всі — легесенькі, сніжно-білі, пухнасті і прекрасні. Невже в когось може піднятись рука на де незбагненне диво і витвір Творця?
2 учень: На водоймах мешкають не тільки гусеподібні, а й багато інших птахів. Є хижі птах», які уподобали для себе рибний промисел. Рибний орел (скопа) має типовий вигляд хижого птаха. Скопа відрізняється від інших орлів красивим контрастним вбранням, яке добре помітне здалеку: чорний верх та білий низ. В Україні поселяється поблизу великих водойм, багатих на рибу, з високими деревами на берегах. Живиться рибою, яку вправно ловить, пірнаючи за нею в воду або на льоту хапаючи її потужними ланами. Для полювання на рибу скопа має особливі пристосування : довгі загострені кігті (риболовні гачки), спеціальні гострі шипи на нижній поверхні пальців, які допомагають утримувати слизьку та важку рибину. Унікально гострий зір допомагає скопі в польоті побачити рибину, яка піднімається до поверхні води. Наближаючись до жертви, орел випускає пазурі вперед, хапає рибину і піднімається з нею у повітря. Добре розвинута куприкова залоза захищає пір’я від намокання під час полювання. Швидкість, точність та елегантність польоту птаха зробили його одним із найвеличніших і найкрасивіших хижаків, справжнім дивом і перлиною природи. На жаль, ягах вже занесений до Червоної книги природи і зустрічається дуже рідко.
Виступ групи № 3: Птахи лісів.
1 учень: Хто не чув у лісі барабанний дріб дятла? Дятли мають особливу будову пальців, що допомагає їм утримуватись на вертикальних поверхнях, а також міцний дзьоб-долото. За допомогою свого могутнього дзьоба птах може не тільки діставати з-під кори комах, будувати затишні дупла, але й «повідомляти» партнеру або супернику про свої наміри та плани і навіть співати «серенади» подрузі. Любить мешканець строкатий серенади вигравати.,. Саме весною починається «сватання» дятла до подруги. Для цього він використовує «музикальний інструмент» — суху гілку, на якій за допомогою дзьоба вибиває, своєрідну « мелодію ». Барабанний дріб дятла далеко чується в лісі. Кожен птах мас свої «звукові частоти». Змінюючи ритм ударів та довжину барабанних рулад, птах залицяється до подруги. Але потім молодята ледве вживаються разом, бо дятли мають досить войовничий характер.
Великий строкатий дятел - звичайний птах в Україні, мешкає в лісах, полезахисних смугах, садах та парках. За розмірами трохи більший від шпака, має строкате забарвленім: зверху чорне, з великими білими плямами на крилах; горло та грудка — білі; на чорній голові — червона «шапочка»; підхвістя теж яскраво - червоне.
Гніздо пара птахів влаштовує в дуплі, яке видовбується самцем в дереві з м’якою деревиною. Гніздова камера простора, об’ємна, щоб вистачило місця для 5-6 нащадків, яких батьки вигодовують комахами. Маючи міцний дзьоб-долото, дятли невтомно відбивають на деревах шматки засохлої кори та видовбують з-під неї шкідників. Дятли «займаються» тільки хворими деревами, в яких є багато личинок і комах під корою та в деревині, У кінці червня молодь покидає гніздо, але ще з місяць буде триматись поблизу батьків. Цікаво, що дятел-батько виганяє молодих птахів, щоб вони перейшли, нарешті, до самостійного життя.
Взимку кожен птах — сам по собі, живе усамітненим життям і можливо, отримує задоволення від цього. Крім комах, яких дятел продовжує добувати з трухлявих дерев, основною поживою птаха в цей час є насіння сосни та ялини. Щоб роздовбати шишку із достиглим смачним насінням, дятлу потрібна «кузня» — спеціальна розщілина в стовбурі дерева. На кожну шишку витрачається приблизно 5 хвилин — і півтисячі ударів дзьобом. Мабуть, не випадкова приказка: «не болить голова у дятла» — від такої роботи... За зиму під «кузнею» збирається ціла купа соснових та ялинових шишок. Дятлів називають санітарами лісу та саду . Вони невтомно вишукують собі поживу на стовбурах дерев та під корою, знищуючи безліч шкідливих комах. Видовбані ними дуплянки часто використовують інші птахи або кажани.
Ніхто не вклониться цим птахам за їхню непомітну, але таку важливу роботу. То ж будемо оберігати красивих довірливих птахів, які лікують наші дерева та будують «хатки» багатьом лісовим мешканцям. Самі ж дятли іноді залишаються без хати, бо все менше сухих дерев у лісі або парку, вони вирубуються. Цікаво, що в Америці лісники встановлюють стовпи із м’якої пластмаси, в яких птахи залюбки видовбують собі «квартири». Тільки не можуть на них птахи «грати», не той інструмент, на якому вибивається весільна серенада...
2 учень: Зверніть увагу на цих двох красенів з великими носами, без яких в лісі не прожити. Дзьоб — не тільки прикраса, але й знаряддя праці лісових мешканців.
Дубоніс — птах, трохи менший за шпака, з товстим коротким тілом та масивним конічним дзьобом. Дзьоб допомагає лісовому мешканцю розгризати кісточки плодів і ласувати смачною серцевиною. Тому його називають костогризом. Голова птаха — коричнева, горло та крила чорні, На крилах широка світла смуга. Хвіст майже чорний з білим кінчиком, біля дзьоба видно невеликі темні «окуляри». Цікаво, що соковиту м’якоть вишень або черешень птахи зовсім не їдять, а розгризають кісточки, виїдаючи поживне насіння. Іноді костогризи ласують насінням соняшника, кукурудзи і навіть винограду. Взимку живляться насінням клену, липи, ясеня та інших дерев.
Шишкар ялиновий схожий на костогриза масивним дзьобом, але в нього кінчики дзьоба перехрещені, щоб краще розлущувати шишки хвойних дерев. Забарвлення птаха — яскраво-червоне в самців і жовтувато-оранжеве у самок та молодих птахів. Шишкар поширений на гніздуванні тільки в Карпатах та в Криму. Живиться насінням хвойних дерев, вилущуючи його своїм характерним дзьобом. Виводить пташенят взимку, коли є багато корму.
Виступ групи № 4: Птахи степів і боліт.
1 учень: Птахи степів, як правило, мають сильні ноги, які допомагають їм мандрувати просторами і досить міцний дзьоб для живлення рослинною їжею. Найтиповіший представник степів — дрохва, яка мешкає в степовій і лісостеповій зонах, та в Поліссі. Дрохви мають на ногах по три пальці, добре бігають, можуть досить швидко літати, але піднімаються в повітря важко, з розбігу. Птахи летять низько над землею, навіть під час перельотів. За будовою тіла дрохва має одночасно риси журавлів та курей. Самець яскравіший за подругу: верхня частина тіла жовтогарячого забарвлення, з чорними плямами; нижня частина — біла; голова та шия попелясто-сірі; голову прикрашають пучки довгого білого пір'я — своєрідні «вуса»; воно красиво підкреслене яскраво-коричневою мережкою. Самичка має одноманітне рябе забарвлення, вуса відсутні.
Дрохви мають сильні ноги, невтомні для прогулянок по цілинному степу або полю з зерновими культурами. Весною птахи вертаються на свої улюблені місця для токування. Самець намагається будь-яким способом привернути увагу подруги: розпушує пір’я, роздуває горловий мішок, відкидає голову назад, красуючись у святковому вбранні нареченого. Після будівництва гнізда та відкладання яєць самець покидає свою подругу, залишаючи її напризволяще. Гніздо уявляє собою невеличку ямку в землі, вистелену соломою або травою. Дрохва відкладає зазвичай всього два яйця і терпляче, протягом місяця, насиджує їх. Потурбована самка відразу не злітає з гнізда, а відбігає від нього на деяку відстань, щоб замаскувати місцезнаходження майбутнього потомства. Пташенята втішають «розбите серце» матері; вони гарненькі, вкриті густим пухом, дуже жваві. При найменшій небезпеці пташенята причаюються і «дудять», через що дрохва в народі одержала назву «дудак».
Живиться дрохва комахами, ящірками та мишоподібними гризунами, насінням зернових культур. Критичний час у житті дрохви — насиджування яєць. Птахи не витримують на полі техніки, злітають з гнізда. Навіть якщо гніздо не попадає під колеса, на оголену яйцекладку кидаються грачі, і в лічені хвилини від неї залишаються одні шкарлупки. Багато пташенят гине при збиранні кормових культур у червні. Під час обробітку полів пестицидами пташенята гинуть від отруєння і голоду, бо зникають комахи — основна їжа молодняку. Чисельність степових птахів катастрофічно зменшується і через браконьєрське полювання та збирання яєць людьми, що суворо заборонено законом.
Дрохва занесена до Червоної книги України.
2 учень: Деякі птахи мають довгі ноги, які допомагають їм вештатись по заливним лукам та болотам у пошуках їжі. Найтиповіший представник боліт — журавель.
В Україні сірий журавель гніздиться в важко приступних болотах Полісся і Лісостепу, а журавель-красавка в приморському степу та по берегам Каркінітської затоки.
Зверніть увагу, як привабливо виглядає сірий журавель: це стрункий птах із сіро-чорним забарвленням пір’я та червоною «шапочкою» на голові. Шапочка журавля-красавки сіра; на чорному фоні голови та грудей красиво виділяються пучки білого пір’я за вухами. В обох видів журавлі розкішний хвіст та довгі ноги, які дають можливість подорожувати по болотам. Журавлі утворюють пари на все життя. Повертаються на батьківщину в середині квітня, кожен рік на постійне місце.
У цей час можна почути дзвінкий голос молодят — трубний клекіт, який вражає єдиним тріумфальним криком кохання. Цей урочистий крик — знак того, що пара готова до сімейного життя. Про де сповіщає і незвичне, неповторне за красою явище — танок журавлів. Зібравшись групою на токовище, птахи граціозно бігають по колу, піднімають крила, вклоняються, стрибають та підкидають вверх шматки трави.
На безпечному місці серед болота або заливних луків журавлі споруджують гніздо. Воно уявляє собою невисоку платформу з гілок та водних рослин. Журавлі — всеїдні птахи. Живляться проростками диких наземних та водних рослин, зернами, ягодами; поїдають дрібних безхребетних, а також жаб та мишей; можуть при нагоді з’їсти чужу яйцекладку.
Цікаво, що птахи дуже оберігають своїх первінців; мати пильнує за одним малюком, батько опікає іншого. У випадку небезпеки журавлі дружно стають на захист потомства. Головною загрозою для журавлів є осушування боліт та меліорація. Не люблять птахи і сусідства людини, шукають місць, де їх ніхто не потурбує.
Охороняються в Поліському та Кримському природному заповіднику.
ІV. Підсумок уроку
Вчитель виражає подяку «телеведучим» за цікаві розповіді і пропонує «телеглядачам» вікторину: «Екологія птахів». За результатами вікторини і телепередачі кращі учні одержують високі бали.
Вікторина.
V. Домашнє завдання