Тема: Різноманітність ракоподібних,
їх роль у природі та житті людини
Мета: ознайомити учнів із розмаїтістю ракоподібних, їхньою роллю в природі й житті людини; розвивати навички роботи учнів з підручниками та додатковою літературою; розвивати вміння працювати в парах; сприяти підвищенню інтересу учнів до вивчення біології; розвивати логічне мислення, аналітичне сприйняття матеріалу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: завдання в «Конверті», зображення представників ракоподібних, альбоми-довідники, схема «Різноманітність ракоподібних», таблиця «Значення ракоподібних».
Базові поняття й терміни: ряди Десятиногі раки, Рівноногі раки, Гіллястовусі раки, Веслоногі раки, Коропоїди.
ХІД УРОКУ
1. Організаційний
момент Підготовка класу до уроку
2. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1. Фронтальне опитування
Із яким класом тварин ми розпочали знайомство
на минулому уроці? (Клас Ракоподібні)
До якого типу належить цей клас? (Тип Членистоногі)
2. Гра «Так — Ні»
(За допомогою сигнальних карток: червона — неправильне твердження, синя — правильне.)
У членистоногих є змішана порожнина тіла. (+)
Тіло членистоногих не поділене на сегменти. (—)
Багато видів членистоногих літають. (+)
Тіло членистоногих має двобічну симетрію. (+)
Усі органи членистоногих розвиваються з двох зародкових листків — ектодерми й екзодерми. (—)
Скелет членистоногих зовнішній. (+)
Травна система членистоногих складається з двох відділів — переднього й заднього. (—)
Дихають членистоногі лише з допомогою зябер. (—)
Кровоносна система членистоногих незамкненого типу. (+)
У членистоногих є серце й головні кровоносні судини (аорта й артерії). (+)
Серед членистоногих, в основному, трапляються роздільностатеві форми, але є й гермафродити. (+)
3. Роздавальний матеріал (індивідуальні завдання)
• Усі ракоподібні переважно ______________ тварини. Для них характерна наявність ______ пар вусиків. Органом дихання є ____________ .
Тіло складається з ________ основних відділів: ______________ та ___________.
• Видільна система ракоподібних представлена різними типами
залоз і ___________. Серед ракоподібних трапляються ____________ форми, але є й гермафродити. Розвиток частіше _________ , але може
бути й ________________ (наприклад, у річкового рака).
• Центральна нервова система представлена парним _______________
і _____________________ нервовим ланцюжком. Головний мозок зазвичай складається з ______________відділів. У різних груп членистоногих ступінь розвитку різних органів чуттів _________________ .
• Указати, склад якої системи описано в завданнях?
|
Зовнішній скелет |
|
Мускулатура |
|
Ходильні кінцівки |
|
Хвіст |
|
Вусики |
|
Серце |
|
Аорта |
|
Артерії |
|
Гемолімфа |
|
Прості очі |
|
Складні очі |
|
Механорецептори |
|
Хеморецептори |
|
Органи слуху |
3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
1. У нас є схема, але вона не закінчена, нам потрібно її заповнити.
(Схема — відповідь, яку ми одержимо в кінці уроку.)
Тип Членистоногі
Клас Ракоподібні
Зараз цю схему ми заповнити не можемо, але в міру одержання нових знань на уроці ми будемо повертатися до неї та заповнювати.
2. Повідомлення теми й мети уроку .
4. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в парах
{Кожна пара готує міні-презентацію певного ряду ракоподібних.)
Пара 1 — ряд Рівноногі.
Пара 2 — ряд Десятиногі.
Пара 3 — ряд Гіллястовусі.
Пара 4 — ряд Веслоногі.
Пара 5 — ряд Коропоїди.
Під час захисту міні-презентації учні самостійно заповнюють таблицю «Різноманітність Ракоподібних» та схему «Тип Членистоногі».
Ряд |
Характерні особливості ряду |
Представники |
Значення |
Рівноногі |
Зябра покриті кришечкою, живуть навіть у пустелях |
Водяний ослик, мокриці |
Кормова база інших тварин |
Десятиногі |
П'ять пар кінцівок, м'яке черевце, яке ховають у порожніх черепашках молюсків |
Річковий рак, омари, лангусти, краби, креветки, рак-самітник |
В їжу |
Гіллястовусі |
На голові розташовані два складні Й одне просте око. Розвиток прямий. Улітку розмножуються партеногенетично (з яєць виходять лише самки), а восени — статевим шляхом |
Дафнії |
Є основною кормовою базою багатьох водних організмів |
Веслоногі |
Плавають з допомогою першої пари вусиків і грудних ніжок. На голові розташоване одне просте око. Зябра відсутні. Газообмін відбувається крізь зовнішні покриви. Розвиток непрямий |
Циклопи |
Основна кормова база багатьох водних організмів, проміжні хазяї деяких паразитичних червів |
Коропоїди |
Паразитичні ракоподібні |
Коропоїд |
Є паразитами риб, спричиняють масову загибель риб |
Самоперевірка таблиці «Різноманітність Ракоподібних»
Повідомлення учнів
5. Закріплення знань та вмінь учнів
1. Упізнайте назву одного з представників ракоподібних та вкажіть, до якого ряду належить цей представник.
ПОЇДРОКО ТИГУСЛАН РИОМА ВЕТКРЕКИ
КЛОПЦИ НІЇДАФ КБИРА КРИМОЦІ
(Коропоїд, омари, циклоп, лангусти, дафнії, краби, мокриці, креветки)
2. Розгадування чайнворда
Маленький рачок, яким живляться мальки риб.
Твердий хітиновий покрив рака.
Мешканець прісноводних водойм.
Орган захисту, нападу й захоплення їжі.
5. Інша назва ікри рака.
6. Складова частина статевої системи рака.
7. Складова частина покриву тіла рака, яка виконує захисну й опорну функції.
8. Зяброногий рачок, що живе в лиманах Чорного та Середземного морів.
6. Підбиття підсумків уроку (Рефлексія)
Які враження від уроку?
Що найбільше сподобалося?
Що не сподобалося?
Які методи хотіли б використати на наступному уроці?
Чи досягли поставленої мети?
7. Домашнє завдання
Опрацювати § підручника; відповідати на ? до §.
Підготувати повідомлення про павукоподібних.
Скласти ребуси, кросворди, чайнворди «Різноманітність ракоподібних».