Тема. Опора і рух. Види скелету. Значення опорно-рухової системи.
‘’Хтось стрибає , хтось пливе,
Хтось літає , хтось повзе…”
Мета уроку:
-ознайомити учнів з типами опорно-рухових систем у різних тварин, їх будовою і значенням;
-розвивати уяву ,творче мислення, уміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
-виховувати інтерес до науки біології, бережливе відношення до тварин.
Цілі для учнів (визначаєм з учнями на уроці; у кінці уроку повернемось , щоб перевірити чи справдились очікувані результати):
1. Учні зможуть називати види скелетів.
2. Учні зможуть порівнювати опорно-рухові системи різних груп тварин.
3. Учні зможуть пояснити відмінності скелетів у різних груп тварин і взаємозв’язок з середовищем існування.
Обладнання: таблиці зображень тварин, ілюстрації, анатомічні моделі скелетів, роздатковий матеріал, черепашки молюсків, відеоматеріал, підручник.
Основні поняття: опорно-рухова система, хребет, череп, грудна клітка, скелет, хітиновий покрив.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наскрізна змістовна лінія: ‘’Екологічна безпека та сталий розвиток.’’
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання.
Генрі Форд говорив:
Зібралися разом - це початок.
Триматися разом - це прогрес.
Працювати разом - це успіх.
Тож бажаю успіху вам на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань .
Вправа ‘’Мозковий штурм’’
1. Які процеси життєдіяльності тварин ми вивчили на попередніх уроках?
2. Назвати відмінності у будові дихальної системи різних груп тварин.
3. Вказати на взаємозв’язок будови травної системи тварин і середовища існування.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку. Формування цілей для учнів.
Перегляд відеоролика ‘’У світі тварин’’.
Обговорення з учнями епіграфу.
Постановка проблемного питання: ‘’Що зумовлює рухову діяльність тваринного організму?’’
ІV. Вивчення нового матеріалу
Опорно-рухова система
1. Функції: опора, рух , захист, забезпечення роботи органів, форма тіла тварин.
( функції визначаєм спільно з учнями)
2. Будова опорно-рухової системи: складаєм опорну схему
Опорно-рухова система
/ \
Скелет М’язи
3. Типи скелету ( робота з підручником , ст.141):
Зовнішній скелет (демонстрування ілюстрацій, черепашки молюсків).
Гідростатичний скелет (проведення досліду з пластиковою пляшкою, наповненою рідиною).
Змішаний скелет ( демонстрування ілюстрацій черевоногих молюсків, наутілуса).
Внутрішній скелет ( робота в групах ).
Завдання для груп. Охарактеризувати скелет:
І група. Риби
ІІ група. Амфібій
ІІІ група. Рептилій
ІV група. Птахів
V група. Ссавців
4. М’язи. Прикріплюються до кісток у хребетних, до панциря у комах, павуків.
5. Значення опорно-рухової системи: утримує тваринний організм, надає форму.
Вправа ‘’Коло ідей’’
Поміркувати, в чому полягають переваги внутрішнього скелету і недоліки зовнішнього скелету.
V. Узагальнення та засвоєння знань. Систематизація вивченого матеріалу.
Міні-вікторина ‘’Хто вище стрибне серед ссавців?’’
5 місце- кінь ( до 2.5м)
4 місце – антилопа ( 2.5-3м)
3 місце - кенгуру (3м)
2 місце – пума ( 4м)
1 місце - ? (дельфін 6м)
Фізкультхвилинка «Набираємо швидкості»
Учні повторюють рухи за вчителем.
Вправа ‘’Чорна скринька’’
1. У цій скринці знаходиться жива істота .
2. В українських народних казках ‘’Пан Коцький’’, ‘’Солом’яний бичок’’ згадується ця тварина.
3. У нього добре розвинена міміка.
4. Нюх в 100 разів кращий за людський. Чує здобич за 3 км.
5. Швидкість розбігу 60 км за годину.
6. Живе зграями. Дуже любить своїх дітей.
7. Виття цієї істоти -це ціла мова.
8. Він хижак , якого остерігається людина.
(фото вовка)
VІ Підсумок
Вправа ‘’Карта знань’’
Діти малюють коло , ділять на 4 частини. Кожна частина це певне поняття , матеріал даної теми. Наскільки добре засвоїли цей матеріал , стільки заштриховують.
Рефлексія.
Скоро продзвенить дзвінок ,
Закінчиться вже урок.
Залишився один лиш крок:
Оцінити наш урок.
1. Чи справдились ваші очікування від уроку?
2. Чи було цікавого, а що не зовсім викликало інтерес?
VII. Домашнє завдання.
Прочитати § 35
Вправи : Learning Apps org «Скелет птаха», «Скелет жаби» (ст. 5,6) .
Скласти сенкан на тему : «Опорно – рухова система»