Тема: Різноманітність та практичне значення безхребетних тварин.
Мета: освітня: узагальнити знання про різноманітність безхребетних тварин в природі, їх практичне значення, довести необхідність їх охорони.
Розвиваюча: розвивати вміння систематизувати і аналізувати раніше вивчений матеріал, робити висновки, формувати життєві компетентності, загальнокультурну та екологічну грамотність, вміння працювати в групах, чути один одного, обмінюватися інформацією.
Виховна: формувати культуру спілкування, виховувати бережне ставлення до природи.
Тип уроку: корекція знань.
Форма уроку: квест.
Матеріали та обладнання: роздатковий матеріал, презентація, підсумкова таблиця (на дошці).
Очікувані результати: учні розпізнають тварин на зображеннях, систематизують їх, висловлюють судження щодо різноманітності безхребетних тварин, їх ролі у природі та значення в житті людини; роблять висновки про особливості будови організму безхребетних тварин що є результатом пристосування до характерного для них способу життя.
ХІД УРОКУ
І. Організація та налаштування на діяльність
ІІ. Мотивація діяльності учнів.
Сьогодні я вам пропоную урок – квест. Інструктаж роботи:
Команда |
Послідовність виконання завдань |
1 |
1-2-3-4-5-6 |
2 |
2-3-4-5-6-1 |
3 |
3-4-5-6-1-2 |
4 |
4-5-6-1-2-3 |
5 |
5-6-1-2-3-4 |
6 |
6-1-2-3-4-5 |
Слід звернути увагу, що під час роботи та переходу команд необхідно дотримуватися правил роботи у групах, інакше вчитель знімає бали (мова йде про гамір).
ІІІ. Корекція знань.
№1 ЗРОБИТИ ПІДПИСИ (7 балів)
№2 ВКАЗАТИ ТИП, КЛАС ТА НАЗВИ ТВАРИН
(12*0.5= 6 балів)
1. 2. 3. 4.
Тип |
|
|
|
|
Клас |
|
|
|
|
Назва |
|
|
|
|
№ 3 ЗНАЙТИ ВІДПОВІДНІСТЬ МІЖ ТЕРМІНАМИ ТА ЇХ ПОЯСНЕННЯМИ (4 бали)
1. Мантія |
А. товста складка стінки тіла молюсків, розташована між мішком нутрощів і ногою |
2. Линяння |
Б. один із зародкових листків, що формується в процесі ембріогенезу. |
3. Гермафродит |
В. періодичне оновлення зовнішніх покривів |
4. Радула |
Г. кутикулярний покрив глоткового виросту або язика деяких молюсків |
|
Д. організм, що має чоловічі та жіночі статеві органи одночасно. |
№4 ВСТАВИТИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА (8 балів)
Тіло молюсків складається з трьох відділів: __1__, __2__, __3__. Деякі молюски живляться залишками мертвих організмів, і називаються __4__. Молюски поділяються на три класи: __5__, __6__, __7__.
__8__ є проміжними господарями паразитичних червів.
№5 ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ (ОДИН ВАРІАНТ ВІДПОВІДІ) (6 балів)
1. Визначте розділ зоології, що вивчає комах:
A) ентомологія; Б) теріологія; B) орнітологія; Г) іхтіологія.
2. Укажіть, у яких комах друга пара крил видозмінена в органи рівноваги:
A) комарів; Б) жуків; B) бджіл; Г) їздців.
3. Укажіть, що покладено в основу поділу комах па ряди:
A) будова кінцівок; Б) тип розвитку; B) будова крил; Г) будова відділів тіла.
4. Визначте, які комахи мають стрибальні ніжки:
A) коники; Б) оси; B) вовчки; Г) метелики
5. Визначте, які комахи належать до суспільних:
A) воші; Б)терміти; B) метелики; Г) комарі.
6. Укажіть, які комахи мають водні личинки:
A) хрущі; Б) оси; B) бабки; Г) таргани.
№6 ЗАКІНЧИТИ РЕЧЕННЯ (5 балів)
1. Арахніди – це друга назва класу ….
2. Доросла стадія комах називається ….
3. Рідина, що циркулює у кровоносній системі Членистоногих називається …
4. Органи виділення ракоподібних називаються …
5. Видозмінені кінцівки павуків без отруйних залоз називаються …
№7 КОЖНА КОМАНДА ПРОТЯГОМ 1-2 ХВИЛИН ГОТУЄ ІНФОРМАЦІЮ НА ЗАДАНУ ТЕМУ ТА ЗАХИЩАЄ ЇЇ (5 балів)
1 команда – «Значення в природі та житті людини Кишковопорожнинних, їх охорона».
2 команда – «Значення в природі та житті людини Кільчастих червів, їх охорона».
3 команда – «Значення в природі та житті людини Ракоподібних, їх охорона».
4 команда - «Значення в природі та житті людини Павукоподібних, їх охорона».
5 команда – «Значення в природі та житті людини Комах, їх охорона».
6 команда - «Значення в природі та житті людини Молюсків, їх охорона».
ІV. Підведення підсумків уроку
На екрані висвічуються відповіді на завдання № 1-6, які вчитель разом з учнями аналізують, підсумовують.
VІІ. Домашнє завдання
Поміркуйте, що цікавого ви знаєте про хребетних тварин?
VІІІ. Рефлексія
Роздатковий матеріал
№1 ЗРОБИТИ ПІДПИСИ (7 балів)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
№ 3 ЗНАЙТИ ВІДПОВІДНІСТЬ МІЖ ТЕРМІНАМИ ТА ЇХ ПОЯСНЕННЯМИ (4 бали)
1. Мантія |
А. товста складка стінки тіла молюсків, розташована між мішком нутрощів і ногою |
2. Линяння |
Б. один із зародкових листків, що формується в процесі ембріогенезу. |
3. Гермафродит |
В. періодичне оновлення зовнішніх покривів |
4. Радула |
Г. кутикулярний покрив глоткового виросту або язика деяких молюсків |
|
Д. організм, що має чоловічі та жіночі статеві органи одночасно. |
№2 ВКАЗАТИ ТИП, КЛАС ТА НАЗВИ ТВАРИН
(12*0.5= 6 балів)
1. 2.
3. 4.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
№4 ВСТАВИТИ ПРОПУЩЕНІ СЛОВА (8 балів)
Тіло молюсків складається з трьох відділів: __1__, __2__, __3__. Деякі молюски живляться залишками мертвих організмів, і називаються __4__. Молюски поділяються на три класи: __5__, __6__, __7__. __8__ є проміжними господарями паразитичних червів.
№5 ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
(ОДИН ВАРІАНТ ВІДПОВІДІ) (6 балів)
1. Визначте розділ зоології, що вивчає комах:
A) ентомологія; Б) теріологія; B) орнітологія; Г) іхтіологія.
2. Укажіть, у яких комах друга пара крил видозмінена в органи рівноваги:
A) комарів; Б) жуків; B) бджіл; Г) їздців.
3. Укажіть, що покладено в основу поділу комах па ряди:
A) будова кінцівок; Б) тип розвитку; B) будова крил; Г) будова відділів тіла.
4. Визначте, які комахи мають стрибальні ніжки:
A) коники; Б) оси; B) вовчки; Г) метелики
5. Визначте, які комахи належать до суспільних:
A) воші; Б)терміти; B) метелики; Г) комарі.\
6. Укажіть, які комахи мають водні личинки:
A) хрущі; Б) оси; B) бабки; Г) таргани.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
№6 ЗАКІНЧИТИ РЕЧЕННЯ (5 балів)
1. Арахніди – це друга назва класу ….
2. Доросла стадія комах називається ….
3. Рідина, що циркулює у кровоносній системі Членистоногих називається …
4. Органи виділення ракоподібних називаються …
5. Видозмінені кінцівки павуків без отруйних залоз називаються …
ПІДСУМКОВА ТАБЛИЦЯ
|
№1 зробити підписи (7 б) |
№2 вказати тип, клас та назви тварин (12*0.5= 6 б)
|
№ 3 знайти відповідність між термінами та їх поясненнями (4 б)
|
№4 вставити пропущені слова (8 б)
|
№5 тестові завдання (6 б)
|
№6 закінчити речення (5 б)
|
№7 захист теми (5 б)
|
Всього балів |
1 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 команда |
|
|
|
|
|
|
|
|