Урок " Різноманітність тварин. Губки – примітивні водні тварини."

Про матеріал
Довести, що в природі існує велике різноманіття тварин, Розглянути поділ тварин на групи, сформувати поняття про примітивні багатоклітинні організмами на прикладі губок; дати їм загальну характеристику та визначити роль у природі; розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності одноклітинних і багатоклітинних тварин; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву; виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів, до живої і неживої природи, до їх єдності та взаємозалежності.
Перегляд файлу

7  клас   НУШ   Біологія

Тема.  Різноманітність тварин. Губки – примітивні водні тварини.

Основна мета:  довести, що в природі існує велике різноманіття тварин, Розглянути поділ тварин на групи, сформувати поняття про примітивні багатоклітинні організмами на прикладі губок; дати їм загальну характеристику та визначити роль у природі;  розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності одноклітинних і багатоклітинних тварин; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву; виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів, до живої і неживої природи, до їх єдності та взаємозалежності.

Очікуванні результати: учні описують різноманітність тварин за групами, дають їм коротку характеристику, вміють їх розрізняти, називають представників, усвідомлюють необхідність у вивченні різноманітності тварин  та вмінні визначати їх роль , самостійно мислять, досліджують, розвивають уяву, доказове та зв’язне мовлення, пам’ять, увагу, критичне мислення, вільно спілкуються; зіставляють почуте з власним досвідом.

Формування ключових компетентностей: саморозвитку й самоосвіти - створення проблемних ситуацій, уміння розв’язувати завдання; інформаційної – відпрацювання вмінь робити висновки й узагальнення; соціально-трудової – вміння, спираючись на отримані знання, самостійно працювати, розвивати гнучкість отриманих знань; комунікативної – вміння працювати в групі, екологічна грамотність і здорове життя.

Наочність та обладнання: електронні зображення різних видів губок, відеофільм «Губка»

Тип уроку: урок     засвоєння    нових  знань

Міжпредметні зв’язки: медицина, географія

Базові поняття та терміни:

губка, бодяга, устя, підошва, амебоїдні клітини, ектодерма, ентодерма, мезоглея, організми-фільтратори, регенерація.

 

Хід уроку

                                                   

І. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

Налаштування учнів на урок.

Сьогодні на уроці нам потрібно : голова – щоб думати, вушка – щоб слухати, оченята - щоб дивитись, ротик – щоб висловлювати свої думки, носик- рівномірно дихати, щоб забезпечити мозок киснем, серце – зберігати самі найкращі почуття на уроці, тому вони  вкрай важливі, давайте подаруємо один одному посмішку, щоб урок був гарний, цікавий, змістовний.

  1. Вправа « Чарівна скринька» виконуємо усно

 Діти уявіть ви зайшли в чарівну крамницю, в ній продавець –я (вчитель) прошу купити в крамниці риси які вам потрібні для роботи на уроці біології( уважність, дисциплінованість, спостережливість, наполегливість….)

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Перевірка домашнього завдання

Біологічна розминка

  1. Які царства живої природи ви знаєте?
  2.  Що є елементарною, структурною одиницею всього живого?
  3. Як називається клітини в якій є наявне ядро? евкаріотична
  4. Як називаються організми які мають ядра?
  5.  Які царства живої природи є евкаріотами?
  6. Яке царство живої природи ми почали вивчати?
  7. Наука, що вивчає тварин -…
  8. Які існують рівні організації тваринного організму?

 

 

ІIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Слово вчителя

 Світ тварин – це дивовижний витвір природи,  розмаїття форм, розмірів, звичок і середовищ існування. Від крихітних комах до величних китів, кожен вид відіграє у природі величезну роль.

 Чому ж  так важливо вивчати тварин?

  1. Знання про тварин дапомогає нам краще розуміти, як  функціонує природа,  як взаємопов'язані живі організми.
  2.  Тварина наші друзі, помічники, охоронці.
  3. Вони нас лікують, заспокоюють, дають їжу, сировину…

А чи знали ви, що майже 95 % усіх тварин на Землі – це безхребетні тварини. Вони мешкають на суші, у воді під землею та навіть у інших організмах. Хтож вони ці безхребетні тварини, Давайте познайомимось?

 

 

IV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  • Уважно давайте розглянемо хмаринку слова, як ви задаєте мова піде сьогодні на уроці про яку тарину?

 

 

 

  • Прошу записати тему нашого уроку.
  • Озвучування мети та завдань уроку
  1. Характеристика тварин 
  • Багатоклітинні  евкаріоти
  • Найрізноманітніша група  евкаріотів
  • Перевищіють всі царства живої природи

Спробуємо довести. Робота з підручником стр. 167 мал . 40.1.

Чим можна пояснити таке велике різноманіття?

 

  1. Заселили всі середовища життя;можуть мешкати у різнихсередовищах життя.
  2. Мають чіткі пристосування до цих середовищ: різна будова та форма тіла, способи живленя, розмноження.
  3. Утворюють різні групи.

 

Робота з підручником мал. 40.2 стр. 167.

 

    Особливу увагу, хочу звернути  на те, що Царство Тварини значно перевищує видову різноманітність рослин та грибів, дуже цікаво, що серед групи тварин, особливо вирізняються комахи, вони займають найбільшу частину Землі, це пояснюється тим, що вони найадаптованіші до умов навколишнього середовища.

Тварин поділяють на групи за наявністю тканин:

                                       

 

https://naurok.com.ua/uploads/files/2013109/423688/479367_html/images/423688%202.pnghttps://naurok.com.ua/uploads/files/2013109/423688/479367_html/images/423688%201.png                                        ТВАРИНИ

 

Не формують тканин                                   Формують тканини

       (Губки)                                      (більшість безхребетних та хордових тварин

 

 

https://naurok.com.ua/uploads/files/2013109/423688/479367_html/images/423688%204.pnghttps://naurok.com.ua/uploads/files/2013109/423688/479367_html/images/423688%203.png                                          ТВАРИНИ

 

Безхребетні                                                                   Хордові

       ( внутрішній осьовий                                                (закладається внутрішній осьовий

         скелет – хорда- не                                                          скелет – хорда)

          закладається)

       На уроці ми розглянемо основні типи Губок, їх будову, особливості розмноження та середовище існування. ( слайд 3,4)

       Губки – це давні предстаники багатоклітинних організмів, що існують з давніх часів. Їхня будова мало відповідає уявленням про тварин, довгий час їх називали тварина-рослина, і тільки в 1825 році Губки було визнано таринами.

  1. Середовище існування:

    - моря

    - прісні водойма

    - прикріплений спосіб життя

    - не мають симетрії тіла.

Прийом «Дивуй» ст. підручника 168 рубрика «Цікаво знати»

  1. Будова Губки

Характерною ознакою губок є їх пориста, губчаста, скелетна будова, що надає їм унікальні фізичні властивості. .

Губки - це одні з найпростіших багатоклітинних організмів, що складаються лише з кількох типів клітин.

Тіло губок  має келихоподібну форму. На нижній частині тіла є підошва — пристосування до прикріплення до підводних предметів. На протилежному — верхньому кінці тіла губок є отвір (устя), який слугує для виведення води з неперетравленими рештками.

Тіло складається з двох шарів клітин — ектодерми (зовнішній покрив) й ентодерми (внутрішній покрив, на якому є джгутики), між якими міститься драглиста речовина — мезоглея; майже завжди є внутрішній скелет (вапняковий чи кремнієвий), утворений спікулами, він виконує опорну функцію.

Живлення, дихання та виділення  у губок здійснюються за допомогою      безперервного потоку води крізь тіло. Завдяки ритмічній роботі джгутиків хоаноцитів вода нагнітається в пори, потрапляє в атріальну порожнину і через устя виводиться назовні. Захоплення поживних частинок відбувається шляхом фагоцитозу. Розчинений у воді кисень проходить через поверхню тіла.

Розмноження  губок може відбуватися як статевим, так і нестатевим    шляхом.    Статеве розмноження передбачає утворення чоловічих та жіночих статевих клітин, а нестатеве - формування бруньок або фрагментів тіла. Личинки губок здатні плавати та осідати на дно, проходячи складний процес метаморфозу.

Губки є природними фільтруючими організмами, що живляться мікроорганізмами та органічними частинками, які виділяють з води.

Задача 1

Під час шторму тіло губки розбилось на 8 частин. Спрогнозуйте, що може бути далі?

Задача 2.

Якщо пропустити губку через сито, то можна отримати фільтр, який містить живі відокремлені клітини. Ці клітини зберігають життєздатність декілька днів і за допомогою псевдоподій активно переміщуються й збираються в групи, ці групи через 6 -7 днів перетворюються на маленькі губки. Це явище називається...

РЕГЕНЕРАЦІЯ

  1.  Самостійна робота з підручником стр. 170.

Яка роль губок в природі та в житті людини?

4.Узагальнення знань:

1. Вправа «Вірю не вірю»

1.Губки  належать до найпримітивніших багатоклітинних тварин

2. Губки живуть...у прісних та морських водоймах

3. Губки ведуть ..активний спосіб життя

4 Тіло губки складається з .двох шарів клітин..

5.Більшість губок фільтратори

6.Розмноження у губок тільки нестатеве

2. Вправа « 5 кроків»

 

             5.Рефлексія     Вправа "Три – два - один»

3  факти які були для  мене  нові , цікаві, несподівані

2 факти які мені були відомі

1 факт який я  хотів вивчити  досконально

 

 

6.Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа  40 на стр.  166-170.

 

docx
Додано
12 лютого 2025
Переглядів
803
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку