Урок 28. Розмаїтість птахів. Роль птахів у екосистемах, їхнє значення для людини
Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності, а також значенням у природі й житті людини представників Пінгвіни, Безкільові, Кілегруді (Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні); розвивати навички самостійної роботи з підручником, вчити виділяти головне; виховувати інтерес до світу живої природи.
Хід уроку
I. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
IІI. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником, бесіда з аналізом про ряди птахів (проводиться з одночасним заповненням таблиці). Перегляд презинтації
Ряд або надряд |
Особливості будови й життєдіяльності |
Значення |
Представники |
Пінгвіни |
Оперення коротке, щільне, грудина і грудна мускулатура добре розвинені. Крила перетворені на ласти (вкриті лускоподібним пір’ям). Водні форми. Харчуються рибою й водними безхребетними |
Раніше були об’єктом промис-лу. Тепер кіль-кість пінгвінів скорочується. Потребують охорони |
Імператорський пінгвін, пінгвін Аделі, галапагоський пінгвін |
Безкільові птахи |
Пір’я примітивне, без щільного зчеплення боро-зенок. Крила недорозвинені або відсутні, задні кінцівки довгі й міцні, добре розви-нені. Грудина невелика, кіль відсутній |
Окремі види є об’єктом про-мислу. Деякі види вирощу-ються в неволі |
Африканський страус, ему, казуар, нанду, ківі |
Куроподібні
|
Крила короткі, широкі. Політ стрімкий, але нетривалий. Ноги сильні, гребу чого типу. Виводкові птахи, виводять по багато пташенят |
Деякі види одо- машнені, інші є об’єктом промис лу |
Курка, індичка, цесарка, тетерев, сіра куріпка, перепел, глухар, рябчик |
Гусеподібні |
Водоплавні птахи з плаваль-ною перетинкою на ногах. Дзьоб широкий, сплюснений, має рогові пластинки. Тулуб сплюснений зверху і знизу. Добре розвинена куприкова залоза |
Деякі види одо-машнені, інші є об’єктом промислу |
Сірий гусак, кри-жень, лебеді, го-голь, чирок, гага звичайна, домаш-ні качки й гусі |
Дятлоподібні |
Переважно деревні птахи дрібних і середніх розмірів, нагніздні. Дзьоб у більшості прямий, долотоподібний. Пальці розташовані 2 вперед, 2 назад. Більшість харчується комахами, які живуть у деревині. Переважно кочують або осілі птахи |
Регулюють кількість стовбурних шкідників у лісах і парках |
Великий строкатий дятел, сивий дятел, вертишийка, жовна чорна |
Горобцеподібні |
Найчисельніший ряд птахів. Зовнішній вигляд представ-ників дуже різноманітний. Більшість видів дрібні, але є середні й великі (родина Воронові) види. Переважно комахоїдні, але є всеїдні та рослиноїдні (але пташенят вигодовують комахами) види |
Комахоїдні види. Регулють чисель-ність багатьох видів комах. Зерноїдні види можуть завдавати шкоди культур-ним рослинам |
Ворон, грак, галка, ластівки, повзик, сіра ворона, солове |
Соколоподібні
|
Хижі птахи з гачкоподібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Денні хижаки з добре розвиненим зором. Харчуються різними ви-дами тварин (гризунами, птаха-ми, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи |
Регулюють кіль-кість різних тва-рин у біоценозах можуть завдавати незначної шкоди птахівництву. Ряд видів потребує охорони |
Беркут, боривітер, чорний шуліка, сокіл, орел, гриф |
Совоподібні |
Хижі птахи з гачкоподібним дзьобом і довгими вигнутими кігтями. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Нічні хижаки з добре розвиненим слухом. Зір бінокулярний. Харчуються різними видами тварин (гризунами, рибою, комахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи |
Регулюють кіль-кість різних тва-рин у біоценозах. Найважливіші ре-гулятори чисель-ності мишоподіб-них гризунів. Де-які види потре-бують охорони |
Пугач, сіра сова, вухата сова, по-лярна сова, філін |
Лелекоподібні |
Переважно навколоводні птахи з довгими дзьобом, шиєю та ногами. Цівка й нижня частина гомілки не оперені. Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Харчуються різними видами тварин (рибою, амфібіями, гризунами, комахами тощо). Майже всі види перелітні |
Великого прак-тичного значення не мають. Деякі є об’єктами спор-тивного полю-вання. Можуть завдавати шкоди риборозплідним господарствам. Деякі види пот-ребують охорони |
Сіра чапля, вели-ка й мала білі чаплі, білий і чорний лелеки, колпиця |
|
|||
Журавлепо-дібні |
Наземні або водні птахи із загостреним дзьобом і подов-женими ногами. Дрібні, сере-дні або великі виводкові птахи. Харчуються різними рослин-ними або тваринними кормами. Перелітні, кочові або осілі птахи |
Великого практичного значення не мають, але деякі види можуть бути об’єктом промис-лу. Деякі види потребу ють охорони |
Журавель степо-вий, журавель сірий, дрохва, хохітва |
VI. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
1. Питання до учнів
1) Чим безкільові птахи відрізняються від кільових птахів?
2) Які характерні риси пінгвінів?
3) Дайте стислу характеристику ряду Дятлоподібні.
4) Назвіть характерні ознаки ряду Горобцеподібні.
5) Перелічить характерні риси Гусеподібних
6) Доведіть, що особливості будови птахів визначаються особливостями їхнього життя
2. Складіть по 3 тестові питання за темою уроку
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати § 24, вивчити за конспектом