Комбінований урок-змагання, мета якого повторити й узагальнити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання; виховувати інтерес до вивчення фізики; розвивати навички самостійної та колективної роботи, увагу, логічне мислення
Тема: Розв'язування вправ за темою «Кількість теплоти»
8 клас
Мета. Повторити й узагальнити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання; виховувати інтерес до вивчення фізики; розвивати навички самостійної та колективної роботи, увагу, логічне мислення.
Тип уроку: комбінований урок-змагання.
Передбачувані результати:
а) учні знають основні поняття теми, уміють користуватись основними формулами;
б) нормують науковий підхід до розуміння суті явищ;
в) цінують здобуті знання.
Обладнання: картки із завданнями, збірник задач із табличними даними, гральний кубик.
Організація навчальної діяльності
1) Метод навчання: евристичний.
2) Метод викладання: стимулюючий.
3) Метод виявлення знань: усне опитування, взаємоперевірка.
4) Форма організації навчального процесу: групова (робота в малих групах).
5) Метод роботи учнів: частково-пошуковий.
6) Етап виявлення знань: повторення.
Хід уроку
I. Рефлексія настрою та готовності до заняття. Мотивація навчання, повідомлення теми і мети.
II. Представлення команд, капітанів.
Сьогодні нам з вами доведеться попрацювати в групах. Для цього ви розділилися на три групи і обрали капітанів.
III. Робота в малих групах.
Цей конкурс дасть вам можливість налаштуватися на роботуа уроці. Не лякайтеся невдач, уперед!
Наступний конкурс – це перевірка теоретичних знань з фізики. Команда, за роботу!
Третій конкурс – практичний. На гранях кубика записані формули теми «Теплота», які ви вчили на попередніх уроках. Кубик, при падінні на стіл, показує вам формулу. Завдання: швидко прочитавши задачі, виявити, яка з них розв’язується за цією формулою. Розв’язати задачу правильно, а для суперників підготувати варіант із помилкою. Завдання суперників – знайти помилку.
А капітанам конкурс підготувала вчитель трудового навчання. Але розв’язати ці завдання ви повинні користуючись знаннями з фізики.
Цей конкурс для вас готувала учитель української мови та літератури. Ваше завдання – пояснити з фізичної точки зору явища, про які йдеться у запропонованих віршах
IV. Підсумки уроку-змагання, рефлексія – 3 хв.
V. Домашнє завдання: повторити основні питання теми, розв'язати (зі збірника запитань і задач Ю.І.Ненашева):
І група – № 24.32, Π група – № 29.13, III група – № 32.50.
Додаток 1
Розминка
1. Якої пори року Ейфелева вежа стає вищою на 15 см? (Влітку.)
2. Цим трьом живим двигунам так і не вдалося зрушити з місця немеханічний транспортний засіб. (Лебідь, рак та щука.)
3. Молекули яких хлопчиків (здорових чи застуджених) рухаються швидше? (Застуджених – їхня температура вища)
4. Чому лід не одразу починає танути, якщо його внести з морозу в теплу кімнату? (Він ще нагрівається до температури плавлення.)
5. Чому скошена трава висихає швидше у вітряну погоду? (Швидкість випаровування залежить від вітру.)
6. Волога білизна, яку вивісили взимку надворі, замерзає. Чому вона стає сухою через деякий час навіть за сильних морозів? (Випаровування відбувається за будь-якої температури.)
Поле чудес Додаток 2
Завдання для групи 1.
Розділ фізики, який вивчає звуки.
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1, 8. Що тримає нас на Землі?
Сила тяжіння |
Взуття |
Атмосфера |
А |
Б |
Ж |
2. Яким фізичним явищем пояснюється утворення денних і нічних бризів?
Дифузією |
Конвекцією |
Кипінням |
Μ |
К |
Π |
3. Агрегатний стан речовини, який характеризується сталістю форм і об'єму.
Тверде тіло |
Рідина |
Газ |
У |
В |
3 |
4. Чи гріє сніг землю?
Так |
Ні |
Коли пухкий |
Η |
С |
Γ |
5. Конвекційні потоки в атмосфері Землі:
Хмари |
Вітри |
Грім |
І |
Τ |
О |
6. Речовина, для якої характерна аномалія теплового розширення.
Вода |
Залізо |
Повітря |
Ртуть |
И |
Д |
Ρ |
Є |
7. Теплоізолююча посудина для зберігання рідини.
Холодильник |
Термос |
Кип'ятильник |
Чайник |
Л |
К |
Ε |
Φ |
Завдання для групи 2.
Скам'яніла смола хвойних дерев, що росли на землі багато років тому.
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. Чому із Землі можна побачити лише один бік Місяця?
Місяць обертається навколо своєї осі за той же час, що й навколо Землі |
Б |
Місяць не обертається навколо Землі |
Μ |
Місяць не обертається навколо Сонця |
С |
2. Якою ложкою краще їсти гарячу страву?
Дерев'яною |
Залізною |
Алюмінієвою |
Кам'яною |
У |
А |
О |
В |
3. Вода за нормальних умов кипить при температурі...
80 °С |
90 °С |
100 °С |
110 °С |
Л |
Π |
Ρ |
X |
4. Яким приладом вимірюють атмосферний тиск?
Термометром |
Манометром |
Барометром |
Спідометром |
Ж |
К |
Ш |
Ц |
5. Яким фізичним явищем пояснюється рух фігуриста по льоду?
Відсутністю тертя |
Плавленням льоду |
Теплопровідністю ковзана |
Ф |
Τ |
Ε |
6. Яка основна одиниця вимірювання енергії?
°С |
м |
Дж |
З |
Γ |
И |
7. Кого з учених-фізиків можна назвати першим слідчим-експертом?
Арістотель |
Архімед |
Галілей |
І |
Η |
Д |
Завдання для групи 3.
Тверде тіло з періодичним повторенням структурних елементів у просторі.
|
|
|
|
|
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. Що більше – 20 кг чи 20 л?
20 кг |
20 л |
вони рівні |
порівняти не можна |
Μ |
Η |
О |
К |
2. Пташка, що сиділа на гілці, підстрибнула і полетіла. В який бік відхилилася гілка?
Залишилася нерухомою |
А |
Спочатку вниз, а потім угору |
Ρ |
Спочатку вгору, а потім униз |
Б |
3. Надворі мороз -10 °С. Яка температура води під кригою в озері?
0°С |
-10 °С |
+4 °С |
-4 °С |
І |
В |
И |
Д |
4. Яку форму має природний супутник Землі Місяць?
Кулясту |
Форму півкулі |
Форму серпа |
Форма змінюється |
С |
Г |
Ε |
Ж |
5. Хлопчик спостерігав, що від центра годинника до кінця стрілки мурашка доповзає за 2 хв. Як виглядає лінія, вздовж якої рухалася мурашка?
Π |
Ε |
X |
Т |
Φ |
|
|
|
|
|
6. За одну добу молодий бамбук виростає на 86,4 см. На скільки він виростає за 1 с?
1 см |
1 мм |
0,1 мм |
0,01 мм |
Ц |
Є |
У |
А |
7. Шматок льоду розтанув. Чи змінився при цьому його об'єм?
Так |
Ні |
Не знаю |
Л |
З |
Ч |
Додаток 3
1. Яка кількість теплоти затрачається на нагрівання 340 г алюмінію на 50 °С?
2. На скільки нагріється 200 г води при наданні їй 10 кДж теплоти?
3. Яку масу латуні можна нагріти від 20° до 420 °С, надавши їй 30,4 кДж теплоти?
4. Скільки теплоти виділиться при згорянні 3 т кам'яного вугілля?
5. Скільки теплоти затрачається на плавлення 500 г цинку, взятого при температурі 420 °С?
6. Скільки теплоти виділиться при конденсації 2,5 кг водяної пари?
Додаток 4 Наукова подорож до кухні
1. Чи можна, підсилюючи вогонь під каструлею, прискорити варіння картоплі, яка вже кипить?
2. Яка вода швидше закипить: сира чи переварена, якщо їх узяти за однакової температури?
3. Чи можна розплавити метал у холодній воді?
Додаток 5
М.Вороний
Білесенькі сніжиночки,
Вродились ми з води.
Легенькі, як пушиночки,
Спустились ми сюди.
Ми хмарою носилися
Від подиху зими,
І весело крутилися
Метелицею ми.
Тепер ми хочем спатоньки,
Як дітоньки малі,
І линемо до матінки –
До рідної землі...
Матуся наша рідна, холодна і суха,
Бо дуже змерзла, бідна,
Вона без кожуха.
А.Костецький
Раптовий сніг упав на землю,
Завис нечутно на гілках.
І забіліла сосен зелень
У неполоханих гайках.
Вже влаштувавсь ведмідь на зиму
В барлозі темній і зручній.
Лежить і згадую ожину –
І усміхається ві сні.
А змерлі клени та берези
Ховають ноги в теплий сніг.
І затухають обережно
Аж до далекої весни.
B. Близнюк
Краплинами теплого воску
Спадає на крони літо.
М. Познанська
Це жито липневе у полі
Дало соломи на бриля.
Прив'яло листя на тополі,
Від спеки аж пашить земля.
Загадки:
1) У піч положиш — мокне,
На воду пустиш — сохне.
2) У вогні не горить,
А у воді не тоне.
Відповіді
2. Кристал, бурштин, акустика.
3. Q = cm(t2 - tx) = 0,34 · 920 · 50 = 15640 (Дж);
4. 1) Ні, бо вся енергія витрачається на випаровування води, в той час як температура кипіння незмінна за сталого тиску.
2) Сира, бо кипіння – це виділення повітря, розчиненого у воді. У перевареній такого повітря немає.
3) Так, ртуть плавиться за температури -39 °С.
5. Теплопровідність, теплопровідність, плавлення, випаровування, віск, лід.