Тема: Розв'язування задач на послідовне, паралельне та мішане з'єднання провідників.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання з даної теми; формувати вміння аналізувати електричні кола, які містять послідовне, паралельне та мішане з'єднання провідників та застосувати до них закон Ома для ділянки кола.
Розвивати логічне мислення учнів; навички розв'язування розрахункових, якісних задач; вміння швидко і правильно орієнтуватися у нестандартних ситуаціях.
Виховувати інтерес до вивчення фізики, вміння працювати в групі; формувати життєві компетентності.
Формування компетентностей:
Комунікативні: володіння фізичними термінами; вміння відстоювати власну точку зору, використовуючи отримані знання.
Інформаційні: вміння знаходити додаткову інформацію, користуватися науковою літературою.
Полікультурні: застосування фізичних явищ у різних галузях науки.
Соціальні: бути готовими до самостійного пошуку рішень у житті; виявляти ініціативу.
Самоосвітні та саморозвивальні: заохочення дітей до самоосвіти; вміння формулювати висновки.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Форма проведення: урок - змагання
Міжпредметні зв'язки: біологія, основи здоров'я.
Тема: Розв’язування задач на послідовне, паралельне та мішане з’єднання провідників.
Мета: Узагальнити та систематизувати знання з даної теми; формувати вміння аналізувати електричні кола, які містять послідовне, паралельне та мішане з’єднання провідників та застосувати до них закон Ома для ділянки кола.
Розвивати логічне мислення учнів; навички розв’язування розрахункових, якісних задач; вміння швидко і правильно орієнтуватися у нестандартних ситуаціях.
Виховувати інтерес до вивчення фізики, вміння працювати в групі; формувати життєві компетентності.
Формування компетентностей:
Комунікативні: володіння фізичними термінами; вміння відстоювати власну точку зору, використовуючи отримані знання.
Інформаційні: вміння знаходити додаткову інформацію, користуватися науковою літературою.
Полікультурні: застосування фізичних явищ у різних галузях науки.
Соціальні: бути готовими до самостійного пошуку рішень у житті; виявляти ініціативу.
Самоосвітні та саморозвивальні: заохочення дітей до самоосвіти; вміння формулювати висновки.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
Форма проведення: урок - змагання
Міжпредметні зв’язки: біологія, основи здоров’я.
Девіз: Розум це не тільки знання, а й уміння застосувати ці знання на ділі.
Арістотель
Не соромно не знати, соромно не вчитися.
Народна мудрість
Набув знань – пристосуй до діла,
Знання без діла – тяжка ноша.
Народна мудрість
План-схема уроку
Етапи уроку |
Час |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результати діяльності |
І. Організаційний момент |
|
Налаштування на спільну роботу в присутності вчителів фізики міста |
Поліпшення настрою учнів |
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку |
|
Пояснення правил проведення змагання між двома командами Представлення команд. |
Підготовка до проведення змаганання |
ІІІ. Актуалізація опорних знань |
|
1) Мозкова атака (фронтальне опитування) |
Фронтальна робота з групами |
|
|
2)Задача-цепочка (усно) |
Перевірка застосування закону Ома до ділянок кола з різними з’єднаннями |
|
|
3)Вболівальники заповнюють таблицю „Електричні величини”(самостійна індивідуальна робота) |
Повторення та ситематизація знань |
ІV. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок |
|
1) Заморочки із бочки (робота в групах) |
Розв’язування якісних задач |
|
|
2)Конкурс „Експериментатори” Розв’язування задач на знаходження загального опору ділянки кола з послідовним, паралельним та мішаним з’єднанням провідників (робота в парах з послідуючим представленням розв’язку) |
Перевірка вміння знаходити загальний опір ділянки кола |
|
|
3) Фізична естафета. (фронтальна робота з вболівальниками) |
Склати ланцюг з формул, враховуючи символи - ?, О, а також керуючись заданими напрямками. |
|
|
4) Конкурс „Перевір себе - розв’яжи задачу” (самостійна індивідуальна робота з послідуючим представленням розв’язку) |
Перевірка вміння робити розрахунки простих електричних схем. |
|
|
5) Робота біля дошки (для вболівальників). Коментоване розв’язування задачі з практичним змістом. |
Перевірка застосування закону Ома |
|
|
6) Презентація пам’яток |
Пам’ятки „Небезпечно - струм”, „Вплив електричного струму на організм людини” |
|
|
7) Я – тобі, а ти – мені (команди обмінюються питаннями) |
Робота з довідниковою літературою, знайомство з застосуванням електричного струму в різних сферах життєдіяльності. |
|
|
8) Творче завдання |
Вміння застосовувати знання в нестандартних ситуаціях |
V. Підсумок уроку |
|
1)Метод „Незакінчене речення” |
Учні підсумовують закріплене на уроці одним реченням, починаючи словами: „Я зрозумів, що...” |
|
|
2)Оцінювання учнів. Підведення підсумків змагання двох команд. |
Виставлення оцінок. Оцінка роботи груп на уроці. |
VІ. Домашнє завдання |
|
|
Повторення п.17,18. Підготовка до Л.р. № 6 с.73 № 137 Підготовка презентацій „Вплив електричного струму на організм людини”, „Електричний струм лікує”. |
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Девіз: Розум це не тільки знання, а й уміння застосувати ці знання на ділі.
Арістотель
Не соромно не знати, соромно не вчитися.
Народна мудрість
Набув знань – пристосуй до діла,
Знання без діла – тяжка ноша.
Народна мудрість
(Налаштування на спільну роботу в присутності вчителів фізики міста)
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1.Пояснення правил проведення змагання між двома командами.
2.Представлення команд.
Команда „Теоретики”
Що без науки ні на крок –
Оця вже аксіома
В столітті двадцять першому
Й найменшому відома
Ми, юні теретики,
Науку поважаємо,
Закони енергетики
І формули вивчаємо.
Усіх відомих фізиків
Ми знаєм на зубок
Бо цінну інформацію
Дає для нас урок.
Що здобули у школі ми –
В дорозі не розгубемо.
Книжки – джерела мудрості,
Ми їх читати любимо.
Ми правила засвоюєм
І вам того бажаємо.
І позмагатись у знаннях
Вас, друзі, викликаємо.
Команда „Експериментатори”
Ми виклик ваш приймаємо –
Змагатись силу маємо.
Ми в фізику закохані,
Лиш є один момент:
Вам головне – теорія,
А нам – експеримент.
Теорії, гівпотези,
Закони й постулати
Для того й відкривалися,
Щоб їх застосувати.
Параграфів не зубримо
І сліпо не сприймаємо,
Лише на мудрих дослідах
Їх сутність розхпізнаємо.
Теорія і практика –
Науки два крила.
Бажаємо, щоб фізика
Вам успіх принесла.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Кожна команда отримує по 8 запитань, на які відповідають учні по черзі. Правильна відповідь 1 бал, допомога товариша по команді 0,5 бали, неправильна відповідь – відповідає команда суперників – 2 бали. (Додаток № 1)
Перевірка застосування закону Ома до ділянок кола з різними з’єднаннями. (Додадок № 2)
Самостійна індивідуальна робота в парах. (Додатки № 3, 4)
Таблиця„Закони з’єднання провідників”
Електрична величина |
Закони |
|
Послідовного з’єднання |
Паралельного з’єднання |
|
Сила струму |
І = І1 = І2 |
І = І1 + І2 |
Напруга |
U = U1 + U2 |
U = U1 = U2 |
Опір |
R= R1 + R2 |
1/R= 1/R1 + 1/R2 |
Таблиця „Електричні величини”
Електрична величина |
Позна-чення |
Одиниця вимірювання |
Прилад |
Позначення приладу на схемах |
Формули |
Сила струму |
І |
А |
Амперметр (послідовно, зберігаючи полярність) |
|
|
Напруга |
U |
В |
Вольтметр (паралельно, зберігаючи полярність) |
|
|
Опір |
R |
Ом |
Омметр |
|
|
ІV. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.
1. Прийом „Заморочки із бочки” (робота в групах). Розв’язування якісних задач.
2. Конкурс „Експериментатори”. Розв’язування задач на знаходження загального опору ділянки кола з послідовним, паралельним та мішаним з’єднанням провідників (робота в парах з послідуючим представленням розв’язку). (Додаток № 5)
3. Фізична естафета. (Фронтальна робота з вболівальниками на перевірку знань формул). Скласти ланцюг з формул, враховуючи символи - ?, О, а також керуючись заданими напрямками. (Додаток № 6)
4. Конкурс „Перевір себе - розв’яжи задачу” (самостійна індивідуальна робота з послідуючим представленням розв’язку за картками). Перевірка вміння робити розрахунки простих електричних схем. (Додаток № 7)
5. Робота біля дошки (для вболівальників). Коментоване розвязування задачі з практичним змістом.
Задача. Обчислити безпечну граничну напругу для людини, якщо опір її тіла, коли шкіра рук суха і неушкоджена, 20 000 Ом. А сила струму вважається безпечною для людини 0,0005 А. (Відповідь: 10 В )
6. Прийом „Я – тобі, а ти – мені” (команди обмінюються запитаннями).
7. Творче завдання
V. Підсумок уроку
1)Метод „Незакінчене речення”.
Учні підсумовують закріплене на уроці одним реченням, починаючи словами: „Я зрозумів, що...”
2)Оцінювання учнів. Підведення підсумків замагання двох груп.
VІ. Домашнє завдання
Підготовка презентацій „Вплив електричного струму на організм людини”, „Електричний струм лікує”.