Мета уроку:
Практична
-удосконалювати навички читання та аудіювання по темі
-навчання письма по темі
-введення нових лексичних одиниць по темі
Розвиваюча
-розвивати творчі здібності, робити висновки уміння мислити
Освітня
Розширити знання учнів про культуру та захоплення дітей іншої країни
Виховна
-виховувати інтерес у дітей до мови що вивчається
-формувати позитивні риси характеру,уміння слухати і поважати думку
Обладнання
Книжка “Family&Friends 1 ”,робочий зошит, роздатковий матеріал, малюнки, диск, флеш-картки.
Тема уроку: Розваги дітей в парку. At the park.
Мета уроку:
Практична
-удосконалювати навички читання та аудіювання по темі
-навчання письма по темі
-введення нових лексичних одиниць по темі
Розвиваюча
-розвивати творчі здібності, робити висновки уміння мислити
Освітня
Розширити знання учнів про культуру та захоплення дітей іншої країни
Виховна
-виховувати інтерес у дітей до мови що вивчається
-формувати позитивні риси характеру,уміння слухати і поважати думку
Обладнання
Книжка “Family&Friends 1 ”,робочий зошит, роздатковий матеріал, малюнки, диск, флеш-картки.
Хід уроку:
I. Introduction.
Good morning, dear children!
Sit down, please.
The topic of our lesson is “At the park.”
II. Warming-up.
Let’s repeat the things that we can see in the park.Look at the pictures and answer:
What’s this? It’s a tree.
Флеш-картки з малюнками(дерево, басейн,гойдалка,качеля,ворота)
III. Listening.
Look at the picture and tell me please what can you see in the park? Point and say. Now, look at the blackboard. There are some new words. Open your vocabularies and write down them:
Girl – дівчинка
Boy – хлопець
And now let’s listen to the text:
CB ex.2 p.38
IV. Reading.
Let’s read this text. Read this text again and translate it.
Tell me please, how many children are there in the park?
There are two boys and two girls.
Read the text again and match the children with their toys.
And now let’s sing the song.
Look at the picture ex.1 p.39
Listen and number.
Are you tired ? So let’s do exercises:
Stand up listen and repeat:
Hands up, hands down
Hands on hips, sit down:
Stand up.........
V. Writing.
Look at the blackboard and try to remember these words : on in under
Ex.1
Handout 1
Роздати учням завдання на картках, де потрібно вставити слова on,in,under.
Let’s read and check up your task.
Ex.2
Handout 2
Ex.3
Handout 3
Read the sentences and draw where the ball, the teddy, the car, the train is.
VI. Speaking
Ex.2 p.39
Ask and answer:
Where is the girl?
She’s under the tree.
She’s, He’s, It’s (повторити, коли яке слово вживається )
Handout 3
Look and write
Where is the teddy? – It’s in the bag.
VII. Summing up the results:
That’s enough for today. All children have worked well today. You are good pupils. I have some presents for you (paper lion)
Your marks are...........
The lesson is over.
Goodbye. See you on Tuesday!
Your homework for the next lesson is:
Ex.1,2 p.38 (workbook)