Розробка уроку: «Що таке середовище існування» Пізнаємо природу
6 клас. Розроблено урок для дистанційного навчання.
Розробка уроку:
«Що таке середовище існування»
Пізнаємо природу
6 клас
Вчитель: Шарая О.П
Сєвєродонецьк 2023
Конспект уроку для дистанційного навчання 6 класу з курсу
«Пізнаємо природу» за програмою Біда Д.Д.
Тема: Що таке середовище існування
Мета: розширити знання про адаптації живих організмів, принцип єдності організмів та середовище існування; сформувати знання про умови життя, поняття про чинники неживої природи, види середовища, розкрити вплив умов існування на розвиток живих організмів; розвивати вміння логічно мислити та використовувати теоретичні знання для пояснення адаптацій різноманітних організмів, які можна спостерігати у живій природі; виховувати ціннісне ставлення до живої природи, прагнення досліджувати навколишній світ.
Очікувані результати
учень/учениця:
знає що життя організмів залежить від середовища існування;
виявляє і описує пристосування організмів до різних середовищ існування;
наводить приклади про взаємозв’язок організмів і середовища існування;
визначає роль живих організмів на планеті;
пояснює значення чинників неживої природи для організмів;
добирає і представляє текстову інформацію про вплив різних чинників середовища існування на організм в табличній формі;
аналізує, узагальнює, робить висновки.
Обладнання і матеріали: підручник, зошит, відео, презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Природа – це найкраща з книжок, що написана особливою мовою.
Цю мову слід вивчати.
М.Г. Гарін-Михайловський
Хід уроку
І. Організаційний момент
Добрий день!
Американський винахідник Генрі Форд сказав:
Зібратися разом - це початок,
Триматися разом - це прогрес,
Працювати разом - це успіх!
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
Мирного неба над головою! Сонячного дня! Бажаю успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Прийом «Поетична хвилинка».
Нам без природи не прожити —
Це сонце й небо голубе.
Вода, земля, повітря, квіти —
Все, що оточує тебе.
Дерева, луг, ріка глибока,
Мале джерельце і струмок.
Низовина й гора висока —
Звір, пташка і жучки малі.
Всі звуки й пісенька весела
І люди, що на цій Землі.
Це все довкілля, це природа.
Частинки й ми її малі.
Потрібне нам життя й свобода,
Щоб вік прожити на Землі
1. Як ви гадаєте, що хотів нам донести автор вірша цими рядками?
2. Що для життя потрібно людям і всім живим організмам?
Усім організмам потрібна вода, повітря, сонце, їжа. Тому вони тісно пов’язані із середовищем існування і залежать від його умов.
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку й мотивація навчальної діяльності
Прийом «Асоціація» Середовище існування організму
- Які асоціації у тебе викликають слова, «середовище існування»?
Зараз дізнаємося і складемо «Валізу асоціацій»
(відповіді учнів до асоціативного куща: дім, повітря, сонце, ґрунт, вода, їжа, наземне, водне, ґрунтове, взаємозв’язок)
Отже, сьогодні на уроці ми з вами розглянемо тему: Що таке середовище існування. І дізнаємося як життя організмів залежить від середовища існування як вони взаємопов’язані. Чому життя озерної жаби залежить від води, а вовк не може жити без лісу.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Середовище існування - це сукупність умов у яких мешкають певні особини, популяції, угрупування організмів.
Середовище існування має величезний вплив на організми і складається з багатьох чинників.
- Що це за чинники, що необхідні живим організмам для життя?
- Чому їх життєдіяльність дуже тісно пов’язана з навколишнім середовищем?
Виходить, що всі живі організми взаємопов’язані між собою та навколишнім середовищем.
Прийом «Робота з підручником»
Екологія – наука, яка вивчає взаємозв’язки між організмами та між організмами й навколишнім середовищем
Екосистема – це сукупність живих організмів, які пристосувалися до спільного проживання в певному середовищі існування й утворюють з ним єдине ціле
Термін «екосистема» запропонував англійський ботанік Артур Тенслі в 1935році у праці «Правильне і неправильне використання ботанічних термінів».
Еко в перекладі українською мовою означає «дім». Тож екосистему можна розглядати як дім, населений організмами. Друга складова назви – система – вказує на те, що в цьому домі існують взаємозв’язки, зокрема між організмами, які населяють цей дім
- Що є домівкою для вовка?
Прийом «Творча лабораторія» Робота з таблицею.
Усе те, що впливає на організми і своєю дією сприяє або заважає їх існуванню та розселенню, називають чинниками середовища життя, поділяють на три групи.
Чинники неживої природи |
Чинники живої природи |
Господарська діяльність людини |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Необхідно визначити до якої групи належать подані чинники і занести до таблиці: вода, гриб трутовик на дереві, світло, забруднення озера, тепло, вирубка лісів, будівництво доріг, повітря, запилення квітів комахами,
(Вчитель називає чинники, а також учні спостерігають текст на слайді презентації)
Прийом «Бліцопитування»
Робота з підручником ст. 157, мал. 182.
- Розгляньте фотографії організмів, що в них спільного і відмінного?
- Які організми на них зображено?
- У якому середовищі живуть організми, зображені на мал. 182?
- Наведи приклади, як вони взаємодіють між собою та впливають на середовище?
Таким чином за особливостями умов розрізняють чотири типи середовища існування: наземно-повітряне, водне, ґрунтове, та організм який також може бути середовищем існування.
- Які компоненти середовища існування відносять до чинників неживої природи? ( див. таблиця 13 ст. підручника 158)
Отже, чинники неживої природи поділяють на Космічні та Земні ( атмосферні, гідросферні, літосферні)
- Як сонячне світло впливає на життя організмів? Наведіть приклади?
Фізхвилинка
Руханка «Ми українці» https://youtu.be/jTWryZ8fDww
Прийом «Проблемне питання»
- В чому полягає значення живих організмів на планеті? Як ви гадаєте чи всі організми потрібні?
Прийом «Продовжити речення»
- Від шкідників сади й ліси захищають…
- Розпушують і збагачують ґрунт органічними речовинами…
- Якби зникли бджоли, то…
- Молюски й губки називають природними фільтрами, тому що…
- Якби не було падальників наприклад грифів, то…
- Дерева забезпечують нашу планету…
Прийом «Робота з підручником», опрацювати ст. 159-160
- Які ще приклади наведено в підручнику, що ми не назвали?
Ці та багато інших прикладів указують на те, що організми впливають на середовище і активно його змінюють. Всі живі організми мають дуже важливе значення для нашої планети.
V. Усвідомлення і закріплення знань, умінь і навичок
Гра « Впізнай і розкажи»
Учні почергово переглядають фото живих організмів, за допомогою презентації і характеризують їх за планом
Додаток 1 ( Сосна, дощовий черв’як, гриб-трутовик, щука, бджола, дятел)
Прийом «Візуалізація»
Демонстрація фрагмента мультфільма « Про всіх на світі»
«Хто найважливіший?»
( вчитель не коментує перегляд, а після пропонує зробити висновок самостійно)
Прийом «Роблю висновок»
Учні роблять висновок, що в навколишньому середовищі немає непотрібних істот. Кожна рослина або тварина, якою б вона не була, потребує поваги і має право на життя.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Отже, сьогодні ми з вами розглянули тему : «Що таке середовище існування»
Я впевнена, що ми досить плідно попрацювати.
Рефлексія емоційного стану:
- оцініть свій настрій в кінці уроку
- Чи змінився він? В який бік?
- оцініть результат своєї роботи на уроці (на скільки Ви впорались?) і оберіть відповідний смайлик
Рефлексія змісту навчального матеріалу:
Прийом «Мікрофон»
- Я не знав…
- Тепер я знаю…
- Мені цікаво…
- Я не зрозумів…
- Мені хотілося б
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 34, ст. 160 відповісти на запитання (усно), і виконати завдання № 5. Підготувати по 2 коротких запитання для нашого «чомучки», які розпочинаються зі слова «чому».
До зустрічі на наступному уроці! Бажаю успіхів!
Бережіть себе і навколишній світ!
З повагою, ваш учитель!
Додаток 1