Тема:School subjects. My Favourite Subject.
Мета уроку:
Практична: активізувати лексичний матеріал з теми та ознайомити з новими словами; розвивати навички аудіювання; практикувати у вживанні нових слів з теми в усному та писемному мовленні; розвивати навички діалогічного мовлення; навчити вести бесіду про улюблені шкільні предмети.
Освітня: поглибити знання учнів про школу; розширити знання учнів про шкільні предмети.
Розвиваюча: розвивати навички соціокультурної компетенції; розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію; розвивати навички роботи в парах; розвивати навички самостійної роботи з матеріалом.
Виховна; виховувати відповідальне ставлення до школи; формувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Очікувані результати: Учні володіють лексичним матеріалом уроку. Знають назви предметів, можуть розпитати і розповісти про свій улюблений предмет. Розуміють тексти для читання й аудіювання, які містять лексичні одиниці уроку.
Обладнання:підручник « Англійська мова.5 клас» О.Карп’юк, презентація, звукозаписи англійських дитячих пісень, вербальні опори.
Хід уроку:
І. Greeting and aim.
1. Привітання.
T: Good morning, children! I'm glad to see you!
2. Оголошення теми і мети уроку.
T: Well, children, the topic of our lesson is “Our school subjects and my favourite subject”. I want you to show your knowledge on the topic and to improve new skills. I wish you good luck. And now let’s start.
II. Warming – up activities (Уведення в іншомовну атмосферу.)
1. Фонетична зарядка.
T: Well, how are you today?
T: Let’s revise the days of the week and sing the song. (впр.4, с.29)
2. Введення в іншомовну атмосферу.
Clap your hands when you hear words on the topic "School".
Lessons, tigers, school, Monday, father, desks, a teddy-bear, head, classroom, nice, red, a pencil-box, dolls, Maths, scooter, flag, skateboard, Nature Study, a toy car, a school bag, pens, English, lions, pupils, a fox, a teacher, PE.
III. The main part of the lesson (Основна частина уроку).
1. Усне мовлення з опорою на таблицю.
T: Today we’ll speak about school and your favourite subjects.
First of all let’s revise the names of school subjects. Listen and repeat after me:
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
Match picture and subject:
Music
English
History
Geography
Maths
2. Guess the riddles.
T: I have prepared some riddles about school subjects. Let’s listen and guess.
1. On this subject we do sums and write numbers. We don’t sing songs or jump. (Maths)
2. On this subject we draw pictures and paint them. We cut and glue flowers and animals. (Arts)
3.On this subject we play football and volleyball. We can jump, run and do exercises. (Physical Education)
4. On this subject we read different stories and poems, do crosswords and learn poems by heart. (Ukrainian)
5. On this subject we read, write and speak English. We sing songs and play games. (English language)
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
Guess the subject:
Learn about the past.
Learn numbers.
Learn about other countries.
Learn to sing.
Learn read, write, speak in foreign language.
3. Робота з презентацією. Вдосконалення навичок говоріння, читання й письма.
3.1. What do you do at this lesson?
What do we do at the Math? (We do sums at the Math lesson)
What do we do at the Information Technology? (We study computer programmes.)
What do we do at the Ukrainian? (We learn rules and do exercises.)
What do we do at the History? (We learn about our country.)
What do we do at the Music? (We sing songs.)
What do we do at the Physical Education? (We play football, basketball.
What do we do at the Art? (We paint and draw.)
What do we do at the Science? (We learn about nature and science.)
What do we do at the English? (We speak English, read and write sentences.)
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
Match subject and action at it. Use sentences from the box:
a) We speak English, read and write sentences. b) We paint and draw. c)We learn about nature and science. d) We play football, basketball. e) We learn about our country. f) We learn rules and do exercises. g) We study computer programmes. h) We do sums at the Math lesson. i) We sing songs.
|
1) What do we do at the Math?
2) What do we do at the Information Technology?
3) What do we do at the Ukrainian?
4) What do we do at the History?
5) What do we do at the Music?
6) What do we do at the Physical Education?
7) What do we do at the Art?
8) What do we do at the Science?
9) What do we do at the English?
3.2. Which subject do you have at school?
3.3. Read the letter and write the names of the subjects.
3.4. Do crossword.
4. Подання тексту для читання. (впр.2, с.28)
4.1. Pre-reading activities.
- Vocabulary practice. (c.29)
- Speaking.
Is Maths (English, Ukrainian, ...) difficult (important, easy, useful, fun, boring, interesting) for you?
4.2. Reading.
4.3. After-reading activities:
впр.3, с.29
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
Сhoose the correct answer:
1) Adam loves a) English b) Maths
2) He likes a) even numbers b) odd numbers
3) A hundred is a) a good number b) a bad number.
4) a)In the UK b) In some countries....... number 5 is the best mark.
5) a) Not many b) Many students in Adam's class have got good marks in Maths.
5. Фізкультхвилинка.
T: And now, children, let’s have a rest.
https://www.youtube.com/watch?v=4OGL8LzeWkw
6. Монологічне мовлення.
T: And now let’s speak about your favourite subjects.
Складання повідомлення з опорою на схему:
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
Make up the story:
My favourite subject is Art/ PT/English/ Craft. It is on Mondays/ Tuesdays/ Wednesdays/ Thursdays/ Fridays. We draw and paint/ play games/ jump and run/ do sums/ read texts/ learn new words/ make things/ write exercises in it. I like Art/ PT/English/ Craft because it is interesting/ boring/ important/ difficult.
6. Робота в парах. Діалогічне мовлення.
Т.: Choose one of the card and act out the situation.
Card 1
Ask your friend if he/she is crazy about Maths.
Say if you like Maths.
Say why you like/don’t like Maths.
Card 2
Tell your friend if you are crazy/not crazy about Maths and why.
Ask if your friend likes/doesn’t like Maths.
Ask why your friend likes/doesn’t like Maths.
Завдання для дитини з особливими освітніми потребами:
Complete the dialogue with the phrases. a) What do you do at your English lessons? b) Why English, Pam? c) Is it easy to learn English? d) What subjects do you like, Pam? —1) — I like History and Art. But my favourite subject is English. —2) — Because the lessons of English are the very interesting. —3) — We read texts, learn to speak English, play games and sing songs. —4) — I think our English teacher is very nice. She is kind and always help us. |
III. Conclusion/ Підсумок
1.Summary. Підсумки.
T: Well done, children. Let's sum up our work today.
1) What is your favourite subject?
2) What subject is easy for you?
3) What subject is boring?
4) Are there any swots in your class/
5) What marks do you usually get?
6) What is your favourite number?
2. Homework. Повідомлення домашнього завдання.
Опрацювати ЛО с.29, розповісти про улюблений урок.
Завдання для дитини особливими освітніми потребами:
I. Complete the text: My favourite lesson is 1)... . It is on 2)... . We 3)... in Art. I like 4)... because it is 5)... . a) Wednesdays; b) Art; c)interesting; d)this lesson; e)paint and draw. II. Write the correct letter: Sw-t, e-sy, pop-lar, differ-nt, bor-ng.
|