Урок "Ступені порівняння односкладових прикметників. Great Britain."

Про матеріал
Конспект уроку з використанням елементів ноосферної освіти. 5 клас. Тема: "Ступені порівняння односкладових прикметників. Great Britain."
Перегляд файлу

 

Тема: Ступені порівняння односкладових прикметників. Great Britain.

Обладнання уроку: ноутбук, запис релаксаційної мелодії зі звуками природи, ароматичне масло, відеозапис та тексти пісні «The Butterfly Colours Song», картки для самостійної роботи (HO1), (HO2), малюнки метеликів, презентація до уроку в Power Point.

Практичні цілі: закріпити знання учнів про прикметники, ознайомити з трьома ступенями порівняння прикметників, розвивати уміння використовувати їх у мові. Формувати правильну вимову англійських слів. Закріпити на вправах вивчені  граматичні правила, удосконалювати навички говоріння; розширити знання учнів про Великобританію.

Методичні цілі: залучити у процес пізнання всі чуттєві канали сприйняття і на цій основі мотивувати образне та логічне мислення учнів, сформувати стійке інформаційне поняття по темі уроку.

Виховні цілі: розвивати в учнів навички творчої роботи та інтерес до країни, мову якої вивчається.

 Образон «Метелик» («The  Butterfly»)  (Додаток 1)

Хід уроку:

1ЕТАП: Організаційний момент.

Мета: Введення в атмосферу іншомовного спілкування, а також повторення кольорів.

Педагогічна модель: T-Cl.

Примітка: Пісня  надрукована на картках.

Час: 5 хвилин.

Хід уроку:

1. Привітання вчителя з учнями.

   T:  Good morning, dear boys and girls. I am glad to see you. I hope everything is ready for the lesson. So we start.  Take your seats please!

- Перевірка присутності учнів.

   T:  Who is absent today?

2. Мотивація навчальної діяльності.

   T:  Today we continue a new unit which is called “Around Great Britain and Ukraine.” You will learn a lot of new information about these countries. And You will get  interesting tasks.

  And now let’s look at the screen, and after that you will tell what is the topic of our lesson. Get ready, watch and think!

(Slides 1,2,3)

3. Повідомлення теми і мети уроку.

 

      T:     So, how do you think what is the topic of our lesson? Right the topic is “Degrees of comparison o adjectives and the UK” (Slide4). And today you will sing a song, draw a symbol of the lesson, learn how to compare things ,do some grammar exercises, read a text about the weather of great Britain, which will help you to compare countries of the UK. (Slide 5)

 T: And now we’ll listen a song. Look at it, repeat and try to remember and guess the symbol of today’s lesson. Mind your pronunciation, please.

(HO1) The Butterfly Colours Song

Fly away, little butterfly.

In the blue sky’s red butterfly, red butterfly

Fly, fly, fly.

In the blue sky’s green butterfly, green butterfly

Fly, fly, fly.

In the blue sky’s yellow butterfly, yellow butterfly

Fly, fly, fly.

In the sky, in the sky red, green and yellow fly, fly, fly.

In the sky, in the sky red, green and yellow fly, fly, fly.

Fly away, little butterfly.

In the blue sky’s pink butterfly, pink butterfly

Fly, fly, fly.

In the blue sky’s purple butterfly, purple butterfly

Fly, fly, fly.

In the blue sky’s orange butterfly, orange butterfly

Fly, fly, fly.

In the sky, in the sky pink, purple, orange fly, fly, fly.

In the sky, in the sky pink, purple, orange fly, fly, fly.

Fly away, little butterfly.

Fly away, little butterfly.

T: Thank you. That was wonderful! Did you like this song?

2ЕТАП: Фонетична пауза.

Мета: Введення нових лексичних одиниць, закріплення вивчених раніше, відпрацювання навичок вимови англійських звуків.

Педагогічна модель: T, Р1-Cl.

Час: 6 хвилини.

Примітка:. Фонетичну паузу можуть проводити учні, якщо вчитель впевнений у правильності їхньої вимови.

Хід уроку:

T: Who wants to help me during our phonetic exercises?

P1: May I start?

T: Yes, please. (Slide 6)

P1: Our phonetic exercises will begin with the sound “b”.

Cl: “b”

P1: Butterfly-butterflies.

Cl: Butterfly-butterflies.

P1: Do you like butterflies?

Cl: Yes, we do. We like butterflies very much.

(Slide 7)

P1: The sound “f”.

Cl: “f”.

P1: Flower – flowers.

Cl: Flower – flowers.

(Slide 8)

P1: Five frogs found five fine butterflies on the flowers.

Cl: Five frogs found five fine butterflies on the flowers.

T: Let’s play. Who can say this phrase quicker than others?

P2: Five frogs found five fine butterflies on the flowers.

P3, P4…

T: Well, I think all of you were good speakers. Thank you.

3ЕТАП: Введення нової теми в стані релаксації.

Мета:Формування розуміння теми на прикладі образа метелика, який нестиме нову інформацію.

Педагогічна модель:Монолог вчителя.

Час: 8 хвилини.

Примітка:Використовується музика зі звуками природи, ароматичне масло. (Додаток 2). Тему можна вводити як на англійській мові (у сильному класі), так і на українській. Сприйняття інформації йде через образ, задіяні декілька каналів сприйняття: слух, нюх, зоровий образ в пам’яті.

Хід уроку:

And now let’s relax. Imagine that above you there is a source of good energy. A stream of energy comes to you. It’s like a rain. It’s very pleasant.

Relax your body. Close your eyes. Relax your face, your cheeks. Feel the stream of relaxation coming to your arms and hands, to your legs, feet.

Imagine that you are somewhere in very beautiful place. It’s only your place. It may be a real or only dream.

Look around you in your place of peace. Imagine what colours you see there. What sounds can you hear? You feel yourself comfortable in this place. Imagine that I send you a present there. It’s a wonderful butterfly. Look at it very attentively. Imagine what colour your butterfly is. What beautiful wings it has got! There are two wings. Are they different? Let’s ask this butterfly to help us today. Imagine that the butterfly agrees to do it. How do you understand it?

Метелик допоможе нам сьогодні дізнатися про те, як утворити ступені порівняння односкладових та деяких двоскладових прикметників. Уявіть собі, що на тілі метелика висвічуються   односкладові прикметники (односкладові – тому що складаються з одного складу). Hаприклад: hot, cold. Та двоскладові, але лише ті, які закінчуються на –y, -re, -ow, -le. Наприклад: sunny.  Тепер переведемо погляд на праве крильце метелика. Розглянемо його  уважно. У нього такий яскравий колір! (Можливо це ваш улюблений колір). Праве крильце стане для нас символом вищого ступеня порівняння прикметників.  Давайте подумки напишемо на ньому закінчення – er та приклади прикметників, які утворилися: hotter, colder, sunnier. Це - вищий ступінь односкладових прикметників. (Пригадайте, що ми змінюємо букву –y на -i, коли додаємо закінчення та подвоюємо останній приголосний в односкладових словах, коли їй передує короткий голосний). «Поглянемо» на праве крильце метелика! Воно стане символом найвищого ступеню порівняння. «Напишемо » на ньому закінчення – est, а також прикметники, які утворилися: hottest, coldest, sunniest.  А зараз подивіться на всього метелика і подякуйте йому за допомогу.

And now feel your feet, your hands. Turn your head. You are in the classroom. You are fine. Smile, please and open your eyes.

5ЕТАП: Логічний. (Логічне осмислення отриманої інформації)

Мета:Закріпити образ у пам’яті учнів, осмисливши його логічно .

Педагогічна модель:T - Ps.

Час: 3 хвилини.

Примітка:Тут також працює і лінгвістичний рівень сприйняття інформації. 

Хід уроку:

  1. Did you like your dream?
  2. What have you seen?
  3. What colour was your butterfly?
  4. What did it do there?

6ЕТАП: Графічна уява образу, який став символом нової теми.

Мета:Зафіксувати нову тему на листках, втретє на уроці повторивши тему.

Педагогічна модель:Індивідуальна робота учнів із графічними заготовками. (Додаток 5)

Час: 5 хвилини.

Примітка: Один з учнів може зробити всі записи на дошці, а обговорювати можуть всі.

Хід уроку:

T: Let’s draw pictures of your own snowflake. (учні малюють)

What beautiful snowflakes you have!

Обговорення відтворених образонівю

 What have we written on the right wing of the butterfly?

 And what about the left wing?

Let’s see at the result of our work! (Додатки 6, 7).

(Учні показують свої, а вчитель –свою заготовку)

7ЕТАП: Вправи.

Мета: Формувати навички практичного використання знань.

Педагогічна модель:T, P1,P2,P3...

Час: 16 хвилин.

Примітка: Вправи на картках та з підручника. Краще вибрати фронтальний вид роботи. Це дає учням можливість почуватися вільно, не боятися зробити помилку.

Хід уроку:

  1. Робота з картками. (Slide 9)

Exercise 1.

Look at the adjectives, give me comparative and superlative degrees and translate into Ukrainian.

(HO2) Exercise 1. Fill in the blanks with the correct comparative and superlative degrees of following adjectives

hard   _____________     ______________

cold   _____________     ______________

soft    _____________     ______________

tall     _____________     ______________

rich    _____________     ______________

mad   _____________     ______________

funny _____________     ______________

big     _____________     ______________

T: Now, let’s check. (Учні по одному читають ступені порівняння, а потім звіряються з відповідями на екрані)

 

  1. Робота з підручником.

T: And now imagine that our butterflies go to Great  Britain.  (Slide 11)

At our last lesson we started to talk about this country.  What did you remember about it?

1. What is the official name of the country?
2. How many parts does Great Britain consist of?

3. What are they?
4. What is the capital of England?
5. What is the capital of Wales?
6. What is the capital of Scotland?

 7. What is the capital of Northern Ireland?
8. How many people live in the UK?
9. What is the official language of the country?

Now open you books on page125 and look at the ex. 8

Read the text, try to understand it and complete it with the adjectives in comparative degree.(учні мовчки читають текст)

 

 

T: Say the sentences with the adjectives in comparative degree to each other…

Say it to me, please…

Can you retell the text now? Who will try?

3) Робота з картками. (Slide 12)

T: Write the superlative form of the adjective.

(HO3) Exercise 2. Write the superlative form of the adjective:

1) England is the_______ (big) country of the UK.

2) Wales is the_______ (small) country of the UK.

3) London is the _______(large) city in Great Britain.

4) London is one of the ________ (busy) cities in the UK.

5) The Thames is the ________ (long) river in England.

6) Cambridge and Oxford are the _______(old) university towns in Great Britain.

7) January is the ________(cold) month in London.

 

T: Now compare your answers with the correct ones on the screen(Slide 13). Tell me. Who has no mistakes?

Who has one mistakes?

Who has two?

Who has more than two mistakes?

 

 

8ЕТАП: Оцінювання, пояснення домашнього завдання.

Мета: Оцінювання роботи учнів на уроці.

Педагогічна модель:T.

Час: 3 хвилин.

Примітка: Домашнє завдання повинно бути записане на дошці.

Хід уроку:

T: You worked well today. Your marks are…

And now write down your home task for next lesson.(Slide 14) You are to think of your own symbol of the topic “Degrees of Adjectives”. Make a picture of your new symbol and write down the information there. Besides, write 6 sentences  using degrees of comparison to compare Great Britain and Ukraine.

Did you like our lesson? What did you like most of all?

What did you do at the lesson?

That’s all for today. Good-bye, children.(Slide 15)

 

 

 

 

 

 

 

(HO2)

Exercise 1. Fill in the blanks with the correct comparative and superlative degrees of following adjectives

hard   _____________          ______________

cold   _____________           ______________

soft    _____________           ______________

tall     _____________           ______________

rich    _____________          ______________

mad   _____________           ______________

funny _____________           ______________

big     _____________            ______________

 

 

(HO2)

Exercise 2. Write the superlative form of the adjective:

1) England is the_________________________ (big) country of the UK.

2) Wales is the___________________________ (small) country of the UK.

3) London is the _________________________(large) city in Great Britain.

4) London is one of the _______________________ (busy) cities in the UK.

5) The Thames is the _________________________ (long) river in England.

6) Cambridge and Oxford are the ______________(old) university towns in Great Britain.

7) January is the ____________________________(cold) month in London.

 

docx
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
24 лютого 2022
Переглядів
602
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку