Урок фізики у 7 класі.
Тема. Густина речовини. Одиниця вимірювання
Мета. Навчити учнів встановлювати аналітичні зв’язки між масою і об’є - мом різнорідних речовин, навчити знаходити густину твердого тіла;
розвивати логічне мислення, політехнічний світогляд; сприяти фор -муванню в учнів пізнавальних інтересів; прищеплювати інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: лабораторні ваги, важки до них, тіла однакової маси , але різних об’ємів, мензурки, набір тіл для визначення питомої теплоємності речовини: лінійка учнівська, дерев’яні бруски, комп’ютер, комп’ютерна програма.
Хід уроку
І.Організаційний момент.
1. Привітання учителя
2. Психологічна стежка.
Учитель: Доброго дня , діти. З яким ви настоєм прийшли на урок?
Зобразіть його за допомогою смайликів на полях у своєму зошиті.
Впродовж уроку ваш настрій може змінюватися, й тоді ви створити таку психологічну стежку.
ІІ Актуалізація знань .
Учитель: Відгадайте загадку:
Дві сестриці гойдалися,
Правди домагалися,
А коли домоглися,
То зупинилися.( терези)
Фронтальне опитування класу:
Робота біля дошки та робота в групах.
25т200кг=25200 кг, 50 дм³=0,05м³, 0,7 кг=700г, 125 см³=0, 000125м³
Групи отримують картки із якісними задачами.
Робота в групах, пошук правильних відповідей.
Відповіді.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Як визначити масу тіла, якщо немає терезів, або скористатися ними не можливо?
Як визначити масу води в акваріумі?
Як фермер визначить масу зерна в засіці чи кузові автомобіля? Як архітекторові розрахувати навантаження на фундамент споруди?
Для цього потрібно знати їх масу.
( обговорення учнів)
Маємо проблему – знайти спосіб визначення маси тіла без терезів за будь -яких умовах (у побуті, в полі, конструкторському бюро)
Як без терезів визначити масу води в акваріумі?
Ви вже знаєте , що маса 1дм³ води становить 1 кг.
Для визначення маси спочатку потрібно визначити об’єм води в акваріумі за формулою
V=5дм*4дм*1,8 дм=36дм³, після цього визначаємо масу води
m=1 кг/дм³*36дм³=36 кг.
Масу всієї речовини можна визначити, знаючи її об’єм та масу речовини в одиниці об’єму ( в см³, дм³, м³)
IV. Повідомлення теми уроку.
V. Вивчення нового матеріалу.
Густина речовини –фізична величина, яка характеризує стан речовини, і чисельно дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.
p=m/V
Знаючи об’єм та густину речовини, можна обчислити масу:
m=p*V.
Об’єми різних тіл ми вимірюємо в різних одиницях. Акваріуму в дм³,
басейну в м³, в мірному циліндрі см³. Залежно від умов густину можна визначити в кг/м³, кг/дм³, г/см³.
Знайдемо співвідношення між різними одиницями вимірювання густини на прикладі води: p =1кг/дм³
у 1м³ води у 1000 разів більше, ніж у 1 дм³, тому p =1000 кг/м³,
у 1см³ води у 1000 разів меньше, ніж у 1 дм³, тому p =1г/см³,
При розв’язуванні задач можна скористатися таблицею густин.
Формули зручно запам'ятовувати за допомогою різних символів, аналогій, віршів і т. ін. Формулу густини легко пам'ятати й використати, знаючи магічний трикутник.
VІ.. Робота з підручником
— Ви обчислили густину у г/см3 , а в СІ прийнято її визначати в кг/м.3 Як здійснити переведення одиниць?
Відкрийте підручник на сторінці 68 і в таблиці густин знайдіть воду.
Густина води 1 г/см3 й одночасно 1000 кг/м.3 Зробіть висновок, як перейти з однієї системи одиниць в іншу.
Учні працюють з таблицями густин підручника
2. Знайти та порівняти густину ртуті і гасу
3. Що означає запис в таблиці «густина алюмінію 2700-—»?
4. Яка з двох ложок однакового розміру — заліза чи срібна — має найбільшу масу?
VІІІ Підсумок уроку. Оцінювання.Психологічна стежка.
Оцінювання роботи учнів.
Домашнє завдання: параграф 18 прочитати, вправу 18 №3.4 розв'язати.
Творче завдання — визначити густину бруска туалетного мила.