Урок ."Тип Членистоногі"

Про матеріал
узагальнити та систематизувати знання учнів про представників типу Членистоногі, продовжити формувати в учнів уміння аналізувати отримані знання, користуватися додатковою літературою, застосовувати одержані теоретичні знання на практиці; розвивати навички самостійності, вміння працювати в групі, приймати спільні рішення, творчі здібності, кмітливість, мислення; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до живих організмів, інтерес до біології.
Перегляд файлу

Ірха Людмила Михайлівна

 

 

 

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про представників типу Членистоногі, продовжити формувати в учнів уміння аналізувати отримані знання, користуватися додатковою літературою, застосовувати одержані теоретичні знання на практиці;

розвивати навички самостійності, вміння працювати в групі, приймати спільні рішення, творчі здібності, кмітливість, мислення;

виховувати любов до природи, бережливе ставлення до живих організмів, інтерес до біології.

 

Обладнання: комп’ютер, малюнки, слайди презентації.

 

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    Народна мудрість стверджує, що «немає не талановитих людей, а є люди, які займаються не своєю справою». Наш урок допоможе кожному розкрити свої таланти. Адже ми вивчили тему, дізналися багато нового, а зараз ми узагальнимо і систематизуємо набуті знання. Мені дуже хочеться, щоб вам було цікаво і щоб цей урок надовго залишився у вашій пам’яті.  Ми зібралися сьогодні щоб, поговорити про найчисленніших тварин нашої планети – гарних і не дуже, тих, що лякають і приваблюють, шкідливих, небезпечних  і корисних для людини – про представників типу Членистоногі, а також про необхідність охороняти їх, незважаючи на величезну їх кількість. На уроці будуть працювати 2 групи. Кожна група продемонструє свої знання та вміння  з вивченої теми. Але ви повинні себе емоційно налаштувати на роботу. Отож, послухайте мелодію, почитайте вислови на слайдах і запам’ятайте їх.

 

ІІІ. Узагальнення знань.

  1.               Розгляньте малюнки, зробіть підписи.

 

i

    

 І група 1 – 6

 ІІ група – 7 - 11

 

2. Назвати їх і розкрити господарське значення  даних ракоподібних.

     По 3 штуки кожна група.

 

3.  Гра «Вірю – не вірю»   

 

 І група – так

 

 

 

 ІІ група – ні             

 

 

1. Серед павукоподібних є представники  прісноводної та морської фауни.

2. Тіло павукоподібних поділяється на голову, груди і черевце.

3. На черевці розташовано чотири пари ходильних кінцівок.

4.Травлення у павуків позашлункове.

5. Поверх хітину в павуків  формується тоненький шар воскоподібної речовини, яка запобігає випаровуванню.

6. На головогрудях розташовано восьмеро простих очей.

7. Хеліцери призначені для утримання здобичі.

8. Органами виділення павуків є мальпігієві судини.

9.Тіло кліщів поділяється на голову і черевце.

10. Кліщі поширені в морях, прісних водоймах, у ґрунті, живуть на рослинах і тваринах.

11. Кров’ю людини і тварин живляться іксодові кліщі.

12. Переносниками кліщового енцефаліту є свербуни.

 

Відповідь:   так 1, 4, 5, 6, 7, 8, 11

                     ні  2, 3, 9, 10, 12

 

4. Озвучити малюнки. 

    І група. Як полює павук?

    ІІ група. Назвати  частини тіла павука і їх функції

 

5. Знайти помилки.    Хто більше?   

 

 

 

 

 

Вранці, як тільки сонячне проміння торкнулося неба, павук відкрив очі. Вийшла чудова мозаїка. Озирнувшись, він став приводити себе до ладу. Насамперед він почистив вусики, бо він ними дуже пишався. Закінчивши, павучок пригадав, що кожного ранку слід робити зарядку, й почав розминатися. Це було не дуже просто, бо не кожен здатен по десять разів підвести п’ять пар ніжок.

   Але раптом павук почув голосний лемент, що лунав з боку павутини. Він миттєво повернув голову, слід за якою ланцюжком потягнулися груди та черевце, й прожогом метнувся до ловчої сітки. Павук так швидко біг спіральною павутиною, що вже за секунду був біля жертви. Нею виявилася дебела муха. Вона звивалася та безпомічно голосила, але незважаючи на це, наш павук взявся до справи. Він відривав хітиновими зубами від мухи величезні шматки й пожадливо їх ковтав.

   Заморивши черв’ячка, павук повернув назад. Цього разу він ішов неквапливо, перекочуючись з боку на бік. Потім він ліг на спину й довго дивився в небо, вдихаючи зябрами чисте, насичене ароматом весни повітря.

 

6. Подумайте!   

 

 І група. Які кліщі спричинюють захворювання людини і тварин.

 ІІ група.  Як запобігти зараженню кліщами?    

 

7. Головоломка.  За 3 хвилини виписати найбільшу кількість слів.

вдо

цик

Хі

ен

Кле

во

лі

Лім

гія

Хе

ге

Даф

со

Та

тин

то

Ва

це

мік

мо

Пе

чін

Мо

нія

лоп

Ри

фа

шня

ло

Ран

ву

Ло

цель

сик

Тул

ка

 

 

 

 

 

 

 

Відповідь:  вдова, циклоп, ентомологія, клешня, воло, гемолімфа, дафнія, хітин, печінка, міксоцель, тарантул, хеліцери, вусик.

 

8. Відгадайте і на ряди погрупуйте   

  І група – непарні числа

  ІІ група – парні числа

 

     1. Летить – виє, сяде – землю риє. 

 

     2.Живе лише улітку він, шовкові крила має,

         І з квіточки на квіточку він весело літає.

 

     3. Не мотор, а шумить, не пілот, а летить, не гадюка, а жалить.

 

     4.Сто сестер одну хустку в’яжуть.

 

     5.Хто над нами догори ногами?

 

     6.Не звір, не птиця, а ніс, як спиця. 

 

     7. Музикант в траві сидів, грав на скрипці, як умів

         Цей зелений музикант – неабиякий талант,

         Він на скрипці виграва музикальнії дива,

         А слухачка – дама слухає... ногами.

 

     8. Цей смугастий диверсант на обжерливість талант.

         У картоплі листя з’їв й стебла їсти вже хотів,

         Та прийшов я з апаратом, розквитався з диверсантом.

 

     9. Сам чорний, та не ворон, є роги та не бик, шість ніг без копит.

 

     10. Хто після смерті червоніє?

 

Відгадки: 1. хрущ, 2. метелик, 3. комар, 4. бджоли, 5. муха, 6. комар, 7. коник, 8. колорадський жук, 9. жук, 10. рак.

9. Ромашка.    

Відірвати зайву пелюстку ромашки, залишивши тільки ті, що характеризують тип Членистоногі.

   І група – парні числа

   ІІ група – непарні числа

 

1. Залози виділяють слиз.

2. Двобічна симетрія тіла.

3. Зовнішній хітиновий скелет.

4. Ведуть прикріплений спосіб життя.

5. Відділи тіла: голова, нога, тулуб.

6. Тіло утворене із сегментів.

7. Сегменти неоднакові й утворюють відділи тіла.

8. Кінцівки складаються із члеників.

9. Мають джгутики.

10. Первинна порожнина тіла.

11. Періодичне линяння.

12. Тіло несегментоване.

13. Статевий диморфізм.

14. Незамкнена кровоносна система.

15. Є шкірно – мускульний мішок.

 

Відповідь:

 

10. Абетка народної мудрості. 

«Прикметі вір, але й перевір».   Назвати  прикмети.

  І група – 1, 3, 5, 7.

  ІІ група – 2, 4, 6, 8.

  •      Якщо раки вилазять з річок і зариваються в пісок - …   (чекай зливи).
  •      Павук швидко будує сітку - …  (до сухої погоди).
  •      Піднімається до стелі павучок - …  (чекай гостей).
  •      Коники не сюрчать - …  (уночі буде дощ).
  •      Поява комарів у пізню осінь - …  (до м’якої зими).
  •      Восени довго не зникають мухи - …  (сніг ляже пізно).
  •      Багато ґедзів - …   (на врожай огірків).
  •      Ранній виліт бджіл - …  (на ранню весну).

 

11. Повідомлення груп. 

 І група. Навести приклади поведінки членистоногих.

 

ІІ група. Назвати “жителів” Червоної книги України з представників типу Членистоногі.

 

ІV. Формування ключових компетентностей.

  1.               Чи потрібні нам знання про тип Членистоногі?
  2.               Якщо потрібні, то чому?

 

V. Підбиття підсумків уроку.

- Які враження від уроку?

- Що найбільше сподобалося?

- Які методи хотіли б використати на наступному уроці?

 

Оцінювання навчальних досягнень уроку. Взаємооцінювання.

 

VІ. Домашнє завдання.

  1.               Підготувати повідомлення про членистоногих.
  2.               Скласти ребуси, кросворди з теми «Різноманітність членистоногих».

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Ірха Людмила
Додано
24 листопада
Переглядів
40
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку