Тема: Традиції зимових свят.
Мета: активізувати ЛО за темою “ Свята і традиції”, навчати учнів планувати свої дії; формувати мовленнєві компетентності шляхом тренування у вживанні ЛО за темою,; узагальнювати і систематизувати знання по темі; розвивати фонетичний слух, мовну здогадку та уміння працювати в парах, групах; виховувати в учнів почуття взаємодопомоги та співпраці.
Обладнання: листівки, аудіозаписи новорічних пісень, картки (НО1), (НО2),
паперова ялинка, презентації, ножиці, клей, скотч.
Хід уроку
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
1. Привітання.
- Good morning children. I’m glad to see you! How are you? (T – P1, P2, …)
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- Look at the screen of the computer.You’ ll see pictures.Try to guess the topic of our lesson.
So, today we’ll speak about Christmas and New Year, about 1of the symbols, traditions of these holidays. Listen and guess what is it? Yes, it’s the Fir tree.
We’ll read, write, sing a song, make and decorate the Christmas tree.
3. Фонетична розминка
Game «Catch the sound».
[d] decorate, holiday, celebrate, tradition.
[k] cake, Christmas, Santa Claus.
[t] table, frost, tree.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Складання розповіді про погоду. (T-Cl)
And now you’ll speak about weather. (P1-P2)
Do you like to write or receive cards? Your home task was to make holidays cards. Now let’s check up it. Read your congratulations.
3. Активізація вивченої лексики
1) «Мозковий штурм»
- What holidays do you know? When do we celebrate …? What is your favorite holiday?
4. Розширення знань
Do you like poems? Some pupils prepared them to us.
I think, all children like riddles, don’t I?
The poem “The Fir” was born 1903 by Раисы Адамовны Кудашёвой
This song was born in 1905 year by Леонид Карлович Бекман.
It became a very popular children winter song.
I think it is a popular children song now, am I right?
Do you like it? Let’s sing this song together.
Think, please, what do you need for this work? Yes, a colour papers, a glue, a pair of scissors.
How to make the Christmas tree? First, take a pictures of the Fir - tree, the New Year’s toys and cut out them. Then take this “New Year’s toys” and a glue and stick them on the Fir – tree. At the end take 4 Fir – trees and stick them together. I’ll help you , but before your work, I ask you to be careful with glue and pair of scissors. Be attentive and polite to your classmates. Good luck!
7. Practice work in groups of P1-P4)
- Well, all of you are good. Let’s look at your projects.
What this? What colour of the …? Is the … big or small ?
What toy do you like? Do you like your work? …
8. Узагальнення вивченого матеріалу
1) Письмо
- Now I would like to check up your knowledge on this lesson. (Р1)
1. Match the pairs: a card листівка to congratulate Новий рік New Year Вітати Santa Claus Св. Миколай to celebrate Вечірка a party Святкувати а present Різдво Christmas Подарунок
2. Choose correct answer (“Yes” or “No”)
|
2) The game «Magic Chain»
Snowmanchristmassnowfirtreepresentclockwinter
We have some time. And now let’s have a rest and sing traditional Christmas song — “Jingle bells”
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
When do English people celebrate Christmas?
When do Ukrainian people celebrate Christmas?
When do we celebrate New Year?
Do you like New Year and Christmas?
Do you like to receive presents? So, the home task will be to write a letter to Santa Claus or Father Frost and ask him to give you a present.