Тема: «Колосок» (українська народна казка)
Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Колосок», закріпити знання про народні казки, їх повчальний характер;
вчити дітей правильно читати в особах, вдосконалювати вміння
аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристику;
виробляти вміння вибірково переказувати прочитане, розвивати увагу,
мислення;
виховувати бажання допомагати дорослим і один одному, викликати
негативне ставлення до ледарів; прививати любов до читання казок.
Обладнання: ілюстрації,презентація,відео,презентація,фізхвилинка.
Хід уроку:
1. Організація класу до уроку
1.1 Привітання
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати —
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд. Часу не гаймо
І урок починаймо!
1.2 Мовна розминка
Для того, щоб ви гарно читали, ми проведемо мовну розминку
1.2.1 Чистомовка
Че-че-че- влітку сонечко пече.
Чу-чу-чу- всім спечу по калачу.
Чі-чі-чі- не лежи на печі
2. Актуалізація опорних знань
-Діти,давайте пригадаймо що ми вивчали минулого уроку?
-Які приказки і прислів'я ви пам'ятаєте?
3. Повідомлення теми і мети уроку
На нашій планеті немає такої дитини, яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм дітям вони читають і про чаклунів, і про тварин, і про чарівників, і про фей.
Із казкою, над якою ми сьогодні будемо працювати, ви знайомі давно. Розгадайте кросворд – і узнаєте назву казки. Крім того,ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти передавати інтонацію настроїв героїв, складати характеристику героям, робити висновки і давати оцінку діям персонажів.
Розгадування кросворду.
1.Сірий, голодний, злий…( вовк)
2.Автор народних казок (народ)
3.Герой казки, який не зміг поїсти каші
в гостях ( журавель)
4.Хто хотів з’їсти маленьких козенят (вовк)
5.Рудохвоста тварина, яка всіх обманює (лисиця)
6.Куди запросила лисичка журавля (в гості)
7.Мати сімох чемних діточок (коза)
Отже, зараз ми прочитаємо українську народну казку « Колосок»
4. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
-Прочитайте назву казки, яка написана на дошці.( «Колосок»). Ця казка має ще назви «Півник і двоє мишенят», «Пшеничний колосок».
Уважно послухайте казку, кому з героїв ви симпатизуєте більше і чому?
Відеозапис казки (слухання казки), але не усієї , а до слів «Швиденько сіли за стіл».
- Висловте свої припущення, чим закінчиться казка. (діти відповідають). Продовження роботи над прослуховуванням кінцівки казки, і зіставлення своєї відповіді та справжньої кінцівки.
-Чи справдилися ваші надії?
5. Робота над змістом казки
5.1 Виразне читання казки вчителем.
5.2 Первинне сприйняття:
1. Як звали мишенят?
2. Як ви думаєте, чому їх так називали?
3. Що знайшов півник?
4. Що спочатку зробив півник з пшеничним колоском?
5. Що приніс півник з млина?
6. Що став робити півник з борошном?
7 . Що зробив півник з тістом?
8. Чим займалися мишенята весь час, поки півник працював?
9. Коли пироги спеклись, і півник виклав їх на стіл, що сказали мишенята?
10. Що сказав півник мишенятам?
5.3 Словникова робота
Ціп - це ручне знаряддя для молотьби.
Млин - це споруда, обладнана спеціальними машинами для розмелювання зерна на борошно.
Ледар - людина, яка не хоче працювати.
5.4 Читання казки учнями вголос «ланцюжком».
* Фізхвиинка (Голова,плечі,коліна,пальці.)
6. Узагальнення, систематизація вивченого
6.1 Гра «Продовж речення» Я зачитую початок речення , а діти кінцівку.
- Якось підмітав півник у дворі та й знайшов……. .
- Замісив він тісто, приніс дров, … .
- Мишенята й собі діло мають: ….. .
- Нема за що таких ледарів …. .
6.2 Вибіркове читання. (якщо буде час)
-Знайдіть уривки казки до ілюстрацій та виразно прочитайте.
6.3 Читання в парах
* Фізхвилинка (Вправа для очей )
Мишенята
Сплять маленькі мишенята,
Раз-розкрили оченята, подивилися навколо.
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
6.4 Характеристика героїв казки (Вправа «Асоціативний кущ»). Визначення головної думки.
Мишки: Півник:
Смішні справедливий
Слухняні працелюбний
Веселі розумний
Ледачі лінивий
Нероби хазяйновитий
Працьовиті невдячний
Хитрі старанний
6.5 Робота над прислів’ям.
- Відшукайте продовження прислів’я і скажіть, яке з них виражає головну думку казки:
Без трудів а хто ґави ловить.
Хто дбає, не їстимеш пирогів.
Хто діло робить, той і має.
6.6 Читання за ролями.
7. Підсумок уроку.
7.1 Технологія « Займи позицію»
-На дошці плакати з можливою головною думкою казки.
- ЦЕ КАЗКА ПРО ДБАЙЛИВЕ СТАВЛЕННЯ ДО ХЛІБА
- ЦЯ КАЗКА ЗАСУДЖУЄ ЛЕДАРІВ,
- ЦЕ КАЗКА ПРО ЗНАЧЕННЯ ПРАЦІ _ ПО РОБОТІ Й ВИНАГОРОДА
Зверніть увагу на плакати, займіть позицію біля того з них, який, на вашу думку, відображає суть казки.
7.2 Гра «Мікрофон»
—Чи було вам цікаво на уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Що не сподобалося?
— Яку казку ми сьогодні вивчали?
— Чого вчить нас казка «Колосок»?
— Що б ви порадили мишенятам?
8 . Домашнє завдання
Виразно читати, переказувати казку « Колосок»