10 клас Узагальнення і систематизація знань з тем «Вступ. Біорізноманіття. Ч.1»
(робота за варіантами)
Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про міждисциплінарні зв’язки біології та екології, рівні організації біологічних систем і їхній взаємозв’язок, фундаментальні властивості живого, сучасні критерії виду, біорізноманіття нашої планети як наслідок еволюції, оцінити здатність учнів оперувати такими поняттями і термінами: система, біосистема, екосистема, навколишнє середовище, систематика, номенклатура, класифікація, філогенетична систематика, популяція, віруси, прокаріоти, еукаріоти; оцінити здатність учнів розрізняти біосистеми різних рівней організації, характеризувати принципи сучасної систематики, наводити приклади вірусів, бактерій, одноклітинних еукаріотів, грибів, рослин, тварин; складати характеристику виду за видовими критеріями і порівнювати організми між собою.
Очікувані результати: учень\учениця узагальнюють і систематизують знання з теми.
Обладнання: таблиці, фотографії представників різноманітних живих систем, роздатковий матеріал
Хід уроку.
-
Організаційний момент (перевірка присутності, створення позитивної атмосфери).
-
Формування мети і завдання уроку (повідомлення теми уроку, націлення учнів на те, що учні узагальнять свої знання з теми «Вступ. Біорізноманіття. Ч.1»)
-
Основна частина уроку:
-
Виконання завдання № 1 усно. На дошці висять рисунки об'єктів: гриб опеньок, еритроцит, бактерія, молекула ДНК, лейкоцит, олень у лісі, шлунок людини, глобула білка, тварини і рослини у акваріумі, група жирафів. Завдання: усно дайте відповіді на запитання: назвіть об'єкти одного рівня організації; назвіть об'єкти, що знаходяться на молекулярному рівні; назвіть об'єкти, що знаходяться на найвищому рівні організації; який об'єкт можна розглядати на двох рівнях організації? Чому?
-
Обговорення Завдання № 1
-
Виконання учнями у зошитах для перевірочних робіт завдань за варіантами (2 варіанта по 4 завдання; кожне завдання оцінюється по 3 бали)
-
Підсумок уроку.
Роздатковий матеріал:
10 клас Тематичне оцінювання № 1
-
Дайте визначення термінам:
1 варіант 2 варіант
Екологія Радіобіологія
Біоніка Молекулярна біологія
Відкрита система Клітина
-
Опишіть організм як біосистему:
Окунь річковий Полуниця садова
-
За допомогою систематичних категорій визначте положення в системі органічного світу:
Груша лісова Вовк звичайний
-
Порівняйте між собою за ознаками: розміри, генетичний апарат, особливості будови, особливості життєдіяльності, особливості поведінки, розмноження, наведіть приклади організмів
ВІРУСИ і БАКТЕРІЇ РОСЛИНИ і ТВАРИНИ
Використана література:
-
Підручник Біологія і екологія 10 клас (рівень стандарту) Шаламов Р.В., Каліберда М.С., Харків, ТО «Соняшник», 2018
-
Робочий зошит з біології і екології 11 клас (рівень стандарту) Каліберда М.С., Шаламов Р.В., Харків, ТО «Соняшник», 2018
-
Біологія та екологія для вчителя. 11 клас/ Руслан Шаламов – Харків: Соняшник, 2019