Мета: узагальнити знання з теми «Теплові явища, зміна агрегатного стану». Систематизувати набуті знання.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: роздатковий матеріал, таблиця «Кількість теплоти», виставка робіт учнів, комп'ютерна презентація “Енергозбереження в побуті».
Криворізька загальноосвітня
школа №17
Узагальнення та систематизація знань
з теми: Теплові явища.
Зміна агрегатного стану речовини.
Урок фізики 8 клас
Підготувала і провела учитель фізики
Корабльова Людмила Олексіївна
м. Кривий Ріг
2018 р.
Тема: Узагальнення та систематизація знань учнів 8 класу з теми «Теплові явища. Зміна агрегатного стану речовини.»
Мета: узагальнити знання з теми «Теплові явища, зміна агрегатного стану». Систематизувати набуті знання.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань.
Обладнання: роздатковий матеріал, таблиця «Кількість теплоти», виставка робіт учнів, комп’ютерна презентація “Енергозбереження в побуті».
Щоб удосконалити розум,
потрібно більше роздумів та аналізу.
Р.Декарт.
Хід уроку
І. Учитель повідомляє тему та мету уроку, девіз уроку. (організаційний момент).
ІІ. Фронтальне опитування учнів всього класу:
Відгадайте загадки
Дуже щедреє воно
Як же теплоту дістати
Якщо порожнечу мати?
(випромінювання)
Всім житло обігріває
Хто вона? Чи з вас хто знає?
(конвекція)
Його кінець в вогонь поклали
Аж стало гаряче занадто
Чому ж так трапилося раптом?
(теплопровідність)
Таким чином речовина отримує енергію. А де і як ця речовина може бути використана?
ІІ етап роботи з учнями по узагальненню та систематизації знань:
(5 хвилин)
І група Фізичне лото
Установіть відповідність між фізичними поняттями та їх означенням. (роздатковий матеріал)
ІІ група Інтерактивний тест «Так-Ні». (роздатковий матеріал)
ІІІ група Заповніть пропуски у формулах. (роздатковий матеріал)
ІІІ етап роботи з учнями:
На графіку представлені
процеси, що відбулися
з деякою речовиною,
маса якої 1 кг .
Визначте, що це за речовина
та розрахуйте скільки всього
енергії було витрачено
на ці процеси?
Біля дошки працюють 4 учні (кожний на окремий процес).
2. В цей час учитель проводить фронтальну бесіду з учнями класу:
1. Що називають внутрішньою енергією тіла?
Учням пропонується проаналізувати узагальнюючу таблицю стор.92 підручника «Способи зміни внутрішньої енергії».
IV. Комп’ютерна презентація учнів «Енергозбереження в побуті».
V. Заключний етап уроку:
Інтерактивний тест «Так-Ні»
Тема 2 «Зміна агрегатного стану речовини»
1. Ртуть – завжди рідина, а повітря – завжди газ. (Ні)
2. Дифузія в повітрі відбувається значно швидше, ніж у воді. (Так)
3. Газ легко стиснути, а рідину – практично неможливо. (Так)
4. Група твердих речовин, частинки яких не утворюють кристалічні гратки – аморфні. (Так)
5. Речовина, яка змінює форму, зберігає об’єм, і є практично нестисливою – це рідина. (Так)
6. Газ не може заповнити банку наполовину. (Так)
7. Плавлення речовини відбувається при будь-якій температурі. (Ні)
8. Взимку в радіатори автомобілів заливають рідину, яка має нижчу температуру замерзання, ніж вода. (Так)
9. Під час сильних морозів у лісі чути тріск дерев. (Так)
10. Питома теплота плавлення – це кількість теплоти, яку необхідно передати твердій аморфній речовині масою 1 кг, щоб її розплавити. (Ні)
11. λ = Q×m (Ні)
12.[λ] = Дж/кг (Так)
13. Температура плавлення льоду 0ºС. (Так)
14. Лід може бути нагрівником. (Так)
15. Пароутворення – це процес переходу речовини з рідкого стану в газоподібний. (Так)
16. Конденсація – це процес обернений плавленню. (Ні)
17. Випаровування супроводжується виділенням енергії. (Ні)
18. Швидкість випаровування залежить від температури. (Так)
19. Швидкість випаровування залежить від роду рідини. (Так)