Урок в 6 класі
Дата: 27.01.20
Тема: «Види спорту»
Практична мета: вдосконалювати навички вживання нових лексичних одиниць теми в діалогічному мовленні; тренувати у вимові звуків; вдосконалювати компетенції читання та говоріння; збільшувати обсяг знань про лінгвістичну специфіку мови країни, що вивчається; вдосконалювати уміння будувати своє мовне висловлювання;
уважно стежити за презентованою інформацією, ефективно співпрацювати під час роботи; мотивувати брати участь в іншомовному спілкуванні; розвивати всі види мовленнєвої діяльності;
виховувати вміння сконцентруватися, слухати інших; формувати доброзичливу атмосферу в класі.
Очікувані результати: описувати, розповідати, характеризувати, запитувати та надавати інформацію про спорт, розпитувати з метою роз’яснення та уточнення інформації про улюблені види спорту, висловлювати свої враження, почуття та емоції стосовно занять спортом, аргументувати свій вибір, точку зору.
Обладнання: підручник, аудіо запис, картки із завданнями, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Привітання
T: Good morning, children
Ps:
Good morning, good morning.
A new day has begun
Good morning, good morning.
Let you day be full of gun
Good morning, good morning.
Be healthy and be smart
Good morning, good morning.
Let your day be full of art
We are nice. We are smart. We are calm and self-confident.
2. Повідомлення теми і мети уроку
T: Dear children, take your sits, today we have continue to work on our topic “Sport in our life”. The topic of today’s lesson is “Kinds of sports”. During the lesson we are to do a lot of work. We read some information, write exercises, play, present our opinions and listen to some information.
The motto of our lesson is “There is no glory in practice, but without practice, there is no glory... ”
Let’s start our lesson.
3. Фонетична хвилинка
T: children, there are some proverbs about sport. They are on the blackboard, but one lazybones broke them. We should fix the proverbs. Great job. Now let’s read them.
T: A sound mind…..
Ps: (in a sound body)
T: Health is better …..
Ps: (than wealth)
T: One apple a day…..
Ps: ( keeps doctor away)
4. Мотивація навчальної діяльності
T: Why do you go in for sport? I go in for sport because I want to be healthy. What about you?
P1: I go in for sport because sport is good for everybody.
P2: I go in for sport because it helps us strong and healthy.
P3: I go in for sport because it gives me energy.
ІІ. Основна частина
1. Актуалізація опорних знань
«Асоціативний кущ»
T: Pupils, with what words do you associate “sport”?
(team, competition, health, energy, gym, stadium, field…)
2. Pозвиток навичок говоріння
T: Answer to my questions:
3. Перевірка домашнього завдання
T: Pupils, what is your favourite kind of sport? F.e. my favourite kind of sport is volleyball. And yours?
At home you had to prepare a little report about your favourite kind of sport. Let’s start.
4. Робота з лексикою
Very good, now children, open your exercise-books, write down todays date, and topic.
As you can see, you sit in groups, as lots of sports are team sport; we also have two teams – Wunderkinds and Champions. You`ve got little labels.
And now open you books on page 87
Look at the exercise 1. What can you see?
Ps: Different kinds of sports.
T: Yes, you are right. And above the pictures we have got some expressions. Let`s read them and translate.
And now every group receives an envelope with assignment.
You are to match the expressions with the picture and translation. Here we are! Outstanding job! But it won`t be so easy. Your next assignment is to order these expressions in alphabetical order. So, time!
Фізкультхвилинка 1
I like volleyball. This is the way we do this! And what about you?.....
5. Письмо. Робота у групах.
Now, listen carefully. We continue team working. On these tables you`ll find sports names. Your assignment is to match them with their categories. Words can be used not only once. (Appendix 1)
Winter sports:
Summer sports:
Sports with a ball:
Water sports:
Indoor games:
Outdoor games:
Let`s check! Good job!
6. Reading
- Pre-reading – ex2 p 87
You managed everything . Take your sits
Look at the ex2 p 87 Let`s play a Question-ball – Ask any pupil from another team a have you ever question !!! –
- Now let`s read the dialogue. Dan is… Jane is …Dan`s translator is … Jane`s translator is…
- Post-reading – our dialogue is broken. Fix it!!! Time!
Фізкультхвилинка 2
Stamp your feet
Clap your hands
Shake your hands
Jump – Higher, faster
Run – faster
Squat down – very slowly, faster.
Wave your body
7. Гpa
Let’s play our game “The Crocodile”
8. Розвиток навичок аудіювання
T: And now we are going to hear some information for 2 times after that point at the card it True or False the statements are.
9. Розвиток граматичних навичок
Робота групах
Remember, do we ”play football”, ”go football”, or ”do football”? (play football)
We use play with the ball games
go with sports ending in — ing
do with, other sports
Decide whether to use PLAY, GO or DO and complete the table
ІІІ. Заключна частина
1. Повідомлення домашнього завдання
T: your homework for the next lesson: to do exercise 6 p 88, repeat the Present Perfect Tense and when do we use do, play and go with sports.
2. Підведення підсумків уроку
3.Завершення уроку
Оцінювання учнів