Урок «Вільний час. Подорож до Діснейленду.»

Про матеріал

Матеріал допомагає закріпити знання учнів з теми «Вільний час», розвивати вміння і навички правильного вживання the Present Continuous Tense та створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.

Перегляд файлу

 

Урок

Клас 4      Дата  29.11.2017   Вчитель Мандрико О О

Тема  « Вільний час. Подорож до Діснейленду.»

Освітньо – виховні завдання теми: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.

Навчальна мета: сформувати граматичні навички говоріння , закріпити знання учнів з теми «Вільний час»

Розвиваюча мета: Розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, систематизація. Розвивати мовну і слухову пам’ять. Розвивати вміння і навички правильного користування Present Continuous

Виховна мета: Виховувати в учнів самостійність, мислення, кмітливість. Виховувати в учнів старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.

Тип уроку:

  1. Урок застосування отриманих умінь і навичок на практиці.

Обладнання: підручник, текстові завдання, диференційовані завдання, роздатковий матеріал, ілюстративний матеріал, завдання на картках,

МЕТОДИ, ФОРМИ І ПРИЙОМИ НАВЧАННЯ

МЕТОДИ

ФОРМИ

ПРИЙОМИ

1.Проблемно-

пошуковий

постановка проблемного питання, розвязаня проблеми і проблемних завдань

активізація уваги та мислення

 


Хід уроку

Початок уроку

- Організаційний момент.

Good morning, dear boys and girls. I am glad to see you. Who is on duty today? Who is absent?

- Фонетичне тренування.

Please look at the picture. Who is it? What is he doing? Вчитель записує на дошці вірш, читання якого допоможе тренувати вимову звука [:]. Учні повинні прочитати його, зігравши сонька, котрий вічно позіхає. Положення губ при вимові звука [:] наглядно демонструється у слові yawn.

A child who likes to sleep is called a sleepy head. He always yawns. And you, are you a sleepy head? Let’s read the poem.

-Repeat.

-Read.

I yawn at work, I yawn at play!

I yawn and yawn and yawn all day

Then take my sleepy yawns to bed!

That’s why they call me Sleepy Head.

- Повідомлення мети уроку.

- I hope you are not sleepy more, because today we are having a very interesting lesson. We are going to visit Disneyland. Open your copybooks and write the date

Wednesday, the twenty-ninth of November

Class-work

Visiting Disneyland

Основні моменти

- Перевірка виконання домашньої роботи.

For the lesson you had to revise your vocabulary. Please do tasks on the blackboard.

  1. Match the words.

pirate

island

desert

car

horror

ship

bumper

ghost

funny

house

 

  1. Fill in the letters and make up word-combinations.

Ro..erco..ter, din.s..r, sh.k., dr.v. , co.t.me

 

  1. Match the words.

have

a bumper car

take

a good time

shake

photos

drive

a rollercoaster

ride

hands

 

  1. Dialogue 1

1- Hi, Nick! Come in, please! I took some photos last weekend. Look!

2- Where are you on this photo?

1- I am in the Magicland. I am driving a bumper car.

2- Is this Kate?

1- Yes, it is. She is riding a rollercoaster on this photo.

2- Who is this?

1-This is Tom. He is on a pirate ship. He is wearing a pirate costume here.

2-Wow!

Dialogue 2

1- Hi, Diana! Come in, please! I took some photos last summer. Look!

2- Where are you on this photo?

1- I am in Kharkiv. I am shaking hands with a ghost.

2- Is this Vlad?

1- Yes, it is. He is looking for treasure on this photo.

2- Who is this?

1-This is Nastia. She is at a party. She is wearing a beautiful dress here.

2-Wow!

Dialogue 3

1- Hi, Vania! Come in, please! I took some photos last Sunday. Look!

2- Where are you on this photo?

1- I am in the park. I am eating ice cream.

2- Is this Ira?

1- Yes, it is. She is drinking some lemonade.

2- Who is this?

1-This is my cousin Oleh. He is riding a dinosaur.

2-Wow!

- Актуалізація опорних знань.

I have got a photo. My friend is riding a rollercoaster here. She is in Disneylandpark.And you, do you want to go on virtual excursion to this park?

-Vocabulary

Amusement, created, California, attractions, opened, popular

- Reading

1)  Disneyland is an _______________ park

2)  Walt Disney_______ Disneyland

3) Disneyland is located in _____________

4)  Disneyland has lots of ____________

5)  The park _________ in 1955.

6)  Mickey Mouse and Donald Duck are ____

7)  This year Disneyland is _____________.62

 - Write down sentences # 1-5

- Speaking

- What cartoons by Walt Disney do you know? (слайди)

Chip 'n' Dale Rescue Rangers, DuckTales, Snow White and the Seven Dwarfs, Bambi, Cinderella, Alice in Wonderland, Sleeping Beauty, The Little Mermaid, The Lion King,

-But the most popular character is Mickey Mouse. And he is the first to meet us in Disneyland.

Mickey: There are some rules in the park. Listen and say that you are not doing this.

-Don’t run. ( I am  not going to run)

-Don’t say rude words.

-Don’t bring balloons.

- Don’t feed animals.

-Don’t bring your pets.

-Don’t ride a bike.

- Don’t ride a scooter.

- physical exercises

-- fitness with penguins (Video )

Put your hands up in the air

and shake your bodies round

Hands upon your toes

and turn around around

Hands wave up high

Hands wave down low

Stamp with your feet and

jump jump jump

- dialogue

-- One of the penguins has lost. Let’s help find him. We are going to look for him everywhere and ask about him. Use the structure:

 

In  pairs Is the penguin eating ice-cream?( dancing with a pirate, drinking lemonade, singing with a witch, going to the desert island, looking for treasure, driving a bumper car, riding a dinosaur.) No, he isn’t. Yes, he is.

  • speaking

--- Chip and Dale like to ride a Ferris Wheel (Колесо огляду). They also take  photos. Today their photos are a little different. The monkey is on the desert island. Spot the difference.

Pp: I can see a ship at picture 1. I can’t see a ship at picture 2.

I can see bananas in the tree at picture 1. I can’t see bananas in the tree at picture 2.

I can see two parrots  at picture 2. I can see one parrot at picture 1.

I can see a pineapple at picture 1. I can’t see a pineapple at picture 2.

I can see an orange at picture 1. I can’t see an orange at picture 2.

I can see two clouds at picture 1. I can see three clouds at picture 2.

 

           -Підсумок уроку.

Disneyland is very big and we can’t see everything there. But I want you to feel the emotions of people riding a rollercoaster. ( video) What do you feel? Are you scared (excited,happy, sad, angry, merry)?

  •  Завдання додому та інструктаж про виконання

Вивчити 5 речень про Діснейленд напам’ять.

  • Оцінювання

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
20 липня 2018
Переглядів
838
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку