ТЕМА: Виробництво , передача і використання електричної енергії.
Проблеми сучасної електроенергетики і охорона навколишнього
середовища.
МЕТА: Упевнитися у значущості електричної енергії у нашому житті. Дослідити
шляхи збереження та економії електричної енергії.
Виховувати відповідність за дотримання правил безпеки при роботі з
електроприладами.
Формувати навички економного використання електроенергії, виробляти
в учнів економічну свідомість.
ОБЛАДНАННЯ: комп'ютер, диски з презентаціями учнів.
Урок проводиться у вигляді комп'ютерних презентацій досліджень, де за допомогою мультимедійного проектора демонструватимуться слайди презентацій, які ілюструватимуть дослідження учнів, напрямлених на виконання бережного ставлення до використання електричного стругу.
За три тижні перед уроком оголошується підготовчий етап: повідомляється тема, мета, напрями досліджень.
Хід уроку:
На дошці написати:
1) Тема, дата
2) Вислови про електричну енергію (набрані на комп'ютері)
1. Організаційний момент :
Привітання. Створення робочого настрою.
2. Повідомлення теми, мети уроку:
Щоб енергія не зникла,
Її треба зберігати ,
Бо без знань людини в світі
Неможливо існувати.
Здавна люди намагались
Комфортабельно прожити:
Батареї будувались...
Та зупинимось на мить.
Поміркуєм, любі друзі,
Що би трапилось тоді,
Якби ми не турбувались
Та її не берегли?
Якби сонячний ми промінь,
Водень, нафту або газ
Не взяли в корисний струмінь,
Не було б і світла в нас.
Ми б не знали, що існує
Телевізор, паровоз...
Так нехай людей минує
Незнання законів. Ось!
Споживання енергії - важливий показник життєвого рівня людства. В ті часи, коли людина добувала їжу, збираючи лісові ягоди та полюючи на тварин, їй було потрібно за добу приблизно 8 М Дж енергії. Після оволодіння вогнем ця величина зросла до
16 М Дж . У сучасному розвиненому суспільстві - енергії потрібно 100 М Дж .
Людина все частіше замислюється над тим, що буде основою її існування у новій ері.
Безумовно, енергія є головною Складовою життя людини, причому половина цієї енергії - електрична. Ми так звикли до існування електричної енергії, що ось коли її вимикають, ми почуваємося дуже не комфортно і одразу відчуваємо її недолік.
Давайте поговоримо про електрику.
Запитання учням:
теплова енергія океану. Відтворення на Землі процесів, які протікають у зорях, та мають її колосальні запаси енергії, біоенергетика, енергія різниці в температурах між морською водою і холодним повітрям).
2 Відомо,що:
1 кВт/год енергії дає змогу:
Слово вчителя.
Україна є могутньою енергетичною державою. Вже багато років вона займає одне
з перших місць в Європі та одне з провідних у світі. Але незважаючи на те, що по-
тужні електростанції дають могутній потік енергії, витрачати її треба раціонально,
економити та заощаджувати для того, щоб електричний струм безперервно слугував
людству.
Слово вчителя.
Кожна із груп досліджувала використання електричної енергії у нашому місті,
школі, вдома та знаходила шляхи економного використання електричної енергії.
Сьгодні на уроці вони звітують про свою роботу та запропонують , як заощадити т а
зберегти електроенергію.
Перша група дізнавалася про «Виробництво та передачу електроенергії.
Альтернативні шляхи її виробництва.»
ПРОЕКТ№1 « Виробництво та передачу електроенергії.
Альтернативні шляхи її виробництва».
/ проект у додатку №1/.
Друга група дізнавалася про « Використання електроенергії у нашому місті
Бердянську.»
ПРОЕКТ№2 « Місто Бердянськ та його електропостачання».
/ проект у додатку №2/
Третя група дізнавалася про « Використання електричної енергії у нашій школі.»
ПРОЕКТ№3 « Наша школа та електрична енергія».
/ проект у додатку №3/
Четверта група дізнавалася про « Використання електричної енергії побутовими
приладами.»
ПРОЕКТ №4 « Електрика вдома».
/ проект у додатку №4/
Розв'язування задач
/ на дошці під час доповіді IV групи /
Вчитель:
Так , в більшості країн світу на освітлення витрачається біля 13% виробленої електроенергії. А в Україні ці витрати у 1,5 рази вищі, ніж в західних країнах. Причина полягає в тому,що у нас переважають дуже неекономічні джерела світла - лампи розжарення, які перетворюють на світло лише 5-8% енергії. В розвинених країнах переважають лампи, корисна віддача яких 20% . Розрахунки свідчать, що масове впровадження таких ламп заощадило б майже 70% електроенергії.
Задача 1:
Давайте оцінимо вартість енергії, що споживається електричною лампою 100Вт, якщо вона світиться по 3 годин за добу протягом місяця.
Вчитель:
Крім лампочок, ми користуємося побутовою технікою, і вона споживає надзвичайно багато енергії. Статистика свідчить, якби вітчизняні телевізори, пральні машини, пилососи,тощо мали такі ж показники, як найкращі зразки світової побутової техніки, економія електроенергії була б такою, що Україна могла б відмовитися від усіх АЕС на її території. Оцініть вартість спожитої електроенергії вашими побутовими приладами.
Задача 2:
Пилосос потужністю 500 Вт працює при напрузі 120 В.
Визначте: а) силу струму, що споживається; б) опір; в) витрату електричної енергії за 30хв. роботи; г)вартість енергії, витрачену пилососом.
Задача 3:
Визначте вартість електроенергії, що споживається праскою за 4 год, якщо вона увімкнена в мережу з напругою 220 В при силі струму 2,5А.
* А зараз я пропоную Вам заповнити оцінювальні листи, згідно з участю в проекті, а
потім виконати тестові завдання.
1. Яка кількість електроенергії на Україні виробляється на ТЕС?
а)50%; б)60%; в ) 80%.
2. Спалювання палива при виробленні електроенергії на ТЕС супроводжується :
а) забрудненням атмосфери газоподібними і пиловими викидами; :
б) радіоактивним забрудненням;
в) забрудненням земної поверхні відвалами шлаків і кар'єрами.
3. Вироблення електроенергії на АЕС супроводжується: :
а) тепловим забрудненням гідросфери;
б) радіоактивним забрудненням навколишнього середовища;
в) забрудненням атмосфери газоподібними та пиловими викидами,
4. Вироблення електроенергії на ГЕС в Україні призводить до :
а) затоплення великої кількості родючих земель;
б) порушення балансу розвитку річкових мешканців;
в) будівництва місць для відпочинку населення.
5. Чи можна виробляти електричну енергію за допомогою сонця чи вітру?
а)так; б) ні;
6.Які електричні станції є найбільш перспективними у
майбутньому?
а) АЕС; б) ГЕС; в) ТЕС; д) СЕС; е) ВЕС.
7. Яке забруднення йде від ВЕС?
а) електромагнітне; б) шумове; в) світлове.
8) Чи добудовуються енергоблоки на АЕС в Україні?
а)так; б) ні;
9) Яка електростанція дає струм для нашого міста?
а)Каховська ГЕС; б) Енергодарська АЕС;
10. Чи зацікавлена наша держава у розитку
електроенергІЇ?
а)так; б) ні.
Відклали ручки, перевіримо відповіді.
/ 1 правильна відповідь – 1 бал. /
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
в |
а |
б |
аб |
а |
аде |
б |
а |
бв |
а |
Проставте свою оцінку в лист оцінювання.
Вчитель:
Пропоную Вам написати на листочках, що є на парті , « Що для Вас сьогодні на уроці було новим та цікавим?»
/ працюють по групах, через 2 – 3 хв. Прикріпили листочки на ватман та прокоментували їх./
Вчитель:
Нажаль, сьогодні енергозбереження використовується недостатньо, суспільство не бере в цьому участь. Для вирішення проблеми потрібно заохотити його.
Через кілька років ви закінчите школу і перед вами постане питання: « Ким бути?» Ви виберете різні професії, але завжди повинні пам’ятати, що тільки разом ми в змозі зберегти природу та підтримувати чистоту довкілля.
Висловлюю подяку всім, хто брав участь.
Оцінювання учнів.
Підсумкову оцінку я повідомлю вам на наступному уроці, після перевірки тестів та оціночних листів.
3.Повідомлення домашнього завдання.
Д/з - розв'язати задач. / письмово у зошиті/.