Тема уроку: Японія – країна економічного дива
Мета уроку: навчальна: ознайомити з особливостями сучасного постіндустріального розвитку країни, визначити галузі міжнародної спеціалізації та чинники економічного підйому; розвивальна: розвивати просторову уяву, логічне мислення, спілкування; виховна: виховувати повагу, толерантність, цікавість до культури та економіки Японії
Обладнання. Політична карта світу, карта-схема Японії, підручники, атласи
Хід уроку
І. Організація уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Ми закінчили загальну характеристику Азії. Проведемо фронтальне опитування.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні ми познайомимося з країною сонця, що сходить – Японією. Лежить вона на крайньому сході Азії, а її мешканці першими в регіоні зустрічають сонце.
Самоназва Японії – «Ніппон», слово, яке записується двома ієрогліфами. Перший означає «сонце», другий – «корінь». На державному прапорі Японії теж присутнє сонце – вогняна куля на білому фоні. Білий фон уособлює затишок і спокій.
Сучасна Японія – країна давньої культури, яка вражає поєднанням рис традиційного побуту з надзвичайним рівнем НТ розвитку. У глобалізованому світі така далека від України Японія стала частиною побуту українців. То ж давайте ближче познайомимося з цією дивовижною і незбагненною країною.
Візитна картка
Площа – 378 тис. кв. км.
Населення – 123 млн осіб (2025 рік)
Столиця–Токіо
Склад території – 47 префектур
Державний устрій – конституційна монархія, імперія
Тип країни – G-7
Релігія – буддизм, синтоїзм
Валюта – ієна
І РОЗДІЛ – Географічне положення
Розташована на стику Євразії та Тихого океану. Разом з Південною Кореєю та Тайванню входить до Джакотського трикутника. Саме Тихий океан є найбільш зручним шляхом для сучасної Японії в усі кінці світу. Складається з 4 великих та 4 тисяч дрібних островів. Лежить на межі зіткнення двох літосферних плит – Євразійської та Тихоокеанської.
(Сприятливі: 1. Вихід до моря, океану. 2. Близькість до берегів Азії. 3. Протяжна берегова лінія (порти). 4. Розташована на перетині морських шляхів. Несприятливі: 1. Ізольованість (острівна держава). 2. Віддаленість від більшості країн.)
ІІ РОЗДІЛ. Природні умови і ресурси
Рельєф. Давня назва країни «Ямато», в перекладі – «шлях гір». 2/3 території Японії – це гори, найвищі розташовані на острові Хонсю – Японські Альпи. Родючі низовини становлять 1/3території.
Клімат – мусонний помірний і субтропічний.
Мінеральні ресурси – мало. Найбільший вугільний басейн – Ісікарі.
Земельні – бідні.
Водні – достатньо, але річки короткі і переважно використовуються для зрошення.
Лісові ресурси багаті. Японське прислів᾿я говорить: «Гори цінні не тим, що високі, а тим, що багаті на ліси».
Використовуються ресурси океану. На островах розташовано 150 вулканів, 15 з яких – діючі, в тім числі Фудзіяма, в перекладі - «Священна гора». Вулканічна лава є цінним добривом, тому люди, на свій страх і ризик, підкорюють вулкани і живуть на їх схилах. Протягом року у Японії буває близько 1500 землетрусів. Тому жителі жартують: «У нас землетруси бувають на сніданок, обід і вечерю».
Тільки тут можна зустріти бамбук під снігом, макак, які гріються взимку в термальних джерелах.
ІІІ РОЗДІЛ. Населення
- Отже, мала народжуваність, рекордна тривалість життя →…. Країна людей похилого віку →Мало працездатного населення → …. .
(Зростає кількість іммігрантів)
(~У магазинах свіжі продукти. Вживають багато морепродуктів → низький рівень захворюваності на атеросклероз.
~Розуміння того, що життя дуже цінне. Бережуть природу: ліси, ріки, тварин.
~У відношеннях один до одного панує доброзичливість. Позитивні емоції творять дива.
~Звичка ходити 10 тисяч кроків.)
Японці – трудоголіки, працюють без обіду, відпустка не більше 10 днів на рік. Японське прислів᾿я говорить: «Навчати інших завжди почесно, а навчатись в інших ніколи не соромно».
РОЗДІЛ IV. Господарство
«Праця – основа основ!», - з раннього дитинства навчає японська мати свою дитину. «Хороша людина – працююча людина», - говорить японське прислів᾿я.
Система довічного найму. На території великих фірм розташовуються дитсадок, школа, ВУЗ, наукові інститути та підприємства. Таким чином усі члени сім᾿ї знаходяться під наглядом, що дає змогу повністю віддаватися навчанню та роботі.
ІІІ сектор економіки
Освіта. Систему освіти можна вважати однією з головних у японському економічному диві. Існує понад 500 університетів, із них 100 – у столиці, а 10 вишів належать до найкращих у світі. Це університети Токіо та Осаки.
Наука. Витрати на НТ дослідження постійно зростають. Нині це понад 4% ВВП. Щороку на міжнародному рівні реєструється 30 тисяч японських патентів. Це біотехнології, медицина та ін. Столиця наукових досліджень – спеціально побудоване за 60 км на північний-схід від Токіо, екологічно чисте місто Цукуба. А острів Кюсю називають «Кремнієвим островом».
Фінансова діяльність. З 80-х років XX століття столиця Токіо – один з найбільших фінансових центрів світу (Токійська фондова біржа).
Транспорт. Залізничний. З 1964 року курсують швидкісні потяги між Токіо та Осакою. Нині в країні працюють 6 швидкісних ліній, об᾿єднаних в мережу «Сінкансен», з японської – «нова магістраль». Швидкість потягів на магнітному підвісі – 581 км/год.
Авіаційний. Міжнародний аеропорт Токіо – Ханеда приймає щороку 80 млн пасажирів на рік.
ІІ сектор економіки
Машинобудування. Країна дає 15% світового виробництва машин. Експорт машин у 9 разів перевищує імпорт. Широко застосовується роботизація.
За виробництвом автомобілів 2 –е місце у світі після Китаю. А також мотоцикли, скутери, велосипеди. Компанії – Toyota, Mitsubisi, Nissan, Honda, Mazda, Suzukі.
Вантажні авто, будівельне та видобувне обладнання – Komatsu, Hitachi. Електронна промисловість – «Мацусіта», «Хітачі», «Тошиба», «Соні».
Робототехніка: собаки, вчителі, кухонні машини.
Суднобудування. 3-тє місце у світі після Китаю та Південної Кореї.
Хімічна промисловість. За об᾿ємом продукції – 3-тє місце після Китаю та США. Дає 70% напівпровідникових виробів і 65% рідкокристалічних дисплеїв.
Металургія. Один із лідерів з виплавки заліза (залізні руди імпортує з Австралії, Індії, Бразилії).
І сектор економіки
У сільському господарстві переважає рослинництво. Вирощують рис, овочі, фрукти, чай, цукровий буряк. Займаються свинарством, птахівництвом, шовківництвом, рибальством.
Зовнішні зв᾿язки представити у вигляді «дерева рішень».
(Експорт: роботи, автомобілі, годинники, телевізори, судна.
Імпорт: вугілля, нафта, добрива, боксити, бавовник, вовна, продукти харчування).
РОЗДІЛ V. Цікаве
На цьому японські «дива» не закінчуються. Продовжимо їх перелік.
Цей список не закінчений. Будемо його продовжувати…
ІV. Рефлексія
V. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 19, продовжити список «див» Японії.