Smart Junior 4
Тема уроку: Eating right. Let’s play.
Повторення вивчених структур.
Мета уроку: повторити ЛО за темою «Їжа» та поняття злічувані та незлічувані іменники; активізувати та тренувати вживання граматичних структур How much/ How many/ some/ any в усному та писемному мовленні; розвивати навички зорового сприймання; удосконалювати навички читання, говоріння та письма; розвивати здатність працювати в групі та самостійно; нагадати про важливість правильного харчування.
Очікувані результати: учні розрізняють злічувані та незлічувані іменники, ставлять запитання з вивченою структурою (How much? How many?), складають список покупок.
Обладнання: роздатковий матеріал, презентація Canva, гра Bamboozle, Wordwall.
Тип уроку: тренувальний, повторення.
Види діяльності: групова робота, індивідуальна робота, робота з наочністю, інтерактивні вправи, вікторина.
Хід уроку
T: Hello kids! Nice to see you! How are you? Let’s make 2 teams for today’s work. Choose a picture you like more a pear or an apple.
Great! Tell me please: What’s the weather like? What’s your favourite food? What’s your favourite colour? Where are you from? Can you swim? Have you got a brother or a sister?
Повідомлення теми та мети уроку: Today we continue to speak about food. You will revise learned structures.
2. Основна частина уроку
1. Warming up: Play tic-tac-toe:
- We’ve got 2 teams. In turns choose a word say it’s countable or uncountable and make a sentence.
a bag of |
a bar of |
a can of |
cheese |
peaches |
milk |
sugar |
a carton of |
coconuts |
2. Vocabulary and grammar practice. Writing.
Open your copybooks, write down the date. Look at the screen, read the sentence, find a mistake, correct and write down.
Great job. Now let’s do a quiz and get to know some interesting facts about food. You’ve got papers with a,b,c answers, please hold up the card you think is correct.
You’ve got a card with a sentence, read it, fill in the missing word.
Make a snowball. During you hear music, throw a ball, be accurate and safe. When music stop, find any snowball and sit down.
Read a sentence and say if it’s correct.
Well done. Let’s revise more learned words and structures, playing bamboozle. We’ve got 2 teams. Let’s play.
And for the end of our lesson, as winter is coming, let’s make a shopping list for Christmas party. You work in 2 teams. You need 1 phone, scan qr-code. There is a food wheel, spin it and write to the list. Present it one by one, or 1 student, using structure Let’s buy…
3. Заключна частина
Do you like today’s lesson? Show me the smile you choose.
Home task: Wb p 34 ex 3.
Snowballs. Одне речення розміщують на листку А5, після чого діти роблять з нього сніжку.
There is ____ butter on the table.
There are ______ apples in the basket.
There isn´t _________ water in the bottle.
How _________ sugar is there in the tea?
There aren´t _________ crisps in the bag.
How _________ bananas are there in the cupboard?
Is there ______ milk in the fridge?
Are there ____ eggs in the cupboard?
Have you got ____ chocolate?
Is there ______ juice in the carton?
How _______ eggs are there in the cupboard?
Let´s buy a _________ of lemonade.
Let´s buy a ________ of crisps.
Let´s buy a ________ of milk.
Let´s buy a _________ of chocolate.
Let´s buy a _________ of lemonade.