Конспект уроку з англійської мови в 6 класі вчителя Андалюкевич О.В.
Тема: Air and its Components.
Цілі:
Практична: опрацювати необхідну лексику для орієнтування в темі, виконати практичні вправи для визначення рівня розуміння тексту.
Освітня:. узагальнити знання про повітря планети Земля, про складові повітря та значення повітря в природі і для людей. Повітря. Складові повітря (азот, кисень, вуглекислий газ та інші гази). Домішки в повітрі (водяна пара, пил, сажа, дим та інші речовини).
Розвиваюча: розвивати творчий потенціал учнів, пам'ять, увагу та вміння висловлювати свою думку.
Виховна: виховувати в учнів самостійність мислення та чіткість висловлення думки.
Обладнання: робочі зошити, роздатковий матеріал, тематичні картки.
Хід уроку
І. Початок уроку
Орг.момент
Greeting.
II.Повідомлення теми, мети і завдань уроку: In this lesson, we will review previous material about air, its components and learn new component of air – water vapor.
Also we will learn about water cycle.
III.Мовленнєва зарядка
Warm-up . Введення в іншомовну атмосферу.
Teacher: What do you know about air?
What do you know about the components of air?
Is air important for leaving creatures? Why?
Students brainstorm their ideas and discuss them.
IV. Основна частина уроку.
4.1. Vocabulary Practice
a)Teacher: Read the words and find suitable definition for them:
1. Cycle
2. drop
3. oxygen
4. vapor
5. prove
6. nitrogen
a) a colorless, odorless gas and the life-supporting component of the air.
b) a small amount of water.
c) to make certain.
d) water gas.
e) gas ,the air people mostly breathe.
f) a repeating turn around.
Students do the task.
b) Teacher: Let’s prove your understanding of the words. Read the following sentences and fill in the gaps with one of the words (1-6):
1. The earth moves around the sun in a ……….. .
2. Most of the air we breathe is made up of a gas called ………… .
3. Watch the ………… .creep down the window
4. Air has neither ………… nor ………… .
5. How can you …………that a bear can’t fly?
c) Try to make your own sentences using these words.
4.2. Reading the text “What is water vapor?”
a) Pre-reading activities:
- Постановка завдання, виклик потреби та інтересу до нього:
Teacher: Have you ever heard about such air component as water vapor?
Can people see water vapor?
How can water pass into the air as water vapor?
Let’s read the text and see if you are right.
What is water vapor?
Water vapor is water in its gaseous state-instead of liquid or solid (ice). Water vapor is totally invisible. If you see a cloud, fog, or mist, these are all liquid water, not water vapor.
Water vapor is extremely important to the weather and climate. Without it, there would be no clouds or rain or snow, since all of these require water vapor in order to form. All of the water vapor that evaporates from the surface of the Earth eventually returns as precipitation - rain or snow.
Water vapor is also the Earth's most important greenhouse gas, accounting for about 90% of the Earth's natural greenhouse effect, which helps keep the Earth warm enough to support life.
When liquid water is evaporated to form water vapor, heat is absorbed. This helps to cool the surface of the Earth. This "latent heat of condensation" is released again when the water vapor condenses to form cloud water. This source of heat helps drive the updrafts in clouds and precipitation systems, which then causes even more water vapor to condense into cloud, and more cloud water and ice to form precipitation.
Interesting facts:
Water Vapor Cools AND Warms the Climate System? When water evaporates from the surface of the Earth, it cools the surface. This keeps the surface from getting too hot. But because that water vapor is also the atmosphere's primary greenhouse gas, water vapor acts to keep the Earth's surface warmer than it would otherwise be.
So which effect is stronger, water vapor's cooling effect or warming effect? Interestingly, it is seldom mentioned in the global warming debate that the surface cooling effect of evaporation (which creates water vapor) is stronger than its greenhouse warming effect.
c) Post-reading activities:
контроль розуміння тексту та виконання післятекстових комунікативних вправ:
Put the right word.
- Water vapor is ……. in its gaseous state-instead of liquid or solid (ice).
- When liquid water is ……..to form water vapor, heat is absorbed.
- Without it, there would be no clouds or ……. or …………
Answer the questions.
What is water vapor?
So which effect is stronger, water vapor's cooling effect or warming effect?
Water Vapor Cools AND Warms the Climate System?
- Why is water vapor important?
4.3. Writing.
Write your questions to the text.
V. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків уроку.
In this lesson we have learned what water vapor is.
2. Вивчити слова.
Скласти запитання.
3. Оцінка діяльності учнів