Урок з англійської мови для учнів 4х класів *Home, sweet home*

Про матеріал
Урок англійської мови в 4 класі. Тема: «Home sweet home». Мета: розвиток монологічного мовлення учнів.
Перегляд файлу

Урок англійської мови  в 4  класі.

Тема: «Home sweet home».

Мета: розвиток монологічного мовлення учнів.

Завдання:

  • учити розповідати про свій дім, кімнату, використовуючи речення зі зворотом there is/there are;
  • розуміти на слух текст, доповнювати речення в ньому;
  • розвивати довільну увагу і пам*ять, мислення, вміння порівнювати;
  • повисити мотивацію до  вивчення англійскої мови;

Обладнання: тематичні картинки, картки зі знаками транскрипції, картки з індивідуальними завданнями.

Хід уроку

I.  Початок уроку.

Привітання.

T: Good morning, boys and girls!

T: I’m glad to see you! How are you?

Ps: We are fine, thank you. And you?

T: I’m OK. Thank you. Today we have a lot of guests. Greet them, please.

Ps: Good morning!

T: Sit down, everybody.

II. Организаційний момент.

1. Бесіда з класом.

T: Answer my questions, please. What season is it now?

T: What date is it today?

T: What day of the week is it today?

2. Повідомлення  мети та завдань  уроку.

T: The topic of our lesson is hidden on the board, connect parts and read the proverb. “There is no place like home. East or west home is best”. Can you translate them?

P: Дім, рідний дім.

T:  Good! What do you think what we’ll speak about today?

Ps: відповіді дітей.

T: You are right. Today we will revise everything we know about the house, read and talk a lot. Let’s begin our lesson.

III. Основна частина уроку.

  1. Фонетична зарядка.

T: It’s time to practice English sounds and words. Listen  and repeat after me all together.

lamp                        floor                       hall

kitchen                     table                      bedroom

bathroom                 living room            armchair

           

T: Well done! Find the words with the sound [o:] (floor, hall). Find the words with the sound [b] (bathroom, bedroom, table). Find the words with the sound [i] (kitchen, living room). Find the words with the sound [a:] (bathroom, armchair).

Find and read the names of the rooms (bathroom, kitchen, hall, bedroom, living room).

  1. Вдосконалення лексичних навичок.

T: The next task for you. Look at the blackboard. Утворіть словосполучення і скажіть, в якій кімнаті ви виконуєте ці дії. For example: I do my homework in my own room.

wash                               my homework              

have                                TV

watch                              my face and hands

go                                   breakfast

do                                    to bed

 

  1. Розвиток уваги і пам*яти, гра «What is missing?».

T: All children like to play. Let’s play an interesting game « What is missing? ».You can see some pictures on the blackboard. What can you see on the pictures?

P: An armchair, a lamp, a chair, a fireplace, a mirror, a shelf, a sofa.

T: Try to remember these things. Sleep! Wake up! What is missing?

P: A mirror.

T: You are right. It is a mirror. (повторити 2-3 рази)

4. Розвиток діалогічного мовлення

T: Давайте дізнаємось у друга, чи є у вас в домах ці речі. Ask Yes/No questions and give short answers.

Ps: Is there a mirror in your bathroom?

      Are there any armchairs in your kitchen? etc.

     

5. Вдосконалення лексичних навичок.

T: Take your sheets of paper and do ex. 1 under the letter A.

T: The next task for you is ex. 1 under the letter B.

6. Физкультхвилинка.

T: Will your stand up, please? Let’s have a rest.

Touch your head, touch your nose,

Touch your ears, touch your toes.

Run and jump, jump and run,

Let’s have fun!

Wash your face!

Wash your hands!

Clean your teeth!

Stay healthy, please!

T: Sit down, everybody.

7 Вдосконалення навичок читання

T: Open your books on page 130. Let’s read about English homes.

Now answer the questions in ex 3.

9.Розвиток навичок аудіювання

T: Прослухайте уважно текст і заповніть паузи словами з малюнків.

T: Listen carefully.

10. Розвиток навичок монологічного мовлення

T: Ви читали і почули текст про квартиру і будинок в Англії. Тепер давайте порівняємо з нашими.Розкажіть про ваші оселі.

T: Well done! Who wants to be the first? Listen to N. carefully. (oпросити 3-4 учнів).

Go to your seat, please.

T: We have a few minutes over. Ви сьогодні дізналися про житло в Англії і порівняли з оселями в Україні. Що вас м найбільше запам*яталось?

III. Підсумок уроку.

 Домашнє завдання.

T: Write down your homework. At home you will do exercise 4, page 131 in your textbooks.

I like your active work at the lesson. Your marks:

The lesson is over. Stand up. Say «good bye».

Ps: Good bye!

T: Good bye, boys and girls!

docx
До підручника
Англійська мова (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Буренко В.М., Михайлик)
Додано
11 вересня 2021
Переглядів
807
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку